Արցախում ենթակառուցվածքները գրեթե անխափան են գործում․ ընթացքում է կապի խնդրի լուծումը
Արցախի Հանրապետությունում ենթակառուցվածքներն արդեն գրեթե անխափան  են գործում։ Ազգային ժողովի դեկտեմբերի 23-ի հերթական նիստում այս մասին նշեց Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ ներկայացնելով նաև պատերազմի հետևանքով ենթակառուցվածքների ու տնտեսության կրած վնասները, որոնք առկա էին   2021 թվականի տարեսկզբին։
Արցախում  ենթակառուցվածքները գրեթե անխափան են գործում․ ընթացքում է  կապի խնդրի լուծումը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Գիտեք, թե ինչ վիճակում ենք թևակոխել 2021 թվական․ քայքայված տնտեսություն, ենթակառուցվածքներ, հոսանքազրկված բնակավայրեր, շրջաններ, գազի մատակարարման  կեսից ավելիի կորուստներ, կապի կայանների անսարք վիճակ, ավելի քան 8000 վնասված օբյեկտներ։  Այժմ արդեն ունենք համարյա անխափան աշխատող ենթակառուցվածքներ»,-նշեց երկրի ղեկավարը՝ հավելելով, որ որոշ խնդիրներ դեռ կան մասնավորապես էներգամատակարարման բնագավառում․ առանձնապես դժվար վիճակ է ստեղծվում ձմռանը:
Հանրապետության նախագահի խոսքով՝ անխափան է գործում գազամատակարարումը ։
Այս ընթացքում կառուցվել է ավելի քան 38 կմ ասֆալտապատ ճանապարհ, ընթացքում է նաև ավելի քան 94 կմ ճանապարհների ասֆալտապատումը։
Արցախում ասֆալտապատման ամբողջ ծրագիրն ընդհանուր առմամբ ավարտին կհասցվի  2 տարում։
Անդրադառնալով  կապի ոլորտում առկա  խնդրին՝  նախագահ Արայիկ Հարությունյանը  նշեց, որ ադրբեջանական կողմն օգտագործելով ժամանակակից տեխնոլոգիաներ ու հնարավորություններ ճնշում է կապի միջոցները որոշ բնակավայրերում:
Իհարկե, խաղաղապահների միջոցով փորձել ենք լուծել այդ խնդիրը, բայց, ցավոք, մինչև այսօր չի հաջողվել,-ասաց Արայիկ Հարությունյանը։
Նրա խոսքով՝ Արցախում ամենաժամանակակից ու ամենացածր սակագներով կապ ապահովելու ծրագիր է ներկայացրել նոր  ներդրող, որն արդեն ձեռք է բերել «Ղարաբաղ տելեկոմ»-ի սեփականության իրավունքը։ Ծրագրի իրագործումն ընթացքում է, որի համար մի քանի ամիս կպահանջվի։
«Ունենալու ենք ամենաէժան սակագները և ամենաժամանակակից կապ։ Այն թույլ է տալու ունենալ առանց ռոումինգի և առանց այլ խանգարումների, շատ ավելի անվտանգ կապ, որը հնարավորություն կտա նաև դիմակայել այդ խնդրին»,-ասաց Հանրապետության նախագահը՝ մանրամասնելով, որ դրա համար անհրաժեշտ է լինելու ևս մեկ ու կես ամիս։

Инфраструктура в Арцахе практически бесперебойная- проблема связи решается
Инфраструктура в Республике Арцах уже функционирует практически бесперебойно. Об этом заявил президент Республики Арцах Араик Арутюнян на очередном заседании Национального собрания 23 декабря, представив ущерб, нанесенный инфраструктуре и экономике в результате войны.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 декабря, АРЦАХПРЕСС- «Вы знаете, в какой ситуации мы находились в 2021 году: разрушенная экономика, инфраструктура, отключение электроэнергии в населенных пунктах и районах, более половины потерь газоснабжения, неисправность сети мобильной связи,  более 8000 поврежденных объектов. Сейчас у нас уже есть практически бесперебойно действующая инфраструктура», - отметил глава государства, добавив, что есть еще некоторые проблемы, особенно в области энергоснабжения. Ситуация особенно тяжелая зимой.
По словам президента республики, газоснабжение осуществляется без перебоев.
За этот период построено более 38 км асфальтированных дорог, идет асфальтирование более 94 км дорог.
Вся программа асфальтирования в Арцахе будет завершена за 2 года.
Касаясь проблемы в сфере связи, президент Арутюнян отметил, что азербайджанская сторона, используя современные технологии и возможности, подавляет средства связи в некоторых населенных пунктах.
Конечно, мы пытались решить эту проблему с помощью миротворцев, но, к сожалению, пока этого не удалось», - сказал Араик Арутюнян.
По его словам, новый инвестор представил программу по обеспечению мобильной связи в Арцахе по самым современным и низким тарифам. Новый инвестор уже приобрел право собственности на «Карабах Телеком». Продолжается реализация программы, которая продлится несколько месяцев.
«У нас будут самые дешевые тарифы и самая современная связь. Это позволит иметь гораздо более безопасное соединение без роуминга и без других препятствий, что позволит нам справиться с этой проблемой», - сказал президент республики, уточнив, что это займет полтора месяца.