Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Վիեննայի բանակցությունները երբեք այսքան մոտ չեն եղել կամ գործարքի կնքմանը, կամ ձախողմանը. ԶԼՄ
ԱՄՆ վարչակազմը ոչ պաշտոնապես՝ բանակցությունների վերջնաժամկետ համարում է հունվարի վերջ կամ փետրվարի սկիզբ։
Իրանի միջուկային գործարքի շուրջ Վիեննայի բանակցությունները հասել են այն փուլին, որն ամենամոտն է թե՛ խորհրդակցությունների հաջող ավարտին, թե՛ դրանց լիակատար ձախողմանը, հաղորդել է Axios-ը՝ վկայակոչելով բանակցությունների հետ կապ ունեցող ԱՄՆ բարձրաստիճան անանուն պաշտոնյայի:
«Մենք ավելի քան երբևէ մոտ ենք համաձայնության, բայց միևնույն ժամանակ մոտ ենք բանակցությունների ձախողմանը», - ասել է աղբյուրը։ Նրա խոսքով, Վիեննայի բանակցություններում որոշակի առաջընթաց կա, բայց շատ քիչ: Աղբյուրը նշել է, որ այժմ Իրանին կամ պետք է օգնել արագացնել բանակցությունները, կամ դանդաղեցնել միջուկային ծրագրի զարգացումը, որպեսզի ժամանակ շահի երկխոսության համար։ Նա նաև Axios-ին ասել է, որ ԱՄՆ-ը և մյուս կողմերը հասկացրել են Իրանին, որ եթե դիվանագիտությանը ավելի շատ ժամանակ է պետք, ապա Թեհրանը պետք է դանդաղեցնի իր միջուկային ծրագիրը:
Աղբյուրը պարզաբանել է, որ ներկայիս հունով բանակցությունները չեն կարող շարունակվել։ Միևնույն ժամանակ, բոլոր ուժերը կենտրոնացած են ԳՀՀԾ-ի գործողությունը վերականգնելու, այլ ոչ թե ժամանակավոր գործարքի հասնելու վրա, հավելել է նա։ Իր հերթին, Axios-ը մեջբերել է անանուն եվրոպացի դիվանագետի խոսքերը, ըստ որի, տարաձայնությունները մնում են նույնը՝ այն մասին, թե Իրանը ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկի իր ծրագրի զարգացումը սահմանափակելու համար, ի՞նչ պատժամիջոցներ պետք է հանվեն Իրանից, ի՞նչ երաշխիքներ կլինեն, որ ԱՄՆ-ը, հակաիրանական պատժամիջոցների հնարավոր վերացումից հետո, հետագայում այս երկրի դեմ պատժամիջոցներ չի կիրառի։
Ըստ Axios-ի՝ ԱՄՆ վարչակազմը ոչ պաշտոնապես հունվարի վերջը կամ փետրվարի սկիզբը համարում է ԳՀՀԾ-ի շուրջ բանակցությունների վերջնաժամկետ՝ նշելով, որ այդ դեպքում Իրանի միջուկային ծրագրի զարգացումն անարդյունավետ կդարձնի ԳՀՀԾ-ի ներկայիս պայմանները: Հիշեցնենք, 2015 թվականին Իրանը և «վեցյակի» երկրները՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամները և Գերմանիան, ստորագրել էին ԳՀՀԾ՝ միջուկային համաձայնագիր, ըստ որի Թեհրանը պետք է սահմանափակի իր միջուկային ծրագրի զարգացումը բացառապես խաղաղ նպատակներով։
Համաձայնեցվել էին սահմանել հատուկ պայմաններ, այդ թվում՝ ուրանի հարստացման մակարդակի, Իրանի միջուկային օբյեկտներում ՄԱԳԱՏԷ-ի տեսուչների ընդունման, պատժամիջոցների փուլային վերացման դիմաց։ 2018-ին ԱՄՆ-ի այն ժամանակվա նախագահ Դոնալդ Թրամփը միակողմանիորեն դուրս էր եկել ԳՀՀԾ-ից և վերահաստատել պատժամիջոցները Իրանի նկատմամբ, ինչը ստիպել էր Թեհրանին աստիճանաբար հրաժարվել գործարքի որոշ պայմաններից:

Венские переговоры по иранскому атому никогда не были столь близки либо к заключению сделки, либо к провалу - СМИ
Венские переговоры вокруг соглашения по иранской ядерной программе (СВПД) достигли стадии, наиболее близкой как к успешному завершению консультаций, так и их полной неудаче.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 января, АРЦАХПРЕСС- Сообщает портал Axios со ссылкой на неназванного высокопоставленного представителя властей США, связанного с переговорами, передает regionpress.am.
"Мы оказались ближе, чем когда-либо, к соглашению, но также ближе, чем когда-либо, к провалу переговоров", - заявил источник.
"Мы готовы и желаем вскоре заключить сделку. Но мы также подготовлены и ожидаем возможности неудачи, которая, вероятно, сулит полное прекращение действия СВПД", - пояснил он.
По его словам, на переговорах в Вене отмечается некоторый прогресс, но слишком малый. Источник отметил, что теперь Ирану либо нужно помочь ускорить ход переговоров, либо замедлить развитие своей ядерной программы для выигрыша времени на диалог. Он также сообщил Axios, что США и другие стороны дали понять Ирану: если для дипломатии нужно больше времени, то Тегерану надо уменьшить темпы развития ядерной программы.
Источник уточнил, что переговоры в нынешнем ключе продолжаться дальше не могут. Вместе с тем все силы сконцентрированы на восстановлении действия СВПД, а не на достижении временной сделки, добавил он.
В свою очередь Axios приводит слова неназванного европейского дипломата, согласно которым разногласия остаются прежними - по поводу того, какие шаги следует предпринять Ирану для ограничения развития своей программы, какие санкции нужно снять с Ирана; какие будут гарантии того, что США после возможной отмены антииранских санкций в будущем не восстановят вновь санкции против этой страны.
По данным Axios, администрация США в неофициальном порядке считает конец января или начало февраля предельным сроком переговоров вокруг СВПД, полагая, что затем развитие ядерной программы Ирана сделает неэффективными нынешние условия СВПД.
В 2015 году Иран и страны "шестерки" - пять постоянных членов Совбеза ООН и Германия - заключили СВПД - ядерное соглашение, согласно которому Тегеран должен ограничить развитие своей ядерной программы исключительно мирными целями. Были согласованы специальные параметры, включая уровень обогащения урана, допуск на иранские ядерные объекты инспекторов МАГАТЭ в обмен на пошаговое снятие санкций. В 2018 году тогдашний президент США Дональд Трамп в одностороннем порядке вышел из СВПД и возобновил действие антииранских санкций, что побудило Тегеран к постепенному отказу от соблюдения некоторых условий сделки.