Նվիրումը` անմահություն... Արթուր Գասպարյան
2020թ. Ադրբեջանի սանձազերծած զավթողական պատերազմում հայրենիքի զոհասեղանին իրենց մատաղ կյանքն են դրել բազմաթիվ նվիրյալներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նրանցից է կրտսեր սերժանտ Արթուր Գասպարյանը: Արթուր Արտյուշայի Գասպարյանը ծնվել է 2000թ. սեպտեմբերի 12-ին, ԱՀ Մարտունու շրջանի Թաղավարդ գյուղում: Սովորել է Կարմիր Շուկայի միջնակարգ դպրոցում` 12-րդ դասարանն ավարտելով 2019թ մայիսին:
«Դպրոցն ավատելուց հետո զորակոչվել է և պարտադիր ժամկետային ծառայության անցել Ասկերանի զորամասում: Արժանացել է մի շարք մեդալների («Լավագույն զինվոր-մարզիկ», «Քաջարի մարտիկ», «Մարտական հերթապահություն»): Նա բարի, նվիրված, երաժշտասեր և անչափ աշխատասեր տղա էր: Եղբայրս օրինակելի զինվոր էր։ Նա սիրում էր, որ ամեն ինչ անթերի լինի։ Այդպիսին էր նաև բանակում», - «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Արթուրի քույրը` Լիլյան:
Մայրը` տիկին Ինեսան, պատմում է, որ Սեպտեմբերի 27-ին մի կերպ են կարողացել կապ հաստատել որդու հետ։ «Անընդհատ հույս էր տալիս, հորդորում չանհանգստանալ։ Ծառայության մեկնելիս էլ հպարտություն կարելի էր տեսնել նրա աչքերում։ Արթուրս զինվորագրվեց ու հավերժ զինվոր մնաց։ Վերջին անգամ հոկտեմբերի 8-ին եմ որդուս ձայնը լսել։ «Ամեն ինչ լավ է,- ասաց,-լավ մնացեք, հնարավոր է` անհասանելի լինեմ, ուրիշ տեղ ենք տեղափոխվում»: Հոկտեմբերի իննին Արթուրս էլ չկար։ Նա անմահացավ Ջրականում»,- ասում էր մայրը։

During the 2020 Artsakh War unleashed by Azerbaijan, many devotees have sacrificed their lives for the homeland’s salvation. Arthur Gasparyan was one of them.
Devotion is immortality. Arthur Gasparyan
STEPANAKERT, JANUARY 27, ARTSAKHPRESS: Arthur Gasparyan was born in 2000. He was born on September 12, in the village of Taghavard of Artsakh’s Martuni region. He attended the Red Market Secondary School and graduating from school in May 2019.
"After graduating from the school, he was drafted and served in the Askeran military unit. He was awarded a number of medals ("Best Soldier-Athlete", "Brave Fighter", "Combat Duty"). He was a kind, devoted, music-loving and hard-working. My brother was an exemplary soldier. He wanted everything to be perfect,” Arthur's sister Lilia told “Artsakhpress”.
The mother, Mrs. Inessa, said that on September 27, they somehow managed to contact Arthur. “The last time I heard my son's voice was on October 8,” she said.