Ստեփանակերտում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրվան նվիրված միջոցառում է կազմակերպվել
Ստեփանակերտում «Պոլ Էլյուարի տուն» Ֆրանկոֆոնիայի կենտրոն հիմնադրամի և Հադրութի մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնի կողմից նախօրեին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրվա կապակցությամբ միջոցառում է կազմակերպվել:
Ստեփանակերտում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրվան նվիրված  միջոցառում է կազմակերպվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 21 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ցուցադրվել են Հադրութի ՄՊՍԿ-ի սաների՝ հայկական և ֆրանսիական ազգային մոտիվներով ձեռքի աշխատանքները, ինչպես նաև ներկայացվել են ֆրանսիական և հայկական երգեր ու պարեր:
Բնութագրությունը հասանալի չէՀադրութի մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնի տնօրեն Իրինա Թամրազյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ դեռ երեք ամիս առաջ են որոշել այս միջոցառումը կազմակերպել` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ստեփանակերտում գործող Ֆրանկոֆոնիայի կենտրոնը իր օջախում ընդունեց նրանց:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Մարտի 20-ը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրն է: Միջազգային այս կազմակերպությունը մարդասիրական մեծ օգնություն է ցուցաբերում ամբողջ հայ ազգին, առանձնապես` մեր արցախցիներին: Մեր կրթօջախը միշտ էլ ֆրանսիական տարբեր կազմակերպությունների ուշադրության կենտրոնում է եղել», - ասել է Ի. Թամրազյանը:
«Պոլ Էլյուարի տուն» Ֆրանկոֆոնիայի կենտրոնի սան Ինեսսա Բաբայանը դպրոցն ավարտելուց հետո գրեթե 3 տարի սովորել է այստեղ՝ ցանկանալով կատարելագործել ֆրանսերենի իր իմացությունը: «Վստահաբար կարող եմ ասել, որ կենտրոնն արդարացրեց իմ բոլոր սպասելիքները, քանի որ աշխատել եմ ամենալավ մասնագետների հետ, ովքեր ֆրանսերենի միջոցով ինձ փոխանցեցին մի ամբողջ պատմություն, մշակույթ և արվեստ», - ասել է Ի. Բաբայանը:
Միջոցառման ժամանակ Հայ Օգնության Միության Արցախի միավորի ատենապետուհի Լիլիթ Մարտիրոսյանը ստեղծագործական աշխատանքները խթանելու համար Հադրութի մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնին է նվիրել կարի մեքենա:

В Степанакерте состоялось мероприятие, посвященное Международному дню франкофонии
20 марта Гадрутским центром детского и юношеского творчества и Центром франкофонии "Дом Поля Элюара" в Степанакерте было организовано мероприятие, посвященное Международному дню франкофонии.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 марта, АРЦАХПРЕСС-  Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", на выставке были представлены рукоделия воспитанников Гадрутского ДЮТЦ с армяно-французскими национальными мотивами, а также были представлены французско-армянские песни и танцы.
Ирина Тамразян, директор Гадрутского центра детского и юношеского творчества, рассказала нам, что это мероприятие решили организовать три месяца назад, учитывая тот факт, что Центр франкофонии в Степанакерте принял их у себя дома.
"20 марта отмечается Международный день франкофонии. Эта международная организация оказывает большую гуманитарную помощь всему армянскому народу, особенно нашему народу Арцаха. Наша школа всегда была в центре внимания различных французских организаций», — сказала И. Тамразян.
Инесса Бабаян, ученица Центра франкофонии "Дом Поля Элюара", проучилась здесь почти три года после окончания школы, желая улучшить свои знания французского языка. «Могу уверенно сказать, что центр оправдал все мои ожидания, так как я работала с лучшими специалистами, которые через французский язык передали мне целую историю, культуру и искусство», — сказала И. Бабаян.
В ходе мероприятия Лилит Мартиросян, председатель Арцахского отделения Союза Армянской Помощи, подарила Гадрутскому центру детского и юношеского творчества швейную машину для популяризации своего творчества.