Նախագահ Հարությունյանն ընդունել է «Փախստական կանանց միավորում» ՀԿ-ի անդամներին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դեկտեմբերի 27-ին ընդունել է «Փախստական կանանց միավորում» հասարակական կազմակերպության անդամներին՝ կառույցի նախագահ Ռուզաննա Ավագյանի գլխավորությամբ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, երկրի ղեկավարը լսել է փախստական կանանց խնդիրներն ու կարիքները, որոնց շարքում ամենակենսականը բնակարանային ապահովության հարցն է։
Արայիկ Հարությունյանը վստահեցրել է ներկաներին, որ 90-ականներից ի վեր բնակարանային հերթում սպասող փախստականների կարիքները 2020 թվականի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով տեղծված հումանիտար և սոցիալական բարդ իրավիճակի, ինչպես նաև նոր բռնի տեղահանված քաղաքացիների խնդիրների համատեքստում անուշադրության չեն մատնվելու։ Նախագահը նշել է, որ մինչև տարեվերջ բնակարանաշինության ծրագրերի շրջանակներում «Փախստական կանանց միավորում» ՀԿ-ի կողմից ներկայացված շուրջ 10 կարիքավոր ընտանիքների բնակարաններ են տրամադրվելու, իսկ մնացած ընտանիքներն արդեն ընգրկված են պետական աջակցության ծրագրերի մեջ և ապահովվելու են բնակարաններով առաջիկա ժամանակահատվածում։

Президент Арутюнян принял членов общественной организации «Объединение женщин-беженок»
27 декабря президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял членов общественной организации «Объединение женщин-беженок» во главе с руководителем структуры Рузанной Авакян.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 декабря, АРЦАХПРЕСС- Как сообщили в главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах, глава государства выслушал проблемы и потребности женщин-беженок, самая насущная из которых – жилищная проблема.
Араик Арутюнян заверил присутствующих, что потребности беженцев, находящихся в очереди за жильем с 90-х годов, не останутся без внимания в контексте сложной гуманитарной и социальной ситуации, создавшейся после азербайджанской агрессии 2020 года, а также проблем вынужденных переселенцев. Президент отметил, что до конца года в рамках программ жилищного строительства будут предоставлены квартиры 10 малообеспеченным семьям, которых представили из организации «Объединение женщин-беженок», а остальные семьи уже включены в программы государственной поддержки и будут обеспечены квартирами в ближайшем будущем.
Был обсужден также ряд вопросов, касающихся сфер безопасности, внутренней и внешней политики, социальных проблем.