Ստեփանակերտում սնկի արտադրության և վերամշակման ընկերություն կգործի
ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության, ԱՀ կառավարության, «Սոցիալական Ձեռներեցների դպրոց»-ի և Գավառի պետական համալսարանի «Յունուս կենտրոն»-ի հետ համատեղ իրականացված «Սոցիալական ձեռնարկատիրական կրթությունն Արցախում» ծրագրի շրջանակներում ֆինանսավորում է ստացել Սամվել Գրիգորյանի «ARTsakh's GReeN Garden» ՍՁ գաղափարը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Ս. Գրիգորյանն ասաց, որ այն հանդիսանալու է սնկի արտադրության և վերամշակման ընկերություն. հիմնվելու է սոցիալական ձեռնարկատիրություն, որից ստացված շահույթի 50+N%-ը ուղղվելու է համայնքային սոցիալական որոշակի խնդիրների լուծմանը։
«44-օրյա պատերազմը փոխեց բոլոր նպատակներս ու երազանքներս. գաղափարը հենց դրա հետևանքների հեռանկարային արդյունքն է։ Անհրաժեշտություն կար նոր մասնագիտություն ձեռք բերելու, մոտիվացվելու և առավել քան երբևէ ստեղծված իրավիճակում ավելի ակտիվ լինելու՝ մնալու հայրենիքում, քո ներդրումն ունենալու նրա շենացման, զարգացման և հզորացման գործում։ Եվ, ուսանելով Սոցիալական Ձեռներեցների դպրոցում, հասկացա, որ հենց այս գաղափարախոսության միջոցով կարող ենք հասնել մեր բոլոր նպատակներին. ապագան պատկանում է սոցիալական ձեռնարկատիրությանը», - պատմել է Ս. Գրիգորյանը։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ գաղափարն իրականացնելու է վերջերս ստացած ոչ մեծ, բայց անհրաժեշտ ֆինանսական աջակցությամբ և սեփական միջոցներով ու ռեսուրսներով։ «Սկզբնական շրջանում կսկսեմ փոքր ծավալով, հետագայում արդեն աստիճանաբար կմեծացնեմ, որի ճանապարհին ակնկալում եմ խորհրդատվական, նյութական, մասնագիտական աջակցությունը մեր այն հայրենակիցների, ովքեր մտահոգված են մեր հայրենիքի կայուն զարգացմամբ, շենացմամբ, հասարակության կենսակերպի բարելավմամբ և հզորացմամբ», - հավելեց Ս. Գրիգորյանը։

В Степанакерте откроется предприятие по производству и переработке грибов
В рамках программы «Обучение социальному предпринимательству в Арцахе», реализуемой совместно с Министерством труда и социальных вопросов Республики Армения, Правительством Республики Арцах, «Школой социального предпринимательства» и «Юнус-центром» Гаварского государственного университета, получила финансирование идея Самвела Григоряна о создании СП «ARTsakh's GReeN Garden».
СТЕПАНАКЕРТ, 29 декабря, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" С. Григорян сказал, что это будет предприятие по производству и переработке грибов, которое является не только традиционным бизнесом, но и имеет в своей основе социальную составляющую, решающую определенные социальные проблемы сообщества.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«44-дневная война изменила все мои цели и мечты. Идея - перспективный результат ее следствий. Возникла потребность в приобретении новой профессии, в мотивации, в активности, как никогда в нынешней ситуации, в том, чтобы остаться на Родине, внести свой вклад в ее развитие и укрепление.
И во время учебы в Школе социального предпринимательства я понял, что именно с помощью этой идеологии мы можем достичь всех наших целей- Будущее принадлежит социальному предпринимательству», - рассказал С. Григорян.
По словам нашего собеседника, он реализует идею при небольшой, но необходимой финансовой поддержке, которую он недавно получил, а также собственными средствами и ресурсами. «Вначале я начну с небольшого объема, позже буду постепенно увеличивать его, в ходе чего ожидаю консультационной, материальной, профессиональной поддержки со стороны наших соотечественников, которые озабочены устойчивым развитием нашей родины, улучшением и укреплением образа жизни нашего общества», - добавил С. Григорян.