ԱՀ Մարտունի քաղաքի Վլադիկ Խաչատրյանի անվան արհեստագործական ուսումնարանը պատերազմի հետևանքով ունեցավ զգալի կորուստներ. այժմ ընթանում են շինարարական աշխատանքներ:
Մարտունու արհեստագործական ուսումնարանում աստիճանաբար վերացնում են պատերազմի հետքերը (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ուսունարանի տնօրեն Արտակ Սարգսյանը:
«Պատերազմի ընթացքում ուսումնարանի 4 մասնաշենքերից 3-ը, ուսումնական բոլոր շենքերի պատուհանները և դռները վնասվեցին: Բայց Արցախի Հանրապետության քաղաքաշինության նախարարության, ինչպես նաև բարեգործների շնորհիվ հնարավորություն ստեղծվեց վերացնելու պատերազմի հետքերը: Մեծ աջակցություն ցուցաբերվեց նյութատեխնիկական բազայի, նոր ավտոբուսների ձեռքբերման, ցանկապատման աշխատանքերի նպատակով: Հիմնական բարերարը Armenian tools for schools բարեգործական կազմակերպությունն է: Այժմ ունենք բավարար նյութատեխնիկական բազա, ինչը հնարավորություն է ընձեռում ապագա մասնագետների մեջ ժամանակի պահանջներին համահունչ հմտություններ ձևավորել: Շատ կարևոր է ուսումնարանի համար սպորտդահլիճի կառուցումը, ինչը հնարավորություն կտա սովորողներին պարապելու անբարենպաստ պայմանների ժամանակ ևս», - նշեց Ա. Սարգսյանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ ուսումնարանի աշակերտները, բացի հիմնական կրթություն ստանալուց, ձեռք են բերում նաև պահանջված մասնագիտություններ:
«Ուսումնարանում սովորում են 118 սան` 7 մասնագիտություններով՝ տրանսպորտային միջոցների շահագործում և նորոգում, տրակտորիստ մեքենավարներ, վարսահարդարներ, դերձակներ, սալիկապատողներ, զոդողներ և խոհարարներ: Սովորողների հիմնական մասը Մարտունու շրջանի տարբեր գյուղերից են», -հավելեց Ա. Սարգսյանը:

Мартунинское профессионально-техническое училище постепенно стирает следы войны (фото)
Профессионально-техническое училище имени Владика Хачатряна в городе Мартуни Республики Арцах понесло значительные потери из-за войны- в настоящее время ведутся строительные работы.
СТЕПАНАКЕРТ, 27декабря, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сказал директор училища Артак Саргсян.
«Во время войны были повреждены 3 из 4 корпусов училища, окна и двери всех учебных корпусов. Но благодаря Министерству градостроительства Республики Арцах, а также благотворителям появилась возможность ликвидировать следы войны. Большую поддержку оказали материально-техническая база, закупка новых автобусов, работы по ограждению. Главный благотворитель- благотворительная организация «Armenian tools for schools». Теперь у нас есть достаточная материально-техническая база, которая дает возможность будущим специалистам развивать навыки в соответствии с требованиями времени. Очень важно построить для училища спортзал, который позволит учащимся тренироваться также в неблагоприятных погодных условиях», - отметил А. Саргсян.
По словам нашего собеседника, учащиеся училища, помимо получения базового образования, также получают востребованные профессии.
«В училище обучается 118 учащихся по 7 специальностям: Механики и ремонтники автотранспортных средств, трактористы, парикмахеры, портные, плиточники, сварщики и повара. Основная часть учащихся из разных сел Мартунинского района», - добавил А. Саргсян.