ԱՄՆ-ն կշարունակի աշխատել Հայաստանի հետ հանուն ավելի լավ ապագայի. դեսպան Թրեյսին շնորհավորական ուղերձ է հղել
ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի դեսպան Լին Թրեյսին ամանորյա շնորհավորական ուղերձ է հղել հայ ժողովրդին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հայ ժողովրդին ուղղված իր տոնական ուղերձում դեսպան Թրեյսին հետադարձ հայացք է նետել Հայաստանում պաշտոնավարելու իր ժամանակաշրջանին: Նա վերահաստատել է ԱՄՆ հանձնառությունը՝ շարունակելու գործակցությունը Հայաստանի հետ՝ հանուն ավելի լավ ապագայի։ Դեսպանը գովեստով է խոսել Հայաստանի հարուստ մշակութային ավանդույթների, բազմամյա պատմության, գեղեցիկ բնաշխարհի և հայտնի հյուրընկալության մասին միևնույն ժամանակ ընդգծելով, որ այս երկրի ամենամեծ արժեքը հայ մարդն է՝ իր ձիրքով, անսպառ էներգիայով, տոկունությամբ և ստեղծարարարությամբ։
«Շնորհավոր Նոր տարի և Սուրբ ծնունդ: Այս տարին լի էր մարտահրավերներով, սակայն երբ հետադարձ հայացք եմ նետում ողջ կատարվածին, հայ ժողովրդի ու Հայաստանի հանդեպ տոգորվում եմ հիացմունքի անսասան զգացումով: Երբ 2019 թվականի սկզբին որպես ԱՄՆ-ի դեսպան ժամանեցի Հայաստան, միանգամից հասկացա, որ մի առանձնահատուկ բան կա Հայաստանի հետ կապված: Հայաստանն առանձնանում է իր հարուստ մշակութային ավանդույթներով, հազարամյա պատմությամբ, բնական գեղեցկությամբ և հանրահայտ հյուրընկալությամբ, բայց այս երկրի ամենամեծ արժեքը հայ մարդն է՝ իր ձիրքով ու տաղանդով, ստեղծարարությամբ:
Վերջին երեք տարվա ընթացքում Հայաստանում շատ եմ ճանապարհորդել, որտեղ եղել եմ, այնտեղ տեսել եմ խիզախություն, ուժ ու կորով, հույս, տոկունություն և նվիրվածություն ավելի լավ ապագա կերտելու գործին՝ ի հեճուկս մարտահրավերների ու դժվարությունների: Ես հպարտ եմ այն գործընկերությամբ, որը ձևավորել են Միացյալ նահանգներն ու հայ ժողովուրդը վերջին 30 տարվա ընթացքում և այն խորը կապը, որոնք սկիզբ են առել շատ ավելի վաղ և հիմք են հանդիսանում ապագայում ավելի սերտ կապեր հաստատելու համար: Հպարտ եմ, որ շարունակում ենք մեր օժանդակությունը Հայաստանի մշակութային ժառանգության պահպանման և վերականգնման ջանքերին: Այս պահին իրականացվում են աշխատանքներ Սանահին վանական համալիրում, ինչի շնորհիվ այս եզակի համալիրը կպահպանվի հաջորդ սերունդների համար: Ես ոգևորություն եմ ապրում, երբ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ իր գործունեությունը սկսած բիզնեսը կարողանում է նոր շուկաներ մուտք գործել  ու աշխատատեղեր  ստեղծել: Ինձ համար ուրախալի է, երբ ԱՄՆ-ի կառավարության կրթական ծրագրերի հայաստանյան մասնակիցները, վերադառնալով Հայաստան, իրենց նոր գիտելիքներն ու հմտություններ ծառայեցնում են իր համայնքների, շրջապատի բարելավմանը: Սրանք մեր բազմակողմ գործընկերության պարզապես մեկ, երկու օրինակ է: Կասկած չկա, որ մարտահրավերները  դեռ կշարունակվեն, բայց Հայաստանի յուրահատկությունն այն է, որ այս երկրի մարդկանց բնորոշ է դիմացկունությունը, տոկունությունը և ուժը: ԱՄՆ-ն կշարունակի աշխատել Հայաստանի հետ հանուն ավելի լավ ապագայի: Նոր տարում բոլորիդ մաղթում եմ խաղաղություն, առողջություն ու բարեկեցություն»,-ասված է շնորհավորական ուղերձում:

США продолжат работать с Арменией во имя лучшего будущего: поздравительное послание Линн Трейси
СТЕПАНАКЕРТ, 30 декабря, АРЦАХПРЕСС- В своем праздничном послании Линн Трейси обратилась к годам своей службы в Армении. Она подтвердила приверженность США продолжению сотрудничества с Арменией во имя лучшего будущего. Посол высоко оценила богатые культурные традиции Армении, ее многовековую историю, живописную природу и известное гостеприимство, в то же время подчеркнув, что самая большая ценность этой страны - это армянин с его талантом, неиссякаемой энергией, выдержкой и творческими способностями.
«С Новым годом и со Святым Рождеством! Этот год был полон проблем, но, оглядываясь назад на то, что произошло, меня переполняет непоколебимое чувство восхищения армянским народом и Арменией. Когда я в начале 2019 года в качестве посла США прибыла в Армению, я сразу поняла, что в Армении есть что-то особенное. Армения отличается богатыми культурными традициями, тысячелетней историей, красотой природы и знаменитым гостеприимством, но самая большая ценность этой страны - это армянин с его талантом и творчеством.
В течение последних трех лет я много путешествовала по Армении, и где бы я не побывала, несмотря на вызовы и трудности, я видела мужество, силу и энергию, надежду, стойкость, приверженность делу построения лучшего будущего. Я горжусь тем сотрудничеством, которое Соединенные Штаты и армянский народ построили за последние 30 лет. Глубокие связи, которые были намного раньше, стали основой тесных связей в будущем. Я горжусь тем, что мы продолжаем поддерживать усилия по сохранению и восстановлению культурного наследия Армении. В настоящее время ведутся работы по реставрации монастыря Санаин, которая сохранит этот уникальный комплекс для будущих поколений. Я радуюсь, когда бизнес, поддерживаемый USAID, выходит на новые рынки и создает новые рабочие места. Для меня отрадно, когда армянские участники образовательных программ правительства США, вернувшись в Армению, используют свои новые знания и навыки для улучшения своих общин и своего окружения. Это всего лишь один или два примера нашего многостороннего сотрудничества. Нет сомнений, что вызовы все еще сохранятся, но особенность Армении в том, что народ этой страны отличается стойкостью, выносливостью и силой. Соединенные Штаты будут продолжать работать с Арменией во имя ее лучшего будущего. Желаю всем Вам в Новом году мира, здоровья и благополучия», - говорится в поздравлении посла США.