Շահմասուրցիներն ապրում են իրենց բնականոն կյանքով. գյուղի խնդիրների մասին պատմում է համայնքապետը
ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Շահմասուր համայնքը 158 բնակիչ ունի. պատերազմից հետո բոլորը լծվել են իրենց բնականոն կյանքի վերականգման գործին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Շահմասուրի համայնքապետ Սլավա Բաղդասարյանը:
«Տեղահանված երկու ընտանիք է հաստատվել գյուղում, ևս հինգ ընտանիքի սիրով կարող ենք ընդունել: Դպրոցը 27 աշակերտ ունի, որից 2-ը տեղահանված ընտանիքի երեխաներ են. դասասենյակները քիչ են: Մանկապարտեզ չունենք: Գյուղում գործում են համայնքային կենտրոն, բուժկետ, ակումբ, հանդիսությունների սրահ, որոնք վերանորոգման կարիք ունեն: Ունենք ջրի խնդիր. օրվա մեջ մի քանի ժամով ենք ջուր ստանում: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված է: Ներհամայնքային ճանապարհները խճապատված են. դիմել ենք ԱՀ Կառավարությանը, և հնարավոր է, որ 2022 թվականին նաև ասֆալտապատվեն»,-ներկայացրել է համայնքապետը:
Խոսելով գյուղացիների զբաղվածության մասին՝ մեր զրուցակիցը նշել է, որ հիմնականում զբաղվում են գյուղատնտեսությամբ, մշակում են իրենց հողը, մի մասն էլ աշխատում է «Կաշենի» հանքավայրում:

Шахмасурцы живут своей нормальной жизнью: Глава общины о проблемах села
В общине Шахмасур Мартакертского района Арцаха проживает 158 человек. После войны все заняты восстановлением нормальной жизни.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Шахмасур Слава Багдасарян.
«В селе поселились две семьи вынужденных переселенцев. Мы с любовью можем принять еще пять семей. В школе учатся 27 учеников, двое из которых - дети из семей вынужденных переселенцев, школьных классов мало. У нас нет детского сада. В селе есть сельский муниципалитет, медпункт, клуб, банкетный зал, нуждающиеся в ремонте. У нас проблема с водой. Получаем воду по несколько часов в день. Поселок обеспечен электричеством и газом. Внутриобщинные дороги вымощены. Мы обратились в Правительство Республики Арцах, возможно, дороги будут заасфальтированы в 2022 году», - представил глава общины.
Говоря о занятости жителей села, наш собеседник упомянул, что они в основном занимаются сельским хозяйством, обрабатывают землю, а некоторые из них работают на руднике «Кашен».