«Ասկերանի զարգացման կենտրոն»-ը նպաստում է շրջանի սոցիալ-տնտեսական կյանքի բարելավմանը
«Ասկերանի զարգացման կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը սկսել է գործել հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում՝ 2021թ հոկտեմբերին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այն ստեղծվել է ասկերանցի մի խումբ ակտիվ կանանց` անցած տարիների ընթացքում ձևավորած խմբի շնորհիվ։
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Ասկերանի զարգացման կենտրոն» ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Ալլա Արզումանյանը: «Սկսած 2013 թվականից` ստեղծել ենք հարթակ և իրականացրել բիզնեսի, հոգեբանության, գյուղատնտեսական ոլորտի և այլ ծրագրեր։ Այն կոչվում էր «Ասկերանի կանանց ակումբ», քանի որ խմբում ներգրավված էին Ասկերան քաղաքից և Ասկերանի շրջանի համայնքներից մոտ 40 կանայք` տարբեր ոլորտներից։
«Ասկերանի զարգացման կենտրոն»-ի հիմնական նպատակներից է բարելավել շրջանի սոցիալ-տնտեսական կյանքը՝ կանանց ակտիվ մասնակցությամբ։ Վերջերս հասարակական կազմակերպությունը իրականացրել է ծրագիր՝ «Ուժեղ կանայք, հզոր համայնք» խորագրով։ Այն կտևի 10 ամիս, այդ ընթացքում 22 կանայք կստանան գիտելիքներ մանր կամ միջին բիզնես սկսելու կամ արդեն գոյություն ունեցող բիզնեսի զարգացման վերաբերյալ։ Նրանց կմատուցվեն նաև հոգեբանական սեմինարներ` հետպատերազմյան սթրեսի և վախերի հաղթահարման նպատակով։ Ծրագիրն իրականացվում է «Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամ»-ի աջակցությամբ։ Ունեցել ենք 5 հանդիպում, անցնում ենք ծրագրի 2-րդ փուլին։ Այս փուլում մոտ 10 կին կստանա փոքր դրամաշնորհ՝ սեփական բիզնեսի զարգացման համար։ Բոլոր սեմինարները վարում են բարձրակարգ մասնագետներ` ինչպես ՀՀ-ից, այդպես էլ Արցախից։ Համոզված եմ, որ ծրագրի վերջում կունենանք հմուտ և հոգեպես առողջ կին գործարարներ», - նշեց Ա. Արզումանյանը և հավելեց, որ նրանց ծրագրերը շարունակական են։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ կողջունեն ներգրավվածությունը բոլոր այն քաղաքացիների, որոնք մտահոգված են Արցախի ապագայով և պատրաստ են իրենց գործով նպաստել հայրենիքի շենացմանը:

«Аскеранский центр развития» способствует улучшению социально-экономической жизни района
Общественная организация «Аскеранский центр развития» начала свою деятельность в послевоенный период, в октябре 2021 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 января, АРЦАХПРЕСС- Она создана благодаря группе активисток из Аскерана, сформировавшейся за последние годы.
Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявила исполнительный директор ОО "Аскеранский центр развития" Алла Арзуманян.
«С 2013 года мы создали платформу, реализовали программы по бизнесу, психологии, сельскому хозяйству и другие программы. Она называлась «Аскеранский женский клуб», потому что в группу входило около 40 женщин из Аскерана и общин Аскеранского района из разных сфер.
Одной из основных целей «Аскеранского центра развития» является улучшение социально-экономической жизни района при активном участии женщин. Недавно неправительственная организация реализовала программу под названием «Сильные женщины, сильное сообщество». Это займет 10 месяцев, за это время 22 женщины получат знания о том, как начать малый или средний бизнес или развить существующий бизнес. Для них также будут организованы психологические семинары по преодолению послевоенного стресса и страхов. Программа реализуется при поддержке "Фонда партнерства Евразия". У нас было 5 встреч, переходим ко 2 этапу программы. На данном этапе около 10 женщин получат небольшой грант на развитие собственного бизнеса. Все семинары проводят высококвалифицированные специалисты как из Армении, так и из Арцаха. Убеждена, что по окончании программы у нас будут квалифицированные, психически здоровые женщины-предприниматели», —отметила А. Арзуманян, добавив, что их программы непрерывны.
По словам нашей собеседницы, они приветствуют участие всех граждан, неравнодушных к будущему Арцаха и готовых своим трудом внести свой вклад в развитие Родины.