Շոշում տեղահանված 10 ընտանիք է հաստատվել. գյուղի առօրյան ներկայացնում է համայնքապետը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Շոշի համայնքապետ Էրիկ Աբրահամյանը:
«44-օրյա պատերազմից հետո մեր գյուղում տեղահանված 10 ընտանիք է հաստատվել: Ազատ բնակֆոնդում մոտ 15 տուն ունենք, որոնք վերանորոգելուց հետո սիրով կտրամադրենք տեղահանված այլ ընտանիքների: Պատերազմական գործողությունների ընթացքում գյուղում մոտ 100 տուն է վնասվել. պատերազմի ավարտից անմիջապես հետո սկսվել են վերականգնման աշխատանքներ: Դպրոցը բարեկարգ է, 99 աշակերտ ունի, 7-ը տեղահանված ընտանիքների երեխաներ են։ Մանկապարտեզ 29 սան է հաճախում: Գյուղում է գտնվում Սուրբ Ստեփանոս եկեղեցին, որն ուխտատեղի է բնակիչների համար»,-ներկայացրել է համայնքի ղեկավարը և հավելել` գյուղամիջյան ճանապարհները գտնվում են անմխիթար վիճակում:
Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ Շոշը գազաֆիկացված է, ապահովված էլեկտրաէներգիայով, ջրամատակարարմամբ: Է. Աբրահամյանը ցավով նշեց, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմում 8 համագյուղացի է անմահացել, իսկ 2-ն էլ վիրավորվել են: Խոսելով բնակիչների զբաղվածության մասին` նա ասաց, որ համայնքի գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածքների 75%-ն անցել է թշնամու տիրապետության տակ, սակայն գյուղացիները չեն ընկրկում, շարունակում են զբաղվել գյուղատնտեսությամբ:

There are 600 residents in Shosh community of Artsakh’s Askeran region.
STEPANAKERT, JANUARY 17, ARTSAKHPRESS: The head of the community Erik Abrahamyan told "Artsakhpress".
"After the 44-day war, 10 displaced families have settled in our village. We have about 15 houses in the free housing stock, which we will gladly provide to other displaced families after the renovation.
About 100 houses were damaged in the village during the war. Immediately after the end of the war, restoration work began. The school is in good condition. It has 99 students, 7 of them are children of displaced families. The kindergarten is attended by 29 students. St. Stepanos Church is located in the village, which is a place of pilgrimage for the residents," the head of the community said, adding that the rural roads are in a deplorable condition.
The head of the community noted that Shosh is gasified, provided with electricity and water. E. Abrahamyan noted with regret that 8 fellow villagers fell and 2 were wounded during the 44-day Artsakh war. Speaking about the employment of the residents, he said that 75% of the agricultural lands of the community have passed under the control of the enemy.