Արցախում ենթակառուցվածքները գրեթե անխափան են գործում․ ընթացքում է կապի խնդրի լուծումը
Արցախի Հանրապետությունում ենթակառուցվածքներն արդեն գրեթե անխափան  են գործում։ Ազգային ժողովի դեկտեմբերի 23-ի հերթական նիստում այս մասին նշեց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ ներկայացնելով նաև պատերազմի հետևանքով ենթակառուցվածքների ու տնտեսության կրած վնասները, որոնք առկա էին   2021 թվականի տարեսկզբին։
Արցախում  ենթակառուցվածքները գրեթե անխափան են գործում․ ընթացքում է  կապի խնդրի լուծումը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Գիտեք, թե ինչ վիճակում ենք թևակոխել 2021 թվական․ քայքայված տնտեսություն, ենթակառուցվածքներ, հոսանքազրկված բնակավայրեր, շրջաններ, գազի մատակարարման  կեսից ավելիի կորուստներ, կապի կայանների անսարք վիճակ, ավելի քան 8000 վնասված օբյեկտներ։  Այժմ արդեն ունենք համարյա անխափան աշխատող ենթակառուցվածքներ»,-նշեց երկրի ղեկավարը՝ հավելելով, որ որոշ խնդիրներ դեռ կան մասնավորապես էներգամատակարարման բնագավառում․ առանձնապես դժվար վիճակ է ստեղծվում ձմռանը:
Հանրապետության նախագահի խոսքով՝ անխափան է գործում գազամատակարարումը ։
Այս ընթացքում կառուցվել է ավելի քան 38 կմ ասֆալտապատ ճանապարհ, ընթացքում է նաև ավելի քան 94 կմ ճանապարհների ասֆալտապատումը։
Արցախում ասֆալտապատման ամբողջ ծրագիրն ընդհանուր առմամբ ավարտին կհասցվի  2 տարում։
Անդրադառնալով  կապի ոլորտում առկա  խնդրին՝  նախագահ Արայիկ Հարությունյանը  նշեց, որ ադրբեջանական կողմն օգտագործելով ժամանակակից տեխնոլոգիաներ ու հնարավորություններ ճնշում է կապի միջոցները որոշ բնակավայրերում:
Իհարկե, խաղաղապահների միջոցով փորձել ենք լուծել այդ խնդիրը, բայց, ցավոք, մինչև այսօր չի հաջողվել,-ասաց Արայիկ Հարությունյանը։
Նրա խոսքով՝ Արցախում ամենաժամանակակից ու ամենացածր սակագներով կապ ապահովելու ծրագիր է ներկայացրել նոր  ներդրող, որն արդեն ձեռք է բերել «Ղարաբաղ տելեկոմ»-ի սեփականության իրավունքը։ Ծրագրի իրագործումն ընթացքում է, որի համար մի քանի ամիս կպահանջվի։
«Ունենալու ենք ամենաէժան սակագները և ամենաժամանակակից կապ։ Այն թույլ է տալու ունենալ առանց ռոումինգի և առանց այլ խանգարումների, շատ ավելի անվտանգ կապ, որը հնարավորություն կտա նաև դիմակայել այդ խնդրին»,-ասաց Հանրապետության նախագահը՝ մանրամասնելով, որ դրա համար անհրաժեշտ է լինելու ևս մեկ ու կես ամիս։

The infrastructures in the Artsakh Republic are functioning almost uninterruptedly.
STEPANAKERT, DECEMBER 23, ARTSAKHPRESS: Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan said in the regular sitting of the National Assembly held on December 23.
"Do you know the situation we had in 2021?
Destroyed economy, infrastructure, settlements and regions out of electricity, problems in the gas supply, malfunction of communication stations and more than 8000 damaged facilities.
Now we already have almost uninterruptedly working infrastructures," the Head of State said, adding that there are still some problems, particularly in the field of energy supply. The situation is especially difficult in winter.
According to the President of the Republic, the country is provided with an uninterrupted gas supply.
During this period, more than 38 km of asphalted roads have been built, more than 94 km of roads are being asphalted.
The whole asphalting program in Artsakh will be completed in 2 years.
Touching upon the problem in the sphere of communication, President Arayik Harutyunyan noted that the Azerbaijani side, using modern technologies and opportunities, suppresses the means of communication in some settlements.
"Of course, we tried to solve that problem through peacekeepers, but, unfortunately, we have not succeeded so far," said Arayik Harutyunyan.
According to him, a new investor has presented a program to provide communication in Artsakh at the most modern and lowest tariffs, which has already acquired the ownership right of "Karabakh Telecom". The implementation of the program is in progress, which will take several months.