Ստեփանակերտի վերականգնողական կենտրոնում ամբուլատոր ծառայության նոր բաժանմունք է բացվել
Այսօր՝ դեկտեմբերի 20-ին, Ստեփանակերտի Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոնում տեղի ունեցավ ամբուլատոր ծառայության նոր բաժանմունքի բացումը:
Ստեփանակերտի վերականգնողական կենտրոնում ամբուլատոր ծառայության նոր բաժանմունք է  բացվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այն վերանորոգվել, կահավորվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աջակցությամբ։
«Մեր կենտրոնը մեծ ուշադրության է արժանանում արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի օժանդակությամբ կենտրոնի աստիճանավանդակն ու թեքատը ծածկի տակ առնվեցին, ինչը բավականին հարմարավետ դարձրեց շահառուների բուժումը: Զուգահեռ` կառուցվեց նոր փոքր բաժանմունք ամբուլատոր պայմաններում բուժվողների համար, որը սարքավորումներով զինվեց Հայկական բժշկական հիմանդրամի ֆինանսավորմամբ: Աջակցություն ստացանք նաև ՀՀ Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության, ինչպես նաև տարբեր հովանավորների կողմից՝ ի նպաստ այն տղաների ու հաշմանդամություն ունեցող այն անձանց, ովքեր արագ վերականգնվելու կարիք ունեն: Այս նոր բաժանմունքում, որ բավականին թանկարժեք ու ժամանակակից սարքավորումներով է կահավորվել, բուժում կստանան այն մարդիկ, ովքեր ունեն քայլելու, հենաշարժողական խնդիրներ», - ասաց վերականգնողական կենտրոնի տնօրեն Վարդան Թադևոսյանը:
ԼՂ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի առաքելության ղեկավար Բերտրան Լամոնը շնորհակալություն հայտնեց կենտրոնի տնօրենին և աշխատակիցներին՝ իրենց նվիրվածության, պրոֆեսիոնալիզմի և սրտացավ աշխատանքի համար` նշելով, որ, միանշանակ, շարունակելու են աջակցությունը կենտրոնին նաև եկող տարվա ընթացքում:
ԱՀ առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանն իր խոսքում նշեց, որ գոհ է կատարված աշխատանքներից` թե՛ շենքային պայմաններից, թե՛ սարքավորումների որակից, քանի որ Արցախում պահանջված են նման բաժանմունքի ծառայությունները:

В Степанакертском реабилитационном центре открылось новое амбулаторное отделение
Сегодня, 20 декабря, в реабилитационном центре имени Кэролайн Кокс в Степанакерте открылось новое амбулаторное отделение.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 декабря, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", оно было отремонтировано и обставлено при поддержке Международного комитета Красного Креста.
«Нашему центру уделяется много внимания после 44-дневной войны в Арцахе. При поддержке Международного комитета Красного Креста лестница и пандус центра были закрыты, что сделало лечение бенефициаров достаточно комфортным. В то же время было построено новое небольшое отделение для амбулаторных больных, которая была оснащена оборудованием, финансируемым Армянским медицинским фондом. Мы также получили поддержку от фракции «Айастан» Национального Собрания РА, а также от различных спонсоров в пользу тех парней и людей с ограниченными возможностями, которые нуждаются в быстром выздоровлении. В этом новом отделении, оснащенном довольно дорогим и современным оборудованием, будут проходить лечение люди, имеющие проблемы с ходьбой и подвижностью», - сказал директор реабилитационного центра Вардан Тадевосян.
Глава миссии Международного комитета Красного Креста (МККК) в Нагорном Карабахе Бертран Ламон поблагодарил директора и сотрудников центра за их самоотверженность, профессионализм и доброжелательную работу, отметив, что в наступающем году они обязательно продолжат поддержку центра.
В своем выступлении министр здравоохранения Республики Арцах Микаел Айриян отметил, что доволен проделанной работой, как условиями здания, так и качеством оборудования, так как услуги такого отделения востребованы в Арцахе.