Նվիրումը` անմահություն... Օնիկ Հովսեփյան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմում հանուն հայրենիքի ընկան բազում քաջորդիներ։ Նրանցից է մարտունեցի հերոս Օնիկ Հովսեփյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Օնիկի քույրը՝ Վեհանուշ Հովսեփյանը, կարոտով ու, միևնույն ժամանակ, մեծ հպարտությամբ է խոսում եղբոր հերոսական ուղու մասին։Օնիկը ծնվել է 1989 թվականի հունվարի 1-ին, Արցախի Մարտունի քաղաքում։ Սովորել է Մարտունու Նելսոն Ստեփանյանի անվան միջնակարգ դպրոցում, զուգահեռ` հաճախել է Մոնթեաբերդի Արամ Խաչատրյանի անվան արվեստի դպրոց. այն ավարտել է գերազանցությամբ։ Այնուհետև ընդունվել է ԱրՊՀ Տնտեսագիտության ֆակուլտետի «Հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ» բաժինը։ Բուհն ավարտելուց հետո աշխատել է ԱՀ ազգային վիճակագրական ծառայության Մարտունու շրջանային բաժնում։
«Չնայած աշխատանքային փորձ չուներ, բայց կարճ ժամանակում կարողացել էր տիրապետել իր գործին։ Բաժնի աշխատակիցներն անչափ սիրում ու հարգում էին Օնիկին։ Ասում էին` շատ դաստիարակված է, պատասխանատու, ճշտապահ, զգայուն ու հոգատար։ Օգնության ձեռք էր մեկնում բոլորին, մանավանդ` այն մարդկանց, ովքեր սոցիալապես վատ վիճակում էին. հոգատար էր, ընկերասեր, ազնիվ, բարեսիրտ։ Օնիկը մասնակցել է նաև ապրիլյան պատերազմին։ Հենց առաջին օրվանից էլ կամավորագրվել էր և իր ընկերների հետ մեկնել ճակատ։ Նա այլոց նման չնախընտրեց տաքուկ անկյուններ, այլ հայրենիքի շահը վեր դասեց ամեն ինչից։ Իրենից կախվածն արեց իր նվիրվածությամբ։ Շատ էր սիրում ընտանիքը. նրա համար մեր ընտանիքն իր հպարտությունն էր, ուրախությունը։ Ցանկացած գործ նախաձեռնելիս անպայման կիսվում էր մեզ հետ։ Երազում էր Արցախը հարատև ազատ և անկախ տեսնել։ Ասում էր՝ այնքան արյուն է թափվել Արցախյան պատերազմի ժամանակ, մարդկանց ճակատագրեր են խեղվել... Օնիկը հավերժ ներկա է մեզ համար։ Ոչ մեկս չի ընդունում, որ նա ֆիզիկապես մեզ հետ չէ: Նրա մասին անցյալով երբեք չենք խոսում: Եղբայրս հայրենիքին արժանի նվիրյալ զավակ էր»,-պատմել է Վ. Հովսեփյանը։ Երբ սկսվեց 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը, Օնիկն ընկերների հետ անմիջապես կամավորագրվեց։ «Պատերազմի առաջին իսկ օրերից Օնիկը Մարտունիում էր։ Նրան 5 օրով արձակուրդ էին տվել, բայց չի օգտվել, ասել է.«Որ բոլորս դուրս գանք, ով է պահելու մեր հայրենիքը»։ Ընկերները նրան «հրամանատար» էին ասում, որովհետև պատերազմի ժամանակ` դժնդակ պահերին, կարողանում էր ճիշտ կողմնորոշվել։ Նոյեմբերի 9-ին` ծննդյանս օրը, զանգեց, ասաց.«Թուրքերը եկել են, որ մեր տարածքում իբրև դրոշ տեղադրեն, ես ու իմ ընկերները ետ ենք շպրտել, դե, դա էլ քո ծննդյան նվերը։ Ես քեզ ամենալավ բաներն եմ ցանկանում»։ Լույսը բացվեց, ինչքան ես ու մեծ եղբայրս զանգում էինք, Օնիկը չէր պատասխանում։ Միայն ժամեր անց մեզ տեղեկացրին, որ նա հերթական թեժ մարտի ժամանակ անմահացել է... Եռաբլուրը մեզ համար դարձավ սրբատեղի»,-պատմում է քույրը։
Բնութագրությունը հասանալի չէ2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին հակառակորդի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողությունների ընթացքում ԱՀ պետական սահմանը պաշտպանելիս ցուցաբերած բացառիկ քաջության և արիության համար ԱՀ պաշտպանության բանակի N զորամասի զինծառայող, պահեստազորի շարքային Օնիկ Հովսեփյանը հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի շքանշանով։ Հերոսը ծննդյան 33-ամյակին ՀՀ «Ֆիդայիներ» ՌՀԲՀԿ-ի կողմից պարգևատրվել է նաև «Մոնթե Մելքոնյան» մեդալով։ Օնիկի հարազատ եղբոր` Սիմոնի և հերոսի ընկերների նախաձեռնությամբ Մարտունիում նրա հիշատակին հուշաղբյուր է կառուցվել և խաչքար տեղադրվել։

Преданность - бессмертие ... Оник Овсепян
В ходе 44-дневной Арцахской войны многие герои пали при защите Родины. Один из них – герой из Мартуни Оник Овсепян.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 января, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сестра Оника Веануш Овсепян с тоской и в то же время с большой гордостью рассказывает о героическом пути своего брата. Оник родился 1 января 1989 года в городе Мартуни Арцаха. Учился в средней школе имени Нельсона Степаняна в Мартуни, одновременно посещал школу искусств имени Арама Хачатряна в Монтеаберде- он окончил с отличием. Затем поступил на отделение «Бухгалтерский учет-аудит» экономического факультета АрГУ. После окончания университета работал в Мартунинском райотделе Национальной статистической службы Республики Арцах.
«Хотя у него не было опыта работы, но за короткое время он смог освоить свое дело. Сотрудники отдела очень любили и уважали Оника. Говорили, что он очень образованный, ответственный, пунктуальный, чуткий и заботливый. Он протягивал руку помощи всем, особенно людям, оказавшимся в бедственном социальном положении. Он был заботливым, дружелюбным, честным и добрым. Оник принимал участие также в Апрельской войне. С самого первого дня он добровольцем ушел на фронт вместе со своими друзьями. Он не предпочитал теплые уголки, как другие, а превыше всего ставил интересы родины. Он сделал все возможное своей преданностью. Он очень любил свою семью. Для него наша семья была его гордостью, его радостью. Он определенно делился с нами, когда начинал любое дело. Он мечтал увидеть Арцах навсегда свободным и независимым. Он говорил, что во время Арцахской войны пролилось столько крови, изменились судьбы людей… Оник присутствует для нас навсегда. Никто не признается, что его физически нет с нами. Мы никогда не говорили о нем в прошлом. Мой брат был преданным сыном, достойным родины», — рассказала В. Овсепян. Когда началась 44-дневная война 2020 года, Оник сразу пошел добровольцем со своими друзьями. С первых же дней войны Оник находился в Мартуни. Ему дали пятидневный отпуск, но он им не воспользовался, сказал: «Если мы все уйдем, кто защитит нашу Родину?». Друзья называли его «полководцем» за то, что в жестокие минуты войны он умел правильно ориентироваться. 9 ноября, в мой день рождения, он позвонил и сказал: «Турки приехали якобы ставить флаг в нашем районе. Мы с друзьями откинули их, ну вот тебе и подарок на день рождения. Всего наилучшего тебе». Уже рассвело, сколько мы со старшим братом звонили, Оник не отвечал. Только через несколько часов нам сообщили, что он погиб во время очередного жаркого боя… Ераблур стал для нас святыней», — рассказывает сестра.
В ходе широкомасштабных боевых действий, развязанных противником 27 сентября 2020 года, военнослужащий воинской части N Армии обороны Республики Арцах Оник Овсепян посмертно награжден орденом «Боевой крест» I степени за исключительное мужество при защите государственной границы Республики Арцах. В 33-ю годовщину со дня рождения герой был награжден медалью «Монте Мелконян» РА. По инициативе Симона, родного брата Оника и друзей героя, в память о нем в Мартуни был построен мемориальный фонтан и установлен хачкар.