2021 թվականին ամերիկյան զենքի արտահանումը նվազել է 21 տոկոսով
2021 թվականին ամերիկյան զենքի արտահանումը նվազել է 21 տոկոսով՝ 175 միլիարդ դոլարից նվազել է մինչեւ 138 միլիարդ դոլար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է News.am՝ վկայակոչելով ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի տվյալները։
Նշվում է, որ 2021 թվականին Պետդեպարտամենտի կողմից զենքի մատակարարման համար հաստատված միջկառավարական շփումների ընդհանուր ծավալը կազմել է 34,81 մլրդ դոլար։ Մասնավոր հատվածում նմանատիպ պայմանագրերի գումարը կազմել է 103,4 մլրդ դոլար։
2020 թվականին այդ ցուցանիշները կազմել են համապատասխանաբար 50,78 միլիարդ դոլար եւ 124,3 միլիարդ դոլար: Ընդհանուր գումարը կազմել է մոտ 175 մլրդ դոլար, այսինքն՝ արտահանման ծավալների նվազում է եղել մոտ 21%-ով։
Ամերիկացի փորձագետները հույս ունեն, որ Դոնալդ Թրամփի քաղաքականությունը, ով պատրաստ էր ամբողջ աշխարհին շահույթի համար զենք վաճառել, կավարտվի։ Այս մասին վկայում է Սաուդյան Արաբիայի եւ ԱՄԷ-ի հետ գործարքները վերանայելու նախագահ Ջո Բայդենի մտադրությունը։
Զենքի վերահսկման կողմնակիցները, ովքեր  ցանկանում են ավելի շատ թափանցիկություն եւ Դոնալդ Թրամփի քաղաքականության վերանայում, կարծում են, որ ԱՄՆ-ն մատակարարումների հարցում պետք է առաջնորդվի մարդասիրական, այլ ոչ թե ոլորտային նկատառումներով:

US arms exports have fallen 21 percent, from $175 billion to $138 billion, in 2021, according to the State Department data, news.am informs, citing TASS.
US arms exports fall 21% in 2021
STEPANAKERT, DECEMBER 24, ARTSAKHPRESS: It is noted that in 2021, the amount of intergovernmental contacts approved by the State Department for the supply of weapons totaled $34.81 billion. The amount of such contracts in the private sector amounted to $103.4 billion.
In 2020, these figures were $50.78 billion and $124.3 billion, respectively. The total amount was about $175 billion; that is, there was a decrease in exports by about 21 percent.
American experts hope that the policy of former President Donald Trump, who was ready to sell weapons to the whole world for profit, will end. This is evidenced by incumbent President Joe Biden's intention to review such deals with Saudi Arabia and the UAE.
Proponents of arms control, who want more transparency and a review of Trump's policies, believe that the US should be guided by humanitarian, not sectoral considerations in terms of supplies.