2021 թվականին ամերիկյան զենքի արտահանումը նվազել է 21 տոկոսով
2021 թվականին ամերիկյան զենքի արտահանումը նվազել է 21 տոկոսով՝ 175 միլիարդ դոլարից նվազել է մինչեւ 138 միլիարդ դոլար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է News.am՝ վկայակոչելով ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի տվյալները։
Նշվում է, որ 2021 թվականին Պետդեպարտամենտի կողմից զենքի մատակարարման համար հաստատված միջկառավարական շփումների ընդհանուր ծավալը կազմել է 34,81 մլրդ դոլար։ Մասնավոր հատվածում նմանատիպ պայմանագրերի գումարը կազմել է 103,4 մլրդ դոլար։
2020 թվականին այդ ցուցանիշները կազմել են համապատասխանաբար 50,78 միլիարդ դոլար եւ 124,3 միլիարդ դոլար: Ընդհանուր գումարը կազմել է մոտ 175 մլրդ դոլար, այսինքն՝ արտահանման ծավալների նվազում է եղել մոտ 21%-ով։
Ամերիկացի փորձագետները հույս ունեն, որ Դոնալդ Թրամփի քաղաքականությունը, ով պատրաստ էր ամբողջ աշխարհին շահույթի համար զենք վաճառել, կավարտվի։ Այս մասին վկայում է Սաուդյան Արաբիայի եւ ԱՄԷ-ի հետ գործարքները վերանայելու նախագահ Ջո Բայդենի մտադրությունը։
Զենքի վերահսկման կողմնակիցները, ովքեր  ցանկանում են ավելի շատ թափանցիկություն եւ Դոնալդ Թրամփի քաղաքականության վերանայում, կարծում են, որ ԱՄՆ-ն մատակարարումների հարցում պետք է առաջնորդվի մարդասիրական, այլ ոչ թե ոլորտային նկատառումներով:

Экспорт американского оружия в 2021 году снизился на 21%
Объем экспорта США вооружений по межгосударственным и частным контрактам сократился в 2021 финансовом году с $175 млрд до $138 млрд.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на данные Госдепартамента США.
Отмечается, что общая сумма одобренных Госдепартаментом межправительственных контактов на поставку вооружений в 2021 году составила $34,81 млрд. Сумма аналогичных контрактов в частном секторе при этом составила $103,4 млрд.
В 2020 году эти показатели составили $50,78 млрд и $124,3 млрд соответственно. Общая сумма составляла около $175 млрд долларов, то есть произошло сокращение объемов экспорта примерно на 21%.
Американские эксперты надеются, что политика Дональда Трампа, который был готов продавать оружие всему миру ради прибыли, подойдет к концу. На это указывает намерение президента Джо Байдена пересмотреть сделки с Саудовской Аравией и ОАЭ. Однако велика вероятность, что подход Вашингтона останется неизменным, и это сулит проблемы России и другим поставщикам вооружений.
Сторонники контроля над вооружениями, которые по-прежнему хотят расширения мер транспарентности и пересмотра политики Дональда Трампа, считают, что в вопросе поставок США должны руководствоваться не отраслевыми соображениями, а гуманистическими.