Արցախում հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակվելու 14, մահվան՝ 2 նոր դեպք
Դեկտեմբերի 20-ին կատարվել է 261 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում կորոնավիրուսային հիվանդության 14 նոր դեպք է գրանցվել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 84 վարակակիր: Բժիշկները 19 հիվանդի վիճակը գնահատում են ծայրահեղ ծանր, 41-ինը՝ ծանր, այդ թվում երիտասարդ տարիքի անձինք: Թեթև ձևերը բուժում են ստանում ամբուլատոր պայմաններում։
Արձանագրվել է 2 մահ՝ 62-ամյա տղամարդը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, սրտի ռիթմի խանագարումներ, սուր շնչական անբավարարություն:
81-ամյա կինը մահացել է կորոնավիրուսային հիվանդության հետևանքով, ում մոտ ախտորոշվել էր երկկողմանի պոլիսեգմենտար թոքաբորբ, թոքերի 80% ախտահարում, սուր շնչական անբավարարություն:
2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 30640 քաղաքացու հետազոտություն, որից 4683-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։

В Арцахе выявлено 14 новых случаев заражения коронавирусом и 2 случая смерти
20 декабря в Арцахе было проведено 261 тестов, в результате зарегистрировано 14 новых случаев заболевания коронавирусом.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 декабря, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает "Арцахпресс" Министерство здравоохранения  Республики Арцах, от коронавирусной болезни на данный момент стационарное лечение получают 84 пациентов.
Врачи оценивают состояние 19 пациентов как крайне тяжелое, 41 - как тяжелое, в том числе молодые, больные с легкими формами получают амбулаторное лечение в домашних условиях.
Всего в Арцахе в 2021 году в лабораториях обследование на выявление коронавируса прошли 30640 человек, у 4683 из них тесты дали положительный результат.
Зарегистрировано 2 новых случая смерти. 62-летний мужчина умер от коронавирусной болезни, у которого диагностировали двустороннюю полисегментарную пневмонию, аритмию и острую дыхательную недостаточность.
81-летняя женщина умерла от коронавирусной болезни, у которой диагностировали двустороннюю полисегментарную пневмонию, 80% поражения легких и острую дыхательную недостаточность.