Շոշում տեղահանված 10 ընտանիք է հաստատվել. գյուղի առօրյան ներկայացնում է համայնքապետը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Շոշի համայնքապետ Էրիկ Աբրահամյանը:
«44-օրյա պատերազմից հետո մեր գյուղում տեղահանված 10 ընտանիք է հաստատվել: Ազատ բնակֆոնդում մոտ 15 տուն ունենք, որոնք վերանորոգելուց հետո սիրով կտրամադրենք տեղահանված այլ ընտանիքների: Պատերազմական գործողությունների ընթացքում գյուղում մոտ 100 տուն է վնասվել. պատերազմի ավարտից անմիջապես հետո սկսվել են վերականգնման աշխատանքներ: Դպրոցը բարեկարգ է, 99 աշակերտ ունի, 7-ը տեղահանված ընտանիքների երեխաներ են։ Մանկապարտեզ 29 սան է հաճախում: Գյուղում է գտնվում Սուրբ Ստեփանոս եկեղեցին, որն ուխտատեղի է բնակիչների համար»,-ներկայացրել է համայնքի ղեկավարը և հավելել` գյուղամիջյան ճանապարհները գտնվում են անմխիթար վիճակում:
Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ Շոշը գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրաէներգիայով, ջրամատակարարմամբ: Է. Աբրահամյանը ցավով նշեց, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմում 8 համագյուղացի է անմահացել, իսկ 2-ն էլ վիրավորվել են: Խոսելով բնակիչների զբաղվածության մասին` նա ասաց, որ համայնքի գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածքների 75%-ն անցել է թշնամու տիրապետության տակ, սակայն գյուղացիները չեն ընկրկում, շարունակում են զբաղվել գյուղատնտեսությամբ:

В Шоше поселились 10 семей вынужденных переселенцев: Повседневную жизнь села представляет глава общины
В общине Шош Аскеранского района Арцаха проживает 600 человек.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 января, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Шош Эрик Абраамян.
«После 44-дневной войны в нашем селе поселились 10 семей вынужденных переселенцев. В свободном жилом фонде у нас около 15 домов, которые мы с удовольствием предоставим другим переселенцам после ремонта. Во время войны в селе пострадало около 100 домов. Сразу после окончания войны начались реставрационные работы. Школа находится в хорошем состоянии, в ней учатся 99 учеников, из них 7 детей из семей вынужденных переселенцев. Детский сад посещают 29 воспитанников. В селе находится церковь Святого Степаноса, которая является местом паломничества жителей», - сказал глава общины, добавив, что межсельские дороги находятся в плачевном состоянии.
По словам нашего собеседника, Шош газифицирован, обеспечен электричеством и водой. Э. Абраамян с сожалением отметил, что в ходе 44-дневной Арцахской войны 8 односельчан были увековечены, а 2 ранены. Говоря о занятости жителей, он сказал, что 75% сельскохозяйственных угодий общины перешли под контроль врага, но жители села не отступают, продолжают заниматься сельским хозяйством.