Ղազախստանում հայտարարել են, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրների խաղաղապահները մարտական գործողությունների չեն մասնակցում
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խաղաղապահ կոնտինգենտը չի մասնակցում մարտական օպերացիաներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀԱՊԿ խաղաղապահները պատասխանատու են պետական օբյեկտների պահպանության համար: Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտարարել է Ղազախստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Դաուրեն Աբաևը:
«Ներգրավվել է ՀԱՊԿ անդամ երկրների խաղաղապահ կոնտինգենտը: Առաքելությունը խաղաղապահ բնույթ ունի: ՀԱՊԿ զինվորները մարտական գործողություններին չեն մասնակցում, չեն զբաղվում գրոհայինների ոչնչացմամբ»,- ասել է Աբաևը՝ հավելելով, որ ՀԱՊԿ խաղաղապահները իրականացնելու են պետական օբյեկտների պահպանությունը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի դիմումի հիման վրա և Ղազախստանի ազգային անվտանգությանն ու ինքնիշխանությանը սպառնացող վտանգների բերումով, որն առաջացել է այդ թվում՝ արտաքին միջամտության հետևանքով, ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհուրդը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 4-րդ հոդվածի համաձայն՝ որոշում է կայացրել սահմանափակ ժամանակահատվածով Ղազախստանի Հանրապետություն ուղարկել ՀԱՊԿ հավաքական խաղաղապահ ուժեր՝ այդ երկրում իրավիճակի կայունացման և կարգավորման նպատակով:

The Collective Security Treaty Organization (CSTO) peacekeeping contingent is not participating in combat operations in Kazakhstan and is only involved in protecting state facilities, the Kazakh presidential administration’s first deputy chief of staff Dauren Abayev announced, according to TASS.
CSTO peacekeepers in Kazakhstan not involved in combat operations, reiterate authorities
STEPANAKERT, JANUARY 7, ARTSAKHPRESS: The Collective Security Treaty Organization (CSTO) deployed its peacekeeping forces to its member-state Kazakhstan to “stabilize and settle the situation” as the country is facing threats to its national security and sovereignty.
The decision on deploying the peacekeepers was made on January 6 by the CSTO Collective Security Council.
Military units from CSTO-members Armenia, Russia, Belarus, Tajikistan and Kyrgyzstan are involved in the mission.
The main mission of the peacekeepers in Kazakhstan will be “the protection of significant state and military facilities and supporting the Kazakhstani law enforcement agencies in stabilizing the situation and bringing it to a framework of law,” the CSTO said in a statement.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, who is now the Chairman of the CSTO Collective Security Council, announced earlier that the President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev invoked Article 4 of the treaty amid “threats to Kazakhstan’s national security and sovereignty which appeared including as a result of outside interference.”