Արցախում ընթացիկ տարում անց է կացվել 15 մարզական միջոցառում` 772 մարզիկների մասնակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այսօր, 2021 թվականին ԿԳՄՍ նախարարության կատարած աշխատանքերի վերաբերյալ տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ, այս մասին ասաց կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը:
Նախարարը ոգևորությամբ խոսեց սպորտի բնագավառի նվաճումների մասին, որոնք, նրա համոզմամբ, աննախադեպ էին:
«ՀՀ թիմային և անհատական առաջնություններին, մրցաշարերին և գավաթի խաղարկություններին մասնակցել են 1485 արցախցի մարզիկներ և առաջին տեղ գրավել են 192, երկրորդ տեղ՝ 132, երրորդ տեղ՝ 177 մարզիկներ: 150 մարզիկից միջազգային մրցաշարերում գրավել են առաջին տեղ՝ 17, երկրորդ տեղ՝ 13, երրորդ տեղ՝14 հոգի. դրանք մեծ ցուցանիշներ են: 37 հոգուց Եվրոպայի առաջնություններում գրավել են առաջին տեղ՝ 4, երկրորդ տեղ՝ 3, երրորդ տեղ՝ 6 մարզիկներ, իսկ աշխարհի առաջնություններին մասնակցած 19 հոգուց առաջին տեղ զբաղեցրել են 1, երկրորդ տեղ՝ 2, երրորդ տեղ՝ 3 մարզիկներ», - նշել է Լ. Ղարախանյանը և հավելել, որ կարողացել են գույք ձեռք բերել Մարտունու (որպես ամենասպորտային քաղաքի) մարզադպրոցի համար:

Достижения в области спорта в этом году были беспрецедентными: Лусине Караханян
В этом году в Арцахе было проведено 15 спортивных мероприятий, в которых приняли участие 772 спортсмена.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 декабря, АРЦАХПРЕСС-  Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", сегодня во время пресс-конференции, посвященной работе, проделанной Министерством образования, науки, культуры и спорта в 2021 году, об этом заявила министр образования, науки, культуры и спорта Лусине Караханян.
Министр с восхищением рассказала о достижениях в области спорта, которые, по ее мнению, беспрецедентны.
В лично-командных первенствах, турнирах, кубках РА приняли участие 1485 спортсменов Арцаха, 192 заняли первое место, 132 заняли второе место, 177 заняли третье место. Из 150 спортсменов 17 заняли первое место на международных турнирах, 13 заняли второе место и 14 заняли третье место- это отличные результаты. Из 37 человек 4 спортсмена заняли первое место на чемпионате Европы, 3 спортсмена заняли второе место, 6 спортсменов заняли третье место, а из 19 человек, принявших участие в чемпионате мира, 1 спортсмен занял первое место, 2 спортсмена заняли второе место, а 3 спортсмена заняли третье место »,- отметила Л. Караханян, добавив, что им удалось приобрести недвижимость для спортивной школы в Мартуни (как самом спортивном городе).