Արցախում ընթացիկ տարում անց է կացվել 15 մարզական միջոցառում` 772 մարզիկների մասնակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այսօր, 2021 թվականին ԿԳՄՍ նախարարության կատարած աշխատանքերի վերաբերյալ տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ, այս մասին ասաց կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը:
Նախարարը ոգևորությամբ խոսեց սպորտի բնագավառի նվաճումների մասին, որոնք, նրա համոզմամբ, աննախադեպ էին:
«ՀՀ թիմային և անհատական առաջնություններին, մրցաշարերին և գավաթի խաղարկություններին մասնակցել են 1485 արցախցի մարզիկներ և առաջին տեղ գրավել են 192, երկրորդ տեղ՝ 132, երրորդ տեղ՝ 177 մարզիկներ: 150 մարզիկից միջազգային մրցաշարերում գրավել են առաջին տեղ՝ 17, երկրորդ տեղ՝ 13, երրորդ տեղ՝14 հոգի. դրանք մեծ ցուցանիշներ են: 37 հոգուց Եվրոպայի առաջնություններում գրավել են առաջին տեղ՝ 4, երկրորդ տեղ՝ 3, երրորդ տեղ՝ 6 մարզիկներ, իսկ աշխարհի առաջնություններին մասնակցած 19 հոգուց առաջին տեղ զբաղեցրել են 1, երկրորդ տեղ՝ 2, երրորդ տեղ՝ 3 մարզիկներ», - նշել է Լ. Ղարախանյանը և հավելել, որ կարողացել են գույք ձեռք բերել Մարտունու (որպես ամենասպորտային քաղաքի) մարզադպրոցի համար:

In the current year, 15 sports events with the participation of 772 athletes were held in Artsakh.
Achievements in the field of sports were unprecedented. Lusine Gharakhanyan sums up the results of 2021
STEPANAKERT, DECEMBER 21, ARTSAKHPRESS: As "Artsakhpress" reports, Lusine Gharakhanyan, Minister of Education, Science, Culture and Sport of the Artsakh Republic said during today’s press conference of the ministry.
The minister noted that the achievements in the field of sports were unprecedented.
“1485 Artsakh athletes took part in the Armenian team-individual championships, tournaments, cup. 192 of them took the first place, 132- took the second place, 177-the third place. 17 out of 150 athletes took the first place in international tournaments, 13 athletes took the second place, and 14-the third place. These are great indicators. 4 out of 37 athletes took the first place in the European Championships, 3 athletes took the second place and 6 athletes-the third place, and out of 19 people who took part in the World Championships, 1 athlete took the first place, 2 athletes took the second place and 3 athletes-the third place,” said Lusine Gharakhanyan and added that the ministry has acquired property for a sports school in Martuni.