Ավստրալիայի հունական և կիպրական համայնքները կառավարությանը կոչ են արել ճանաչել Օսմանյան Կայսրության իրականացրած ցեղասպանությունները
Ավստրալիայի Վիկտորիա նահանգի և Մելբուրն քաղաքի հունական և կիպրական համայնքների նախագահները, Ավստրալիայի պոնտական ասոցիացիաների դաշնության նախագահների աջակցությամբ նամակ են ուղարկել երկրի վարչապետին՝ կոչ անելով կառավարությանը պաշտոնապես ճանաչել 1915-1923 թվականներին Օսմանյան կայսրության կողմից հայերի, ասորիների, հույների և այլ քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանությունները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում է Neoskosmos-ը, սա հաջորդում է 2021 թվականի նոյեմբերի 29-ին Ներկայացուցիչների պալատի կողմից միաձայն ընդունված միջնորդությանը, որով կոչ էր արվում կառավարությանը պաշտոնապես ճանաչել այս ցեղասպանությունները։
Համայնքների նախագահները նամակում պնդել են, որ 2021 թվականի դրությամբ աշխարհի 31 երկիր ճանաչել է այդ ցեղասպանությունները, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան, Իտալիան, Բրազիլիան, Շվեդիան, Նիդերլանդները, Ավստրիան, Դանիան և Վատիկանը՝ կոչ անելով Ավստրալիային նույնպես քայլ անել:
Վկայակոչելով հայերի, ասորիների, հույների և այլ քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության՝ տարբեր երկրների կողմից ճանաչումը, նամակում նշվում է՝ «ժամանակն է, որ Ավստրալիայի կառավարությունը նույնպես պաշտոնապես ճանաչի այս ցեղասպանությունը»:
Հաշվի առնելով, որ թուրքական կառավարությունը հաստատակամորեն հրաժարվել է ընդունել անցյալի սխալները, համայնքների նախագահները կարծում են, որ հենց Թուրքիայի շահերից է բխում առերեսվել իր անցյալի հետ և պաշտոնապես ներողություն խնդրել:

Greek, Cypriot communities call on Australian government to formally recognize Armenian Genocide
The President of the Greek Community of Australia’s Melbourne and Victoria, Bill Papastergiadis and the Cyprus Community of Melbourne and Victoria, Theo Theophanous, with the support of the Pontian Federations of Australia, have written to the Australian Prime Minister calling on the Government to formally recognise the genocides committed by the Ottoman Empire between 1915 and 1923 of Armenians, Assyrians, Greeks and other Christian minorities, the Neos Kosmos newspaper reported.
STEPANAKERT, JANUARY 14, ARTSAKHPRESS: This follows a motion that was passed unanimously by the House of Representatives on 29 November 2021 calling on the Government to formally recognise these genocides.
The presidents argued that as of 2021, there are 31 countries around the world that have recognised these genocides including the US, France, Italy, Brazil, Sweden, the Netherlands, Austria, Denmark and the Vatican City, urging Australia to also step up.
“We do not believe that this should not be a partisan political issue in the lead up to the coming elections,” said the community presidents in their joint statement.
All we have asked of the Prime Minister and in fact we also ask of the Leader of the Opposition is that they respect the unanimous motion passed by the parliament and act upon it.”
Given that the Turkish Government has steadfastly refused to acknowledge this legacy of past wrongs they said that they believe that it is in the interests of Turkey itself to confront its past and issue a formal apology.
“This is precisely what Germany did following the genocide and holocaust they perpetrated on Jewish people in the second world war. It has been an important moral admission by Germany,” they wrote.
“Prime Minister, given the unanimous support by the Parliament for the government to take action to formally recognise the genocide of Armenians, Assyrians and Greeks we ask that you take action to bring this about.
This should not be a partisan political issue in the lead up to the coming elections. Our communities would welcome action by your government to seek to address this historical wrong through the first step of recognising that it occurred. ”
The call for action was also forwarded to the Foreign Minister, Marise Payne; the Leader of the Opposition, Anthony Albanese; the Opposition Foreign Affairs spokesperson and Senator Penny Wong.