Գուտերեշը Մերկելին աշխատանք է առաջարկել ՄԱԿ-ի կառույցում
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության (ԳԴՀ) նախկին կանցլեր Անգելա Մերկելին առաջարկել է դառնալ բարձր մակարդակի խորհրդական ՄԱԿ-ի կառույցում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին հայտնում է Tert.am-ը՝ այս մասին հունվարի 19-ին հայտնել է DPA գործակալությունը՝ վկայակոչելով միջազգային կազմակերպության աղբյուրները:
Աղբյուրների տեղեկություններով՝ Գուտերեշն առաջարկությամբ նամակ է հղել Մերկելին: ԳԴՀ-ի նախկին կանցլերն առայժմ պատասխան չի տվել, սակայն ՄԱԿ-ում համոզված չեն, թե նա կընդունի առաջարկությունը, նշում է գործակալությունը: Մերկելը կանցլերի պաշտէնն զբաղեցրել է 16 տարի:
2018 թվականին նա հայտարարել է, որ չի առաջադրի թեկնածությունը հինգերորդ ժամկետի համար: 2021 թվականին ԳԴՀ-ի կանցլերի պաշտոնում նրան փոխարինեց սոցիալ-դեմոկրատ Օլաֆ Շոլցը:

DPA: Гутерриш предложил Меркель работу в структуре ООН
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш предложил бывшему канцлеру ФРГ Ангеле Меркель стать советником высокого уровня в структуре ООН.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 января, АРЦАХПРЕСС-ТАСС. Об этом в среду сообщило агентство DPA со ссылкой на источники в международной организации.
По их информации, Гутерриш направил письмо с предложением Меркель. Бывший канцлер ФРГ пока не дала ответ, однако в ООН не уверены, что она примет предложение, отмечает агентство.
Меркель занимала пост канцлера 16 лет. В 2018 году она заявила, что не будет выставлять кандидатуру на пятый срок. В 2021 году ее сменил на посту канцлера ФРГ социал-демократ Олаф Шольц.