Արցախում 2021 թվականին հայտնաբերվել է շուրջ 200 նոր հուշարձան
Արցախի Հանրապետության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը, ամփոփելով 2021 թվականին կատարած աշխատանքը, հայտնել է, որ հաշվետու տարում շրջանային ծառայության աշխատակիցների կողմից Մարտակերտի ու Ասկերանի շրջաններում հայտնաբերվել են շուրջ 200 նոր հուշարձաններ, այդ թվում՝ խաչքարեր, տապանաքարեր ու եկեղեցի-մատուռներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հաղորդագրություն է զետեղվել ՊՈԱԿ-ի «Ֆեյսբուքի» էջում:
Հաղորդագրության մեջ հիշեցվում է, որ  2020 թվականի աշնանը Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով բռնազավթված տարածքներում է մնացել շուրջ 2000 հուշարձան, ինչպես նաև «Տիգրանակերտ», «Տողի մելիքական ապարանքներ», «Տյաք» պատմամշակութային և «Հունոտի կիրճ», «Ազոխի քարանձավ» բնապատմական արգելոցները:
2021 թվականին աշխատանքներ են տարվել պատմական, ճարտարապետական անշարժ հուշարձանների, պատմական միջավայրի, մշակութային այլ արժեքների պահպանման, հանրահոչակման և ուսումնասիրության ուղղությամբ, ինչպես նաև իրականացվել մշտադիտարկում և տեղեկությունների հավաքագրում բռնազավթված տարածքների հուշարձանների վիճակի վերաբերյալ:
Հուշարձանների պահապանների կողմից իրականացվել են համապատասխան շրջայցեր, կազմակերպվել հուշարձանների տարածքների մաքրման, բարեկարգման աշխատանքներ: Այդ առումով ուշադրության կենտրոնում հատկապես եղել են զբոսաշրջային գրավչություն ունեցող և ավելի շատ այցելվող հուշարձանները:
Հաշվետու ժամանակահատվածում գործել են 4 շրջանային ծառայություն՝ Ասկերանի, Մարտակերտի, Մարտունու, Շուշիի:
Ակտիվ աշխատանքներ են տարվել նաև հուշարձանների հանրահոչակման, ինչպես նաև ՊՈԱԿ-ի գործունեության լուսաբանման ուղղությամբ: «Աշխատանքային տարվա ընթացքում համագործակցել ենք տարբեր ԶԼՄ-ների հետ, հանրությանը ներկայացնելու համար ՊՈԱԿ-ի գործունեությունը: Այս ժամանակահատվածում տարբեր նյութեր, հոդվածներ և հարցազրույցներ են հրապարակվել տարբեր լրատվամիջոցներում: ՊՈԱԿ-ի գործունեությունը լուսաբանելու, ինչպես նաև հուշարձանները հանրահռչակելու համար հիմնականում գործել է «Artsakh monuments» «Ֆեյսբուքի» էջը, որը տարեսկզբին ուներ մոտ 3 000, իսկ այս պահի դրությամբ 7382 հետևորդ: Էջը բավական ակտիվ կապի մեջ էր նաև հետևորդների ու տարբեր հասարակական կազմակերպությունների հետ: Կազմակերպել են պատմամշակութային ժառանգության թեմատիկայով մրցույթներ: «Artsakh monuments» ֆեյսբուքյան էջին զուգահեռ, նույն անվամբ էջեր ենք բացել «Թվիթերում», «Տելեգրամում» և «Յութուբում»: Աշխատանքներ են տարվել «Artsakh monuments» կայքէջի ստեղծման ուղղությամբ»,- ասվում է հաղորդագրության տեքստում:
Շարունակվել է համագործակցությունը տեղական ինքնակառավարման մարմիների, հասարակական կազմակերպությունների և ուսումնական հաստատությունների հետ: Ծառայության աշխատակիցների կողմից պարբերաբար դասախոսություններ են անցկացվել դպրոցներում՝ նվիրված տարբեր հուշարձանների, դրանց պահպանության կարևորությանը և խնդիրներին:

В Арцахе в 2021 году обнаружено около 200 неизвестных памятников
Государственная служба охраны исторической среды Республики Арцах, подводя итоги работы, проделанной в 2021 году, сообщила, что в этом отчетном году региональной службой в Мартакертском и Аскеранском районах обнаружено около 200 неизвестных памятников, в том числе хачкары, надгробные памятники и часовни.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 января, АРЦАХПРЕСС- Это сообщение было размещено на странице службы в Facebook.
В сообщении напоминается, что после войны, развязанной Азербайджаном осенью 2020 года, на оккупированных территориях осталось около 2 000 памятников, таких как Тигранакерт, дворцы Тог Мелик, ущелье Тяк, ущелье Унот, Азохский пещерный заповедник.
В 2021 году проводилась работа по сохранению, популяризации и изучению недвижимых памятников истории и архитектуры, исторической среды и других культурных ценностей, а также по мониторингу и сбору информации о состоянии памятников на оккупированных территориях.
Были проведены соответствующие экскурсии, организованы работы по очистке и благоустройству территории памятников. В связи с этим основное внимание было уделено наиболее посещаемым туристами достопримечательностям.
В отчетный период действовали 4 районные службы: Аскеранская, Мартакертская, Мартунинская и Шушинская.
Велась активная работа по популяризации памятников, а также по освещению деятельности Государственной службы охраны исторической среды Республики Арцах. «В течение года мы сотрудничали с различными СМИ, чтобы представить общественности нашу деятельность. В этот период в различных СМИ были опубликованы различные материалы, статьи и интервью. Страница памятников Арцаха в Facebook, у которой было около 3 000 подписчиков в начале года и 7 382 на данный момент, в основном использовалась для освещения деятельности службы, а также для популяризации памятников. Страница также находилась в активном контакте с подписчиками и различными неправительственными организациями. Были организованы конкурсы вопросов по историко-культурному наследию. Параллельно со страницей «Памятники Арцаха» в Facebook мы открыли одноименные страницы и в Twitter, Telegram и YouTub. Проведена работа по созданию сайта памятников Арцаха», - говорится в сообщении.
Продолжалось сотрудничество и с органами местного самоуправления, общественными организациями и учебными заведениями. Сотрудники службы регулярно в школах читали лекции о различных памятниках, о важности их сохранения и об их проблемах.