Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրագործվող ահաբեկչության դեմ Ստեփանակերտում հավաք է կազմակերպվել
Այսօր` մարտի 24-ին, Ստեփանակերտի «Արևիկ» մանկական բուժմիավորման տարածքում Արցախի մի խումբ կանանց նախաձեռնությամբ կազմակերպվել է խաղաղ հավաք՝ հանուն արցախցի երեխաների անվտանգության, խաղաղ մանկության և ապագայի։
Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրագործվող  ահաբեկչության դեմ Ստեփանակերտում հավաք է կազմակերպվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 24 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում հավաքի կազմակերպիչներից Քրիստին Բալայանը նշել է, որ այսօր հավաքվել են՝ արցախցիների ձայնը լսելի դարձնելու աշխարհին, քանի որ պարաստ են պայքարել հայրենիքում ապրելու իրավունքի համար:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Պատահական չենք ընտրել մեր այսօրվա հավաքի տեղը, որովհետև մեր երեխաները մեր կարիքը շատ ունեն հիմա, մենք պետք է մեր երեխաների համար ամեն ինչ անենք, պայքարենք ու չլռենք: Պատերազմի ժամանակ մեր տղամարդիկ հայրենիքի պաշտպանության համար պայքար մղեցին, իսկ հիմա մենք պետք է թիկունք լինենք մեր տղամարդկանց համար: Թող աշխարհը իմանա, որ Արցախում հարյուր հազարից ավելի հայ է ապրում: Արցախը մեր պապերի տունն է և մենք այստեղ կապրենք, կարարենք ու կստեղծագործենք մեր երեխաների հետ միասին»,- նշել է Ք. Բալայանը:
Տեղահանված շուշեցի Ալյոնա Սարգսյանի խոսքով՝ այսօր Ադրբեջանի հայատյաց իշխանությունները նույն կերպ, ինչպես 1920թ. այս օրերին կազմակերպել էին Շուշիում հայկական ջարդերը, փորձում են ցեղասպանության նոր ծրագիր իրագործել:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Սա սոսկ հումանիտար աղետ չէ, եթե այսօր չմիավորվենք, չմիաբանվենք, ուս ուսի չտանք` առանց քաղաքական հայացքների, մենք չենք կարողանա հասնել համերաշխության և մեր պահանջները ի լուր աշխարհի ներկայացնել: Եթե այսօր լռենք, վաղը պատմության գրքերում նոր արյունալի էջեր են լինելու: 2020թ. պատերազմի պատճառով ես կորցրել եմ ամեն ինչ, անգամ հորս գերեզմանին ներկայանալու պատիվը, սակայն այսօր այստեղ եմ, ապրում եմ և շարունակելու եմ ապրել Արցախում, որովհետև մենք պետք է պայքարենք մինչև վերջ»,- նշել է Ա. Սարգսյանը:
Հավաքի ժամանակ ելույթներով հանդես եկան Արցախի ապագայով մտահոգված քաղաքացիներ: Խաղաղ հավաքից հետո մասնակիցները երթով շարժվեցին դեպի Ազատամարտիկների պուրակ՝ իրենց հարգանքի տուրքը մատուցելու Ադրբեջանի ագրեսիային իրենց կյանքի գնով դիմադրած քաջորդիների հիշատակին:

В Степанакерте прошла акция против терроризма, осуществляемого Азербайджаном против мирного населения Арцаха
Сегодня, 24 марта, по инициативе группы арцахских женщин на территории Степанакертского детского медицинского объединения «Аревик» была организована мирная акция за безопасность детей Арцаха, будущее и мирное детство.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 марта, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" Кристин Балаян, одна из организаторов акции, отметила, что сегодня они собрались для того, чтобы голос народа Арцаха был услышан в мире, так как они готовы бороться за право на жизнь на родине.
Բնութագրությունը հասանալի չէ"Мы не случайно выбрали место нашего сегодняшнего сбора, ведь мы сейчас очень нужны нашим детям, мы должны сделать все для наших детей, бороться и не молчать.
Во время войны наши мужчины сражались защищая нашу Родину, а теперь мы должны поддержать наших мужчин. Пусть мир знает, что в Арцахе проживает более ста тысяч армян. Арцах - дом наших предков. Мы будем жить и творить здесь вместе с нашими детьми", - отметила К. Балаян.
По словам переселенки Алены Саргсян из Шуши, сегодня власти Азербайджана, подобно тому, как они организовали резню армян в Шуши в 1920 году, пытаются реализовать новую программу геноцида.
Բնութագրությունը հասանալի չէ"Это не просто гуманитарная катастрофа, если мы сегодня не объединимся, не сплотимся, не встанем плечом к плечу, без политических взглядов, мы не сможем добиться солидарности, предъявить миру свои требования. Если сегодня мы промолчим, завтра в учебниках истории появятся новые кровавые страницы. Из-за войны 2020 года я потеряла все, даже честь появиться на могиле отца, но сегодня я здесь, я живу, я буду продолжать жить в Арцахе, потому что мы должны бороться до конца", - отметила А. Саргсян.
На собрании выступили граждане, обеспокоенные будущим Арцаха. После мирного собрания участники прошли маршем в Парк борцов за свободу, чтобы почтить память героев, ценой своей жизни противостоявших агрессии Азербайджана.