Մոտ 80 ամերիկացի չի կարողանում լքել Աֆղանստանը
ԱՄՆ-ի մոտ 80 քաղաքացի չի կարողանում հեռանալ Աֆղանստանից՝ երկրից տարհանման թռիչքների բացակայության պատճառով, հայտնում է CNN-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հաղորդում Է News.am։
Նրա խոսքով` մի քանի տասնյակ ամերիկացի ցանկություն է հայտնել լքել երկիրը, սակայն թալիբները մեկ ամիս է, ինչ տարհանման համար նախատեսված ինքնաթիռներին թույլ չեն տալիս թռնել: Թռիչքների վերսկսման ժամկետները դեռեւս պարզ չեն, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Երեքշաբթի Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը հայտնել էր, որ աշնան սկզբից ԱՄՆ-ն Աֆղանստանից դուրս է բերել իր մոտ 900 քաղաքացու եւ ԱՄՆ-ում մշտական ​​բնակության իրավունք ունեցող անձանց։ Նա նաեւ նշել է մի քանի տասնյակ մարդկանց, ովքեր ցանկանում են հեռանալ Աֆղանստանից, սակայն չի նշել, թե երբ են ամերիկյան իշխանությունները դա անելու:
Թալիբները լայնածավալ օպերացիա են սկսել Աֆղանստանում վերահսկողություն հաստատելու համար՝ 2021 թվականի գարնանը Միացյալ Նահանգների կողմից այնտեղից իր զինված ուժերը դուրս բերելու որոշման մասին հայտարարությունից հետո: Անցյալ տարվա օգոստոսի 15-ին արմատականներն առանց կռվի մտան Քաբուլ, իսկ սեպտեմբերի 7-ին հայտարարեցին իրենց ժամանակավոր կառավարության կազմը, որի լեգիտիմությունը դեռ ոչ մի երկիր չի ճանաչել։ Տարիներ շարունակվող հակամարտության ֆոնին երկրում ծայրահեղ ծանր տնտեսական իրավիճակ է ստեղծվել։ ՄԱԿ-ի կանխատեսումների համաձայն՝ նոյեմբերից մարտ ամիսներին Աֆղանստանի բնակչության կեսից ավելին (մոտ 22.8 մլն մարդ) կարող է սննդի կրիտիկական պակասի բախվել:

Около 80 граждан США не могут покинуть Афганистан из-за отсутствия эвакуационных рейсов из страны.
По его сведениям, несколько десятков американцев выразили желание покинуть страну, однако движение «Талибан» уже месяц держит самолеты, предназначенные для эвакуации, на земле. Сроки возобновления авиасообщения пока неясны, передает ТАСС
Ранее во вторник представитель Госдепартамента Нед Прайс сообщил, что с начала осени США вывезли из Афганистана порядка 900 своих граждан и лиц, обладающих правом постоянного проживания в Соединенных Штатах. Он также упомянул о нескольких десятках человек, которые хотят покинуть Афганистан, однако не обозначил сроков, когда американские власти это осуществят.
Движение «Талибан» развернуло масштабную операцию по установлению контроля над Афганистаном после объявления США весной 2021 года о решении вывести оттуда свои вооруженные силы. 15 августа прошлого года радикалы без боя вошли в Кабул, а 7 сентября огласили состав своего временного правительства, легитимность которого пока не признала ни одна страна. На фоне продолжающегося годами конфликта в стране возникла крайне сложная экономическая ситуация. По прогнозам ООН, более половины населения Афганистана (около 22,8 млн человек) с ноября по март может столкнуться с критической нехваткой продовольствия.