Դանիայում գնահատել են Ռուսաստանի հետ ՆԱՏՕ-ի՝ անվտանգության շուրջ երկխոսության հնարավորությունը
Հյուսիսատլանտյան դաշինքը փոխզիջման չի գնա եվրոպական անվտանգության հիմնական սկզբունքների առումով, բայց պատրաստ Է Ռուսաստանի հետ կոնկրետ առաջարկությունների շուրջ երկխոսության:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Այդ մասին Դանիայի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար Եեպե Կոֆոդը Twitter-ի իր օգտահաշվում հայտարարել Է այն բանից հետո, երբ ՆԱՏՕ-ն ՌԴ-ին Է ուղարկել անվտանգության վերաբերյալ պատասխան առաջարկությունները:
«ՆԱՏՕ-ն փոխզիջման չի գնա եվրոպական անվտանգության հիմնական սկզբունքների առումով: Մենք առաջվա պես պատրաստ ենք կոնկրետ առաջարկությունների շուրջ երկխոսության»,-գրել Է Կոֆոդը: Դաշինքի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը հայտնել Է, որ ՆԱՏՕ-ն հունվարի 26-ին Ռուսաստանին Է հանձնել իր առաջարկությունները՝ ի պատասխան Եվրոպայում անվտանգության շուրջ Մոսկվայի սկզբունքների:
2021 թվականի վերջին Ռուսաստանը հրապարակել Է անվտանգության երաշխիքների շուրջ ԱՄՆ-ի հետ պայմանագրի եւ ՆԱՏՕ-ի հետ համաձայնագրի նախագծերը: Մոսկվան, մասնավորապես, արեւմտյան գործընկերներից պահանջում Է իրավական երաշխիքներ՝ հրաժարվել դեպի արեւելք ՆԱՏՕ-ի հետագա ընդլայնումից, դաշինքին Ուկրաինայի անդամակցությունից եւ հետխորհրդարանի երկրներում ռազմաբազաների ստեղծումից:
Նաեւ առաջարկությունները կետ են պարունակում Ռուսաստանի սահմանների մոտ ՆԱՏՕ-ի հարվածային սպառազինություններ չտեղակայելու եւ Արեւելյան Եվրոպայում դաշինքի ուժերի 1997 թվականի դիրքեր հետքաշելու վերաբերյալ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Дании оценили возможность диалога НАТО с Россией по безопасности
Североатлантический альянс не пойдет на компромисс в отношении основных принципов европейской безопасности, но готов к диалогу c Россией по конкретным предложениям.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 января, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Как сообщает РИА Новости, об этом заявил в своем аккаунте в Twitter глава министерства иностранных дел Дании Йеппе Кофод после того, как НАТО направила РФ ответные предложения по безопасности.
"НАТО не пойдет на компромисс в отношении основных принципов европейской безопасности. Мы по-прежнему готовы к диалогу с конкретными предложениями на столе. Теперь Россия должна выбрать дипломатию, а не конфронтацию", - написал Кофод.
Генсек альянса Йенс Столтенберг сообщил, что НАТО в среду передала России свои предложения в ответ на инициативы Москвы по безопасности в Европе.
В конце 2021 года Россия опубликовала проекты договора с США и соглашения с НАТО по гарантиям безопасности. Москва, в частности, требует от западных партнеров юридических гарантий отказа от дальнейшего расширения НАТО на восток, от присоединения к блоку Украины и от создания военных баз в постсоветских странах. Также предложения содержат пункт о неразмещении ударных вооружений НАТО у границ России и отвод сил альянса в Восточной Европе на позиции 1997 года.