Ադրբեջանը պետք է շտապ դադարեցնի սանձարձակ պահվածքը. Արցախի պետական նախարար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 11 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում նշել է Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը:
Նա ընդգծել է, որ վերջին օրերին, առիթավորվելով Ուկրաինայի շուրջ աշխարհի ու հատկապես Ռուսաստանի գերզբաղված վիճակից, կտրուկ ավելացել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ իրականացվող սադրանքներն ու սպառնալիքները:
«Տևական ժամանակ կրակոցներով ու այլ միջոցներով խոչընդոտում են առաջնագծին մոտ գտնվող դաշտերում գյուղատնտեսական աշխատանքներին: Մի քանի օր շարունակ մեր բնակավայրերի ուղղությամբ կրակում են նաև մեծ տրամաչափի զենքերից, իսկ երեկ Խրամորթ գյուղում ականանետով վիրավորել են իր տան բակում գյուղատնտեսական աշխատանք կատարող 50-ամյա Սուրեն Բաղրյանին։ Մարտի 8-ի գիշերը իրենց վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում պայթել է Արցախ մտնող միակ գազատար խողովակը, և մինչև հիմա թույլ չեն տալիս ռուս խաղաղապահներին ու մեր ներկայացուցիչներին՝ մոտենալ խողովակին ու վերականգնել գազամատակարարումը»,-նշել է Արտակ Բեգլարյանը:
Արցախի պետական նախարարը տեղեկացրել է, որ ռուս խաղաղապահների միջոցով շարունակում են բանակցությունները՝ խնդիրների խաղաղ կարգավորման նպատակով: Միևնույն ժամանակ նախազգուշական քայլեր են ձեռնարկում Արցախի բնակչության անվտանգությունն ապահովելու համար:

In recent days, taking advantage of the whole world's and especially Russia’s preoccupation with the situation in Ukraine, the provocations and threats carried out by Azerbaijan against the peaceful population of Artsakh have drastically increased, the State Minister of Artsakh Artak Beglaryan said in a statement, calling for an immediate stop of Baku’s ruthless behavior.
Azerbaijan exploits world’s preoccupation with Ukraine and increases threats against Artsakh, warns State Minister
STEPANAKERT, MARCH 11, ARTSAKHPRESS: “In recent days, taking advantage of the whole world's and especially Russia’s preoccupation with the situation in Ukraine, the provocations and threats carried out by Azerbaijan against the peaceful population of Artsakh have drastically increased.
1. Over an extensive period, the agricultural works in the fields near the front line are hindered due to the firing and other ceasefire violations.
2. For several days, large-caliber weapons have been fired in the direction of our settlements. Yesterday, 50-year-old Suren Baghryan from Khramort village was wounded with a mortar shell while doing agricultural work in the yard of his house.
3. On the night of March 8, in the territory under Azerbaijan's control, the only gas pipeline entering Artsakh exploded. By now, Russian peacekeepers and our representatives have not been allowed to approach the pipeline and restore the gas supply.
With support of Russian peacekeepers, we continue negotiations for peaceful regulations of the issues. At the same time, we are taking precautionary measures to ensure the safety of our population.