1992 թ. հունվարի 19-20-ը Ստեփանակերտի արվարձանում շարունակվող մարտերը պսակվեցին փայլուն հաջողությամբ. Կրկժանն ազատագրվեց, հայ մարտիկները դիրքեր զբաղեցրին գերիշխող բարձունքների վրա:
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտություն. 30 տարի առաջ՝ հունվարի 19-ին…
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս կապակցությամբ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Կաճառ» գիտական կենտրոնի ղեկավար, պ.գ.թ., դոցենտ Մհեր Հարությունյանը նշեց, որ Ստեփանակերտի արվարձանի վերածված հին հայկական Կրկժան գյուղը 1988-1990 թթ. դարձել էր ադրբեջանական ՄՀՆՋ-ների (միլիցիայի հատուկ նախանշանակման ջոկատ՝ ՕՄՕՆ) վտանգավոր հենակետերից մեկը, որտեղից անընդհատ գնդակոծվում էին մայրաքաղաքի բնակելի թաղամասերը և հաճախակի հարձակման ենթարկվում ծայրամասերը:
«1991թ. դեկտեմբերին Կրկժանի կրակակետերը վնասազերծելու գործողությունները ցանկալի արդյունք չունեցան: 1992 թ. հունվարի 19-ին Կրկժանում թշնամու ամրացված հենակայանի ջախջախման գործողությանը մասնակցեցին հայկական 26 ոչ մեծ ջոկատներ: Գործողությունն սկսվեց գիշերը և ընթացավ երկու ուղղություններով: Ըստ օպերացիայի հրամանատար, գնդապետ (1993-ից՝ գեներալ-մայոր) Արկադի Տեր-Թադևոսյանի՝ հաջողությանը մեծապես նպաստեցին Վարդան Ստեփանյանի շարժունակ խմբի շուրջ 40 կամավորների ձեռնարկած գործողությունները: Մասնավորապես, տարաշարժային խումբը դուրս եկավ հակառակորդի թիկունք և հանկարծակիի բերեց ադրբեջանցիներին: Դրան անմիջապես հետևեց հայկական հիմնական ուժերի հարվածը ճակատից, ինչն էլ արագ ավարտվեց հաջողությամբ:
Թշնամու դիմադրության ընկճմանը, մեր դիտարկմամբ, մեծապես նպաստեց նաև ԿՍ-19 հակակարկտային հրանոթից ուղիղ նշանառությամբ հակառակորդի կրակակետերի ճնշումը: Այդ օպերացիան ԼՂՀ ինքնապաշտպանական ուժերի լուրջ հաղթանակներից էր, ինչն իր հոգեբանական ու քաղաքական նշանակությամբ գրեթե հավասարազոր էր զուտ ռազմականին:
Դրա շնորհիվ Ստեփանակերտն ազատվեց վտանգավոր արվարձանից, որն ադրբեջանական հրամանատարությունը դիտում էր իբրև ռազմական հենակետ Արցախի մայրաքաղաք ներխուժելու համար: Մյուս կողմից, ամրապնդվեցին ու բազմապատկվեցին հայ մարտիկների` հաղթանակի հասնելու հավատը, կամքն ու վճռականությունը», - ասել է Մ. Հարությունյանը:

Азербайджано-карабахский конфликт: 30 лет назад, 19 января…
Блестящим успехом увенчались продолжавшиеся бои в пригородах Степанакерта 19-20 января 1992 года. Кркжан был освобожден, армянские бойцы заняли позиции на господствующих высотах.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 января, АРЦАХПРЕСС- В связи с этим в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" руководитель научного центра "Качар", кандидат исторических наук, доцент Мгер Арутюнян упомянул о старом армянском селе Кркжан, которое в 1988-1990 годах было превращено в пригород Степанакерта. Он стал одним из опасных опорных пунктов азербайджанского спецназа (ОМОН), из которого постоянно обстреливались жилые кварталы столицы и часто обстреливались окраины.
"В декабре 1991 года операция по обезвреживанию кркжанских огневых точек не дала желаемого результата. 19 января 1992 года 26 небольших армянских отрядов приняли участие в операции по разгрому опорного пункта врага в Кркжане. Операция началась ночью и шла в двух направлениях. По словам командующего операцией полковника (с 1993 года генерал-майора) Аркадия Тер-Тадосяна, успеху во многом способствовали действия около 40 добровольцев мобильной группы Вардана Степаняна. В частности, мобильная группа вышла в тыл врага и неожиданно застала азербайджанцев врасплох. Сразу же последовал удар главных армянских сил с фронта, который быстро закончился успехом.
На наш взгляд, подавлению сопротивления врага в значительной мере способствовало натиск огневых точек врага, стрелявших непосредственно из противоградовой пушки КС-19. Эта операция явилась одной из серьезных побед сил самообороны НКР, которая по своему психологическому и политическому значению практически не уступала чисто военной.
Благодаря этому Степанакерт избавился от опасного пригорода, который азербайджанское командование рассматривало как военную базу для вторжения в столицу Арцаха. С другой стороны, вера, воля и решимость армянских бойцов добиться победы укрепились и приумножились», - сказал М. Арутюнян.