ԵԱՀԿ նախագահն առաջնահերթ է համարել ձգձգված հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման որոնումները
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լեհաստանի արտգործնախարար Զբիգնև Ռաուն անհրաժեշտ է համարում հատուկ ուշադրություն դարձնել ԵԱՀԿ տարածքում անվտանգային իրադրության բարելավմանը՝ մասնավորապես նպաստելով տարածաշրջանային ու ձգձգված հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման փնտրտուքներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին Ռաուն խոսել է 2022 թվականին ԵԱՀԿ-ում Լեհաստանի նախագահության առաջնահերթությունները ներկայացնել ժամանակ:
«Ժամանակն է մեր ուշադրության կենտրոնում դնել մարդասիրական նկատառումները: Ամեն ձգձգված հակամարտության հետևում կան մարդիկ, ովքեր ամենաշատն են տառապում»,- ասել է Լեհաստանի ԱԳ նախարարը՝ ընդգծելով, որ ԵԱՀԿ-ում իրենց նախագահության ընթացքում առաջնահերթ է լինելու հակամարտությունից տուժած տարածքներում հասարակություններին, մասնավորապես հատուկ ուշադրության կարիք ունեցող խոցելի խմբերին աջակցության ցուցաբերումը:
Զբիգնև Ռաուն խոսել է նաև ԵԱՀԿ տարածքում փոխընկալման բարելավման ու լարվածության թուլացման անհրաժեշտության մասին: «Մենք կենտրոնանալու ենք շարունակաբար վատթարացող մթնոլորտում երկխոսության որակի բարելավման վրա»,- ասել է նա:

OSCE Chairman-in-Office, Minister of Foreign Affairs of Poland Zbigniew Rau underlines the need to pay special attention to improving the security situation in the OSCE area, particularly by contributing to finding peaceful solutions to regional and protracted conflicts.
OSCE Chairman-in-Office highlights need to finding peaceful solutions to regional and protracted conflicts
STEPANAKERT, JANUARY 14, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “It is time to put humanitarian consideration into the centre of our attention. Behind every protracted conflict there are people that suffer the most,” Rau said in his address to the OSCE Permanent Council, presenting Poland’s 2022 chairmanship priorities. He emphasized the Chairmanship’s priority of supporting societies in conflict areas, with special attention to vulnerable groups.
Minister Rau also highlighted that the Polish Chairmanship will focus on presenting initiatives to improve understanding and ease tensions in the OSCE area. “The OSCE project in its current state, with its norms and available tools, demands our proactive and positive approach. Our focus will be on improving the quality of debate in a steadily deteriorating atmosphere,” said Rau.