Նվիրումը` անմահություն... Օնիկ Հովսեփյան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմում հանուն հայրենիքի ընկան բազում քաջորդիներ։ Նրանցից է մարտունեցի հերոս Օնիկ Հովսեփյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Օնիկի քույրը՝ Վեհանուշ Հովսեփյանը, կարոտով ու, միևնույն ժամանակ, մեծ հպարտությամբ է խոսում եղբոր հերոսական ուղու մասին։Օնիկը ծնվել է 1989 թվականի հունվարի 1-ին, Արցախի Մարտունի քաղաքում։ Սովորել է Մարտունու Նելսոն Ստեփանյանի անվան միջնակարգ դպրոցում, զուգահեռ` հաճախել է Մոնթեաբերդի Արամ Խաչատրյանի անվան արվեստի դպրոց. այն ավարտել է գերազանցությամբ։ Այնուհետև ընդունվել է ԱրՊՀ Տնտեսագիտության ֆակուլտետի «Հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ» բաժինը։ Բուհն ավարտելուց հետո աշխատել է ԱՀ ազգային վիճակագրական ծառայության Մարտունու շրջանային բաժնում։
«Չնայած աշխատանքային փորձ չուներ, բայց կարճ ժամանակում կարողացել էր տիրապետել իր գործին։ Բաժնի աշխատակիցներն անչափ սիրում ու հարգում էին Օնիկին։ Ասում էին` շատ դաստիարակված է, պատասխանատու, ճշտապահ, զգայուն ու հոգատար։ Օգնության ձեռք էր մեկնում բոլորին, մանավանդ` այն մարդկանց, ովքեր սոցիալապես վատ վիճակում էին. հոգատար էր, ընկերասեր, ազնիվ, բարեսիրտ։ Օնիկը մասնակցել է նաև ապրիլյան պատերազմին։ Հենց առաջին օրվանից էլ կամավորագրվել էր և իր ընկերների հետ մեկնել ճակատ։ Նա այլոց նման չնախընտրեց տաքուկ անկյուններ, այլ հայրենիքի շահը վեր դասեց ամեն ինչից։ Իրենից կախվածն արեց իր նվիրվածությամբ։ Շատ էր սիրում ընտանիքը. նրա համար մեր ընտանիքն իր հպարտությունն էր, ուրախությունը։ Ցանկացած գործ նախաձեռնելիս անպայման կիսվում էր մեզ հետ։ Երազում էր Արցախը հարատև ազատ և անկախ տեսնել։ Ասում էր՝ այնքան արյուն է թափվել Արցախյան պատերազմի ժամանակ, մարդկանց ճակատագրեր են խեղվել... Օնիկը հավերժ ներկա է մեզ համար։ Ոչ մեկս չի ընդունում, որ նա ֆիզիկապես մեզ հետ չէ: Նրա մասին անցյալով երբեք չենք խոսում: Եղբայրս հայրենիքին արժանի նվիրյալ զավակ էր»,-պատմել է Վ. Հովսեփյանը։ Երբ սկսվեց 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը, Օնիկն ընկերների հետ անմիջապես կամավորագրվեց։ «Պատերազմի առաջին իսկ օրերից Օնիկը Մարտունիում էր։ Նրան 5 օրով արձակուրդ էին տվել, բայց չի օգտվել, ասել է.«Որ բոլորս դուրս գանք, ով է պահելու մեր հայրենիքը»։ Ընկերները նրան «հրամանատար» էին ասում, որովհետև պատերազմի ժամանակ` դժնդակ պահերին, կարողանում էր ճիշտ կողմնորոշվել։ Նոյեմբերի 9-ին` ծննդյանս օրը, զանգեց, ասաց.«Թուրքերը եկել են, որ մեր տարածքում իբրև դրոշ տեղադրեն, ես ու իմ ընկերները ետ ենք շպրտել, դե, դա էլ քո ծննդյան նվերը։ Ես քեզ ամենալավ բաներն եմ ցանկանում»։ Լույսը բացվեց, ինչքան ես ու մեծ եղբայրս զանգում էինք, Օնիկը չէր պատասխանում։ Միայն ժամեր անց մեզ տեղեկացրին, որ նա հերթական թեժ մարտի ժամանակ անմահացել է... Եռաբլուրը մեզ համար դարձավ սրբատեղի»,-պատմում է քույրը։
Բնութագրությունը հասանալի չէ2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին հակառակորդի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողությունների ընթացքում ԱՀ պետական սահմանը պաշտպանելիս ցուցաբերած բացառիկ քաջության և արիության համար ԱՀ պաշտպանության բանակի N զորամասի զինծառայող, պահեստազորի շարքային Օնիկ Հովսեփյանը հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի շքանշանով։ Հերոսը ծննդյան 33-ամյակին ՀՀ «Ֆիդայիներ» ՌՀԲՀԿ-ի կողմից պարգևատրվել է նաև «Մոնթե Մելքոնյան» մեդալով։ Օնիկի հարազատ եղբոր` Սիմոնի և հերոսի ընկերների նախաձեռնությամբ Մարտունիում նրա հիշատակին հուշաղբյուր է կառուցվել և խաչքար տեղադրվել։

Devotion is immortality...Onik Hovsepyan
During the 44-day Artsakh war, many heroes have fallen while defending the homeland. One of them is the hero from Martuni Onik Hovsepyan.
STEPANAKERT, JANUARY 13, ARTSAKHPRESS: In an interview with "Artsakhpress", Onik's sister, Vehanush Hovsepyan, spoke with  great pain, but, at the same time, with great pride about her brother's heroic path. Onik was born on January 1, 1989, in the town of Martuni, the Republic of Artsakh. He studied at the secondary school after Nelson Stepanyan in Martuni, at the same time he attended Aram Khachatryan Art School in Monteaberd.
Afterwards he entered the Faculty of Economics of Artsakh State University. After graduating from the university, he worked in the Martuni regional department of the National Statistical Service of Artsakh.
Onik also took part in the April war. From the very first day he volunteered to fight for the defense of the homeland. He dreamed of seeing Artsakh forever free and independent. Onik is present for us forever. We never talk about him in the past. "My brother was a devoted son; worthy of the homeland," said V. Hovsepyan.
“When the 44-day War began, Onik immediately volunteered with his friends. From the very first days of the war, Onik was in Martuni. His friends called him "commander" because during the cruel moments of the war he was able to orient himself correctly. On November 9, on my birthday, he called and said, "Turks came to place a flag in our area. My friends and I threw them back, well, that's your birthday present. I wish you all the best. ” The next day, while my older brother and I were calling Onik, he did not answer. "Only hours later we were informed that he had died during another hot battle ... Yerablur has became a sanctuary for us," says Onik’s sister.
For exceptional courage, self-sacrifice and skills demonstrated while defending and ensuring the security of the motherland, Onik Hovsepyan was posthumously awarded  the "Combat Cross" order of the first degree.
On the 33rd anniversary of his birthday, the hero was awarded "Monte Melkonyan" Medal by the “ Fidayiner” organization. On the initiative of Onik's  brother and friends, a memorial fountain was built in Martuni in his memory and a cross-stone was placed.