Ղազախստանի նախագահն ընդունեց կառավարության հրաժարականը
Ղազախստանի նախագահ Քասիմ Ժոմարտ Տոկաեւը հունվարի 5-ին ընդունեց կառավարության հրաժարականը, որը կշարունակի կատարել պարտականությունները մինչեւ նախարարների կաբինետի նոր կազմի նշանակումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Այդ մասին ասված Է պետության ղեկավարի հրամանագրում, որը հրապարակել Է նրա մամուլի ծառայությունը: «Ղազախստանի Հանրապետության Սահմանադրության 70-րդ հոդվածին համապատասխան որոշում եմ. ընդունել Ղազախստանի Հանրապետության կառավարության հրաժարականը:
Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետի պարտականությունների կատարումը ժամանակավորապես հանձնարարել Ալիխան Ասխանի Սմայիլովին»,- ասված Է փաստաթղթում: Այնտեղ նաեւ նշված Է, որ կառավարության անդամները կշարունակեն կատարել իրեց պարտականությունները մինչեւ նախարարների կաբինետի նոր կազմի հաստատումը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Kazakh president accepts government’s resignation
Kazakh President Kassym-Jomart Tokayev on Wednesday accepted the resignation of the country’s government, which will continue performing its duties until a new cabinet of ministers is formed, Tass informs.
STEPANAKERT, JANUARY 5, ARTSAKHPRESS: A presidential decree, published on Wednesday, says that "in accordance with Article 70 of the Republic of Kazakhstan, I hereby resolve to accept the resignation of the government of the Republic of Kazakhstan."
"Smailov Alikhan Askhanovich is to be vested with interim duties of the Prime Minister of the Republic of Kazakhstan," it says.
In accordance with the document, government members will continue their duties until a new cabinet of ministers is formed.
At present, Smailov holds the post of first deputy premier. The previous government was approved last January, following elections to the lower chamber of the country’s parliament. Askar Mamin was reappointed as prime minister then. He held the post since February 2019.