Ղազախստանում հայտարարել են, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրների խաղաղապահները մարտական գործողությունների չեն մասնակցում
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խաղաղապահ կոնտինգենտը չի մասնակցում մարտական օպերացիաներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀԱՊԿ խաղաղապահները պատասխանատու են պետական օբյեկտների պահպանության համար: Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտարարել է Ղազախստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Դաուրեն Աբաևը:
«Ներգրավվել է ՀԱՊԿ անդամ երկրների խաղաղապահ կոնտինգենտը: Առաքելությունը խաղաղապահ բնույթ ունի: ՀԱՊԿ զինվորները մարտական գործողություններին չեն մասնակցում, չեն զբաղվում գրոհայինների ոչնչացմամբ»,- ասել է Աբաևը՝ հավելելով, որ ՀԱՊԿ խաղաղապահները իրականացնելու են պետական օբյեկտների պահպանությունը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի դիմումի հիման վրա և Ղազախստանի ազգային անվտանգությանն ու ինքնիշխանությանը սպառնացող վտանգների բերումով, որն առաջացել է այդ թվում՝ արտաքին միջամտության հետևանքով, ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհուրդը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 4-րդ հոդվածի համաձայն՝ որոշում է կայացրել սահմանափակ ժամանակահատվածով Ղազախստանի Հանրապետություն ուղարկել ՀԱՊԿ հավաքական խաղաղապահ ուժեր՝ այդ երկրում իրավիճակի կայունացման և կարգավորման նպատակով:

В Казахстане заявили, что миротворцы стран-членов ОДКБ не будут участвовать в боевых действиях
Миротворческий контингент Организации Договора о Коллективной Безопасности не участвует в боевых действиях. Миротворцы ОДКБ несут ответственность за охрану государственных объектов.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 января, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Как сообщает ТАСС, об этом заявил первый заместитель руководителя Администрации президента Казахстана Даурен Абаев.
«Привлечен миротворческий контингент стран-участниц ОДКБ. Миссия миротворческая. Войска ОДКБ не участвуют в боевых действиях, они не занимаются уничтожением боевиков», - сказал Абаев, добавив, что миротворцы ОДКБ будут охранять государственные объекты.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что на основании заявления президента Республики Казахстан Касима-Жомарта Токаева и в связи с опасностями, грозящими  национальной безопасности и суверенитету Казахстана, возникшими, в том числе, и вследствие внешнего вмешательства, Совет коллективной безопасности ОДКБ, согласно 4-й статье Договора о коллективной безопасности, принял решение с целью стабилизации и урегулирования ситуации, на ограниченное время, направить в Республику Казахстан коллективные миротворческие силы ОДКБ.