Նվիրումը՝ անմահություն…Ռոմա Լալայան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմում բազմաթիվ նվիրյալներ հայրենիքի փրկության ճանապարհին հավերժի ճամփորդներ դարձան։ Նրանցից էր մայոր Ռոմա Լալայանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ռոմա Վալերիի Լալայանը ծնվել է 1984թ ապրիլի 26-ին, Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Մեծ Թաղեր գյուղում։ Սովորել է Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում`ստանալով հրետանավորի որակավորում։
Ծառայել է նախ Հայկազովի հրետանային բրիգադում, ապա՝ Վարանդայի զորամասում։ 2017թվականին արդեն Մարտունու 2-րդ պաշտպանական շրջանի հրետանու պետն էր։ Մայոր Լալայանը խիզախաբար մասնակցել է Ապրիլյան քառօրյա պատերազմին։
Նա նաև բազմամարտիկ էր, ՊԲ-ի բազմակի չեմպիոն։ 2020թ սեպտեմբերի 27-ին, երբ թշնամին սահմանի ողջ երկայնքով անցել էր հարձակման, մայոր Լալայանը եղել է առաջնագծում, ճակատային գծում մասնակցել մարտական գործողություններին` Ջրականից մինչև Մարտունու 2-րդ ՊՇ։ Նրա կողմից հրետանու կրակի ճիշտ կառավարման շնորհիվ թշնամին կրել է մեծաթիվ մարդկային ու զինտեխնիկայի կորուստներ։
Սակայն հոկտեմբերի 25-ին ընկել է հերոսի մահով Հերոսն ամուսնացած էր, ուներ որդի` Հայկը։
«Ռոման շատ սկզբունքային էր,ազգային արժեքների հանդեպ՝ խիստ պահպանողական։ Նրա համար հայրենիքը ամեն ինչից վեր էր,սպա լինելը նրա էությունն էր։ Պատերազմի ամբողջ ընթացքում առաջնագծում էր։ Նա կռվեց ու մինչև վերջ էլ հավատարիմ մնաց իր մարդ տեսակին, իր սկզբունքներին, չլքեց իրեն վստահված մարտական դիրքը, մի օր չտրտնջաց` ոչ հոգնածությունից, ոչ անքնությունից, հակառակը` առաջ շարժվեց «եթե ոչ ես,ապա էլ ո՞վ» սկզբունքով»,-«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմել է կինը՝ Նունեն։
Ռոմա Լալայանը հետմահու արժանացել է «Արիության համար» մեդալի և «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանի։

Преданность - бессмертие... Рома Лалаян
Во время 44-дневной войны в Арцахе многие подвижники стали вечными путниками на пути к спасению Родины. Одним из них был майор Рома Лалаян.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 февраля, АРЦАХПРЕСС- Рома Валерьевич Лалаян родился 26 апреля 1984 года в селе Мец Тагер Гадрутского района Республики Арцах. Учился в Военном институте имени Вазгена Саркисяна, получив квалификацию артиллериста.
Сначала служил в артиллерийской бригаде Айказова, затем в воинской части Варанды. В 2017 году он уже был начальником артиллерии 2-го оборонительного района Мартуни. Майор Лалаян храбро воевал в апрельской четырехдневной войне.
Он также был многоборцем, многократным чемпионом Армии обороны. 27 сентября 2020 года, когда враг вел наступление по всей границе, майор Лалаян находился на передовой, принимая участие в боевых действиях на передовой от Джракана до 2-ого оборонительного района Мартуни. Благодаря его правильному управлению огнем артиллерии враг понес большие потери в живой силе и боевой технике.
Однако 25 октября пал смертью героя. Герой был женат, имел сына Айка.
«Рома был очень принципиальным, очень консервативным по отношению к национальным ценностям. Для него Родина была превыше всего, быть офицером было его сущностью. Всю войну он был на передовой. Он боролся и до конца остался верен своей человеческой природе и принципам. Он не оставил вверенную ему боевую позицию. Никогда не жаловался на усталость или бессонницу, наоборот, двигался вперед по принципу «если не я, то кто?»»,- в беседе с корреспондентом "Арцахпресс"  рассказала его жена Нунэ.