Ռուսաստանի հետ С-400-ի գնման պայմանագրի իրականացումը շարունակվում է. Էրդողան
Թուրքիան և Ռուսաստանը շարունակում են իրականացնել Անկարայի կողմից С-400 զենիթահրթիռային համակարգերի (SAM) գնման պայմանագիրը։
Այս մասին հունվարի 26-ին NTV հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը։ «Գործընթացը շարունակվում է»,- ասել է Թայիփ Էրդողանը։ Թե որ փուլում է գտնվում պայմանագրի իրականացումը, նախագահը չի հստակեցրել։
Նրա խոսքով՝ «դրական առումով» բանակցություններ են ընթանում նաև ԱՄՆ-ի հետ՝ Թուրքիային հինգերորդ սերնդի F-35 կործանիչներ մատակարարելու Վաշինգտոնի հնարավոր որոշման շուրջ: Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի կողմից 2019 թվականին C-400 զենիթահրթիռային համալիրների մատակարարման մասին Ռուսաստանի հետ պայմանագիր կնքելուց հետո ԱՄՆ-ը հրաժարվել էր Թուրքիային վաճառել հինգերորդ սերնդի F-35 ինքնաթիռներ:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր REGNUM-ը, Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը հայտարարել էր, որ ամերիկյան իշխանությունների քննադատությունը Թուրքիայի կողմից ռուսական C-400 համակարգեր գնելու վերաբերյալ անհիմն է։

Реализация контракта с Россией по покупке С-400 продолжается — Эрдоган
Турция и Россия продолжают реализация контракта по приобретению Анкарой зенитных ракетных комплексов (ЗРК) С-400.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 января, АРЦАХПРЕСС- Об этом президент Турции Тайип Эрдоган 26 января заявил в эфире телеканала NTV, передает regionpress.am.
«Наш процесс продолжается».Тайип Эрдоган
На каком этапе находится реализация контракта, президент не уточнил.
По его словам, «в позитивном ключе» проходят и переговоры с США о возможном решении Вашингтона поставить Анкаре истребители пятого поколения F-35.
Напомним, после заключения Турцией в 2019 году контракта с Россией о поставках ЗРК С-400, США отказались продавать Анкаре самолёты пятого поколения F-35.
Как сообщало ИА REGNUM, министр национальной обороны Турции Хулуси Акар заявил, что критика властей США по закупкам Турцией российских комплексов С-400 является необоснованной.