Զելենսկին եւ Մակրոնը քննարկել են նորմանդական ձեւաչափի եւ Դոնբասի հարցով կոնտակտային խմբի աշխատանքը
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին եւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ուրբաթ օրը կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են նորմանդական ձեւաչափի աշխատանքը (Գերմանիա, Ռուսաստան, Ուկրաինա եւ Ֆրանսիա), ինչպես նաեւ իրավիճակի կարգավորման համար Եռակողմ շփման խմբի գործունեության ակտիվացումն Ուկրաինայի արեւելքում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին հայտնում է News.am-ն:
Այս մասին հաղորդագրություն է հրապարակվել Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի կայքում։
«Պետությունների ղեկավարները ողջունել են նորմանդական ձեւաչափի աշխատանքի ակտիվացումը։ Կողմերը պայմանավորվել են պահպանել ներկայիս դինամիկ տեմպերը եւ արագացնել նորմանդական ձեւաչափին մասնակցող երկրների ղեկավարների խորհրդականների հաջորդ հանդիպումը։ Քննարկվել է նաեւ ԵԿԽ-ի եւ դրա ենթախմբերի աշխատանքի ակտիվացման կարեւորությունը՝ մինսկյան պայմանավորվածությունների կատարման գործում արագ առաջընթաց գրանցելու համար»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Զելենսկին նշել է Ֆրանսիայի ղեկավարի անձնական ներդրումը Նորմանդական ձեւաչափի մասնակիցների հանդիպման կազմակերպման գործում։ Ուկրաինայի նախագահը նաեւ շնորհակալություն է հայտնել իր ֆրանսիացի գործընկերոջը՝ Ուկրաինայի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանն աջակցելու համար։
Ուկրաինայի ղեկավարն ընդգծել է հանդիպումների եւ բանակցությունների անհրաժեշտությունը, քանի դեռ «երկխոսության համար բարենպաստ մթնոլորտ կա»: «Քանի դեռ դիվանագիտական ​​ջանքերը շարունակվում են, հետագա էսկալացման հավանականությունը նվազում է»,- ասել է նախագահը։

Зеленский и Макрон обсудили работу «нормандского формата» и контактной группы по Донбассу
Президент Украины Владимир Зеленский и президент Франции Эмманюэль Макрон в ходе телефонного разговора в пятницу обсудили работу «нормандского формата» (Германия, Россия, Украина и Франция), а также активизацию деятельности Трехсторонней контактной группы по урегулированию ситуации на востоке Украины.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 января, АРЦАХПРЕСССообщение об этом опубликовано на сайте офиса президента Украины, передает News.am.
«Главы государств приветствовали активизацию работы «нормандского формата». Стороны договорились поддерживать взятый динамичный темп и ускорить следующую встречу советников лидеров стран - участниц «нормандского формата». Также была обсуждена важность активизации работы ТКГ и ее подгрупп с целью быстрого прогресса в реализации минских договоренностей», - говорится в сообщении.
Зеленский отметил личный вклад главы Франции в организацию встречи участников «нормандского формата». Также президент Украины поблагодарил французского коллегу за поддержку суверенитета и территориальной целостности Украины.
Украинский лидер подчеркнул необходимость встреч и переговоров, пока «существует благоприятный климат для диалога». «Пока продолжаются дипломатические усилия, возможность дальнейшей эскалации уменьшается», - отметил президент.