Սոսեցին ամուր է կառչած հայրենի հողին և շարունակում է շենացնել այն. Համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Սոս համայնքի ղեկավար Հունան Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով՝ մոտ 300 տարվա պատմություն ունեցող գյուղի անվանումը ծագել է սոսի ծառի անունից, որն այդ տարածքում տնկել է մի խիզախ զորավար։
«Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո Հադրութի շրջանից տեղահանված ընտանիքներ են հաստատվել գյուղում. նրանք օգտվել են տեղահանվածներին տրամադրվող տարբեր աջակցություններից:
Դպրոցը նորակառույց է. կառուցվել է ԱՄՆ-ում գործող «Հայաստան» հիմնադրամ֊կազմակերպության, Արցախի Հանրապետության կառավարության և ամերիկահայ բարերար Ջերի Թրփանճեանի համաֆինանսավորմամբ. այն կրում է Արցախյան առաջին պատերազմում զոհված Հայկ Հակոբյանի անունը:
Այստեղ սովորում է 168 աշակերտ, որից յոթը տեղահանված ընտանիքների երեխաներ են: Աշակերտներից շատերը ամեն տարի մասնակցում են առարկայական օլիմպիադաների և գրավում մրցանակային տեղեր: Սպորտի բնագավառում ևս ունենք առաջատարներ. դպրոցի սպորտսմենները Արցախում և Հայաստանում կազմակերպվող սպորտային միջոցառումներից միշտ հաղթանակով են վերադառնում:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի շնորհիվ գյուղում կառուցվել է նոր մանկապարտեզ, որտեղ գործում է երկու խումբ. միջին խումբն ունի 15 սան, իսկ ավագ խումբը՝ 16»,-ներկայացրել է համայնքապետը:
Նրա հավաստմամբ՝ համայնքապետարանի շենքը գտնվում է վատթար վիճակում, սակայն դա չի խանգարում բնականոն գործունեություն իրականացնելուն: Համայնքում գործում է նաև բուժկետ և հանդիսությունների սրահ:
Գյուղամիջյան ճանապարհների մեծ մասը սալապատված է, իսկ գյուղից դեպի Ամարաս տանող ճանապարհահատվածը՝ ասֆալտապատված: Մի քանի տարի առաջ ծագումով սոսեցի բարերարների ջանքերով բարեկարգվել է գյուղի վերին հատվածում գտնվող սրբավայրի ճանապարհը, որից հետո տեղում բարձրացվել է Հանրապետության դրոշը: Հ. Գրիգորյանը ցավով է խոսել 44-օրյա պատերազմի թողած հետքերի մասին՝ նշելով, որ հանուն հայրենիքի պաշտպանության 5 համագյուղացի է անմահացել:
Անդրադառնալով բնակչության զբաղվածությանը՝ մեր զրուցակիցն ասել է, որ հիմնական ուղղությունը գյուղատնտեսությունն է։ Համայնքը 2895,15 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք ունի:
«Բնակիչների մեծամասնությունը զբաղվում է խաղողագործությամբ. խաղողի այգիներ ունենք՝ ինչպես գյուղի տարածքում, այնպես էլ՝ Ամարասի հովտում: Գյուղացիները շատ են խաղողից գինի և օղի պատրաստում, դրա համար էլ ամբողջ տարին դրանց պակասը չի զգացվում: Սոսը հայտնի է նաև որպես Արցախի՝ թթենու ամենամեծ այգիներն ունեցող գյուղ։ Գյուղում զբաղվում են նաև անասնապահությամբ, բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակությամբ: Բոլորը ամուր կառչած են հայրենի հողին, մնում է՝ հարատև խաղաղություն հաստատվի, իսկ հայրենի հողը կմշակվի աշխատասիրության շնորհիվ»,-ընդգծել է նա:

Жители Соса крепко привязаны к родному краю и продолжают его благоустраивать: Глава общины
СТЕПАНАКЕРТ, 20 января, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Сос Унан Григорян.
По его словам, название села с историей около 300 лет произошло от названия платана (соси), которую посадил в тех краях отважный генерал.
«После 44-дневной Арцахской войны в селе поселились семьи вынужденных переселенцев из Гадрутского района- они воспользовались помощью, оказываемую перемещенным лицам.
Школа недавно построена. Она была построена при софинансировании Всеармянского фонда «Айастан», правительства Республики Арцах и американского мецената армянского происхожднения Джерри Трпанджяна. Она названа в честь Айка Акопяна, погибшего в первой Арцахской войне.
В ней обучается 168 учащихся, семеро из которых дети из семей вынужденных переселенцев. Большинство учащихся ежегодно участвуют в предметных олимпиадах и занимают призовые места. У нас есть лидеры в области спорта. Спортсмены школы всегда возвращаются победителями со спортивных мероприятий, организованных в Арцахе и Армении.
Благодаря Всеармянскому фонду «Айастан» в селе построен новый детский сад, в котором действуют две группы. В средней группе 15 воспитанников, а в старшей группе- 16», — представил глава общины.
По его словам, здание муниципалитета находится в плохом состоянии, но это не мешает нормальной деятельности. Также в общине есть медпункт и зал для торжеств.
Большая часть межсельских дорог вымощена, а участок дороги от села до Амараса заасфальтирована. Несколько лет назад, благодаря усилиям благотворителей из Соса, была благоустроена дорога к святыне в верхней части села, после чего на месте был поднят флаг Республики. У. Григорян с сожалением высказался о последствиях 44-дневной войы, отметив, что 5 односельчан погибли за защиту Родины.
Касаясь занятости населения, наш собеседник сказал, что основным направлением является сельское хозяйство. Община имеет 2895,15 га сельскохозяйственных угодий.
«Большинство жителей занимаются виноградарством. У нас есть виноградники как в деревне, так и в долине Амарас. Жители села делают много вина и водки из винограда, поэтому недостатка в них нет круглый год. Сос также известен как село Арцаха, в котором находятся самые большие тутовые сады. В селе занимаются также животноводством и выращиванием овощей. Все крепко привязаны к родине, осталось только установить прочный мир, а родная земля будет возделываться трудолюбием", - подчеркнул он.