Լավրով. Կիեւը ՆԱՏՕ-ի մեջ ներքաշելը լուրջ ռիսկեր է ստեղծում՝ ընդհուպ մինչեւ լայնածավալ հակամարտություն Եվրոպայում
Կիեւը ՆԱՏՕ-ի մեջ ներքաշելու ընթացքը՝ մեր սահմանների մոտ հարձակողական հրթիռային համակարգերի հայտնվելու հեռանկարով, անընդունելի սպառնալիքներ է ստեղծում Ռուսաստանի անվտանգության համար՝ լուրջ ռազմական ռիսկեր առաջացնելով բոլոր ներգրավված կողմերի համար` ընդհուպ մինչեւ լայնածավալ հակամարտություն Եվրոպայում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է News.am՝  բոսնիա-հերցեգովինական «Օսլոբոդժենիե» թերթին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Նրա խոսքով` Վաշինգտոնի հետ համագործակցության մեջ անառողջ իրավիճակ է ստեղծվել. «Ամերիկացիները բացահայտ անբարյացակամ գիծ են վարում. պատժամիջոցներ են սահմանում, անհիմն մեղադրանքներ են հնչեցնում մեր հասցեին, թշնամական այլ քայլեր են ձեռնարկում։ Այդ ամենը թունավոր մթնոլորտ է ստեղծում, խոչընդոտում է հանգիստ, պրոֆեսիոնալ հաղորդակցության հաստատմանը»։
Լավրովը նշել է, որ առաջին հերթին անհրաժեշտ է նվազեցնել առճակատման աստիճանը, որն առաջանում է այն բանից, թե ինչպես են ամերիկացի գործընկերները «հովանավորում» իրենց ուկրաինացի պրոտեժեներին։ «Կիեւը ՆԱՏՕ-ի մեջ ներքաշելու ընթացքը՝ մեր սահմաններին հարձակողական հրթիռային համակարգերի հայտնվելու հեռանկարով, անընդունելի սպառնալիքներ է ստեղծում Ռուսաստանի անվտանգության համար՝ լուրջ ռազմական ռիսկեր առաջացնելով բոլոր ներգրավված կողմերի համար, այդ թվում` լայնածավալ հակամարտություն Եվրոպայում։
Ռուս-ամերիկյան հարաբերություններում, իհարկե, կան նաեւ դրական կողմեր։ Այդպես, առաջնորդների ժնեւյան պայմանավորվածությունների համաձայն` գործարկվել է ռազմավարական կայունության վերաբերյալ խորհրդակցությունների մեխանիզմը։ Ռուսական եւ ամերիկյան միջգերատեսչական պատվիրակությունների երկու հանդիպումներն անցել են գործնական եւ պրոֆեսիոնալ ​​մթնոլորտում։
Բացի այդ, Ժնեւում պայմանավորվածության համաձայն, վերսկսվել է ռուս-ամերիկյան երկխոսությունը տեղեկատվական անվտանգության վերաբերյալ։ Մենք կողմ ենք, որ այս ոլորտում համագործակցությունը պետք է ընդգրկի տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների չարամիտ օգտագործման խնդիրների ողջ շրջանակը եւ չսահմանափակվի առանձին վերցրած հարցերով:
Ինչպես արդեն հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ն՝ միջուկային խոշորագույն տերությունները, հատուկ պատասխանատվություն են կրում մոլորակի ռազմավարական անվտանգության համար։ Մոսկվայի եւ Վաշինգտոնի միջև լիարժեք երկխոսությունն օբյեկտիվորեն կծառայի գլոբալ կայունության ապահովմանը եւ տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորմանը»,- նշել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։

Лавров: Курс на втягивание Киева в НАТО создает серьезные военные риски, вплоть до масштабного конфликта в Европе
Курс на втягивание Киева в НАТО с перспективой появления у наших границ ударных ракетных комплексов создает неприемлемые угрозы безопасности России, провоцируя серьезные военные риски для всех вовлеченных сторон, вплоть до масштабного конфликта в Европе.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров в интервью боснийско-герцеговинской газете «Ослободженье», передает news.am.
По его словам, во взаимодействии с Вашингтоном сложилась нездоровая обстановка. «Американцы проводят откровенно недружественную линию: вводят санкции, выдвигают в наш адрес бездоказательные обвинения, предпринимают другие враждебные шаги. Все это создает токсичную атмосферу, препятствует налаживанию спокойного, профессионального общения».
Лавров  отметил что, прежде всего, необходимо понизить градус конфронтации, вызванный тем, как американские коллеги «опекают» своих украинских протеже. «Курс на втягивание Киева в НАТО с перспективой появления у наших границ ударных ракетных комплексов создает неприемлемые угрозы безопасности России, провоцируя серьезные военные риски для всех вовлеченных сторон, вплоть до масштабного конфликта в Европе.
Конечно, в российско-американских отношениях есть и позитивные моменты. Так, в соответствии с женевскими договоренностями лидеров запущен механизм консультаций по стратегической стабильности. Состоявшиеся две встречи российской и американской межведомственных делегаций прошли в деловой и профессиональной атмосфере.
Кроме того, как было условлено в Женеве, возобновлен российско-американский диалог по информационной безопасности. Выступаем за то, чтобы сотрудничество в этой сфере охватывало весь спектр проблем злонамеренного использования информационно-коммуникационных технологий, а не ограничивалось отдельно взятыми вопросами.
Как уже заявлял президент Российской Федерации В.В.Путин, на России и США – крупнейших ядерных державах – лежит особая ответственность за стратегическую безопасность на планете. Полноценный диалог Москвы и Вашингтона объективно послужил бы обеспечению глобальной стабильности, урегулированию региональных конфликтов», - отметил глава МИД РФ.