Գերմանիայի բնակչության մեծ մասը հանդես է գալիս Ուկրաինային զենքի մատակարարումների դեմ
Գերմանիայի բնակիչների գրեթե 60 տոկոսը հանդես Է գալիս Ուկրաինային զենքի մատակարարումների դեմ՝ դրանով իսկ պաշտպանելով այդ հարցկի շուրջ դաշնային կառավարության դիրքորոշումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այդ մասին են վկայում YouGov սոցիոլոգիական ինստիտուտի կատարած հետազոտության արդյունքները, որոնք հրապարակվել են հունվարի 27-ին, հաղորդել Է DPA գործակալությունը:
Հունվարի 21-ից մինչեւ 25-ն անցկացված հարցմանը մասնակցել Է 2 042 մարդ: Հարցման մասնակիցների 59 տոկոսը ճիշտ Է համարում Ուրաինային զենք մատակարարելու՝ ԳԴՀ-ի իշխանությունների մերժումը: Ըստ որում հարցվածների սոսկ 20 տոկոսն Է հայտնել հակառակ տեսակետը: Սակայն, նշում են սոցիոլգները, հարցման մասնակիցների 21 տոկոսը հրաժարվել Է պատասխանել հարցին:
Հունվարի 26-ին ԳԴՀ-ի պաշտպանության նախարար Քրիստին Լեմբրեխտը հայտարարել Է, որ Գերմանիան Ուկրաինային կտրամադրի 5 հազար զինվորական սաղավարտ: Այնուամենայնիվ նախարարությունում առայժմ չեն կարող ասել մատակարարումների ժամկետների մասին: ԳԴՀ-ում Ուկրաինայի դեսպան Անդրեյ Մելնիկը նշել Է, որ Բեռլինի ժեստը լոկ խորհրդանշական նշանակություն ունի:
«Դա լոկ մի կաթիլ Է ծովում, դա սփոփանք չԷ»,- ասել Է նա DPA գործակալությանը: Գերմանիայի իշխանությունները հանդես են գալիս Ուկրաինային մահաբեր զենքի տրամադրման դեմ, դա բազմիցս ընդգծել են թե՛ կանցլեր Օլաֆ Շոլցը, թե՛ արտգործնախարար Աննալենա Բերբոկը:
Միեւնույն ժամանակ Բեռլինը գտնվում Է ԵՄ-ի գծով գործընկերների, ամենից առաջ Լեհաստանի եւ Մերձբալթիկայի երկրների եւ ԱՄՆ-ի խստագույն ճնշման ներքո, որոնք ԳԴՀ-ի կառավարությունից պահանջում են «պարզորոշ նախազգուշացումներ» Մոսկվայի ուղղությամբ: Ուկրաինայի որոշ ներկայացուցիչներ Էլ Գերմանիային մեղադրել են «բարեկամերին դավաճանելու» մեջ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Большинство жителей ФРГ выступает против поставок оружия на Украину
Почти 60% жителей Германии выступают против поставок оружия на Украину, тем самым поддерживая позицию федерального правительства по этому вопросу.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 января, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом свидетельствуют опубликованные в четверг результаты исследования, проведенного социологическим институтом YouGov. Об этом сообщает агентство DPA.
В опросе, проводившемся с 21 по 25 января, приняли участие 2 042 человека. По его данным, 59% респондентов считают правильным отказ властей ФРГ поставлять оружие на Украину. При этом лишь 20% опрошенных высказали противоположную точку зрения. Однако, отмечают социологи, 21% респондентов отказался отвечать на вопрос.
В среду министр обороны ФРГ Кристине Ламбрехт заявила о том, что Германия предоставит Украине 5 тыс. военных касок. Представитель ее ведомства подтвердил эту информацию, уточнив, что запрос украинской стороны поступил "несколько дней назад". Тем не менее в министерстве пока не могут сказать о сроках поставок. Посол Украины в ФРГ Андрей Мельник отметил, что жест Берлина имеет лишь символическое значение. "Это лишь капля в море, это не утешение", - сказал он агентству DPA.
Власти Германии выступают против предоставления Украине летального оружия, это неоднократно подчеркивали и канцлер Олаф Шольц, и глава МИД Анналена Бербок. В то же время Берлин находится под сильнейшим давлением партнеров по ЕС, прежде всего Польши и стран Балтии, и США, которые требуют от правительства ФРГ "ясных сигналов" в направлении Москвы. Некоторые представители Украины и вовсе обвинили Германию в "предательстве друзей".