Ադրբեջանի նպատակը ԼՂ հայ բնակչության էթնիկ զտումն է. Տիգրան Մկրտչյանի հարցազրույցը հունական Pentapostagma կայքին
Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը հունական Pentapostagma լրատվական կայքին հարցազրույց է տվել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 6 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հունական կայքում հրապարակված «Ադրբեջանի նպատակն է հայերի էթնիկ զտումը - Բայրաքթարն Արցախում մահ է խորհրդանշում» վերնագրով ծավալուն հարցազրույցի հայերեն թարգմանությունը, որը տրամադրել է դեսպանությունը։
Հարցազրույցը ներկայացնում ենք ստորև:
- Լարվածությունը սահմանին շարունակվում է այն բանից հետո, երբ ադրբեջանական կողմը խախտել է Լեռնային Ղարաբաղի շփման գիծը ռուսական խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտում: Կարծում եք, որ ադրբեջանցիների կողմից հետագա էսկալացիա կլինի՞, և եթե այո, ապա՝ ի՞նչ նպատակով։
- Ադրբեջանի նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության էթնիկ զտումն է։ Ադրբեջանին պետք է Արցախն՝ առանց հայերի։ Դա Ադրբեջանը չի թաքցրել երբեք։ Հասկանալու համար առկա վտանգները՝ նայեք այսօրվա Նախիջևանին։ 1920 թ․-ից ի վեր այնտեղ մնացած տասնյակ հազարավոր հայկական մշակութային հուշարձաններից հետք չի մնացել։ Սա խոսքերով արտաբերելը դժվար է, քանի որ անպատկերացնելի վանդալիզմի մասին ենք խոսում։ Հայկական մշակութային ժառանգությունը, որն առկա է ամբողջ Հայկական լեռնաշխարհում, հայ ժողովրդի պատմության, դրա զարգացման տարբեր փուլերի նյութական վկայություններն են։ Դրանց առկայությունը հերքում է ադրբեջանական դիսկուրսն առ այն, թե պատմականորեն այս տարածքներն, իբրև, թե հայերինը չեն։ Սրանով են պայմանավորված այն կործանումներն ու աղավաղումները, որոնք ուղղված են հայկական մշակութային հուշարձանների դեմ՝ անտեսելով անգամ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի, միջազգային բազմաթիվ դերակատարների կոչերը։
Բոլորիս աչքի առաջ է Ադրբեջանը գնում իրավիճակի սրացման, ընդ որում՝ օգտագործելով քարոզչական բոլոր հնարքները, որպեսզի, ինչպես միշտ, մեղքը բարդի հայկական կողմի վրա։ Օրինակ, ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը, Ֆրանսիան դատապարտում են Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը և կոչ անում հետ քաշել զորքերը ելման դիրքեր։ Ադրբեջանը պատասխանում է, որ չի հարձակվել որևէ մեկի վրա ու «իր սեփական տարածքում» ելման դիրքեր չկան։ Ամբողջ աշխարհը խոսում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտության մասին։ Ադրբեջանը հակադրվում է, թե չկա Լեռնային Ղարաբաղ միավոր ու չկա նման հակամարտություն։ Այսինքն, մենք ապրում ենք մի իրավիճակում, երբ ակնհայտ իրողությունների վերաբերյալ դիմացի կողմն ունի բոլորովին այլ պատկերացումներ։ Թերևս չկա Ադրբեջանի կազմում Լեռնային Ղարաբաղ անունով միավոր, այլ գրավված են Լեռնային Ղարաբաղի մաս կազմող մի քանի շրջաններ։
Նման ժխտողական կեցվածքին ավելանում են «5 կետանոց առաջարկությունները», որոնց Հայաստանը պատասխանել է եռանախագահների միջոցով։ Բայց քանի որ Ադրբեջանին ձեռնտու չէ, աշխարհով մեկ թմբկահարում են, թե պատասխան չեն ստացել։ Իրականում այդ «5 կետանոց առաջարկությունն» աչքի է ընկնում ոչ նրանով, թե ինչ է գրված այնտեղ, այլ նրանով, թե ինչ չի ներառված նրանում։ Ոչ մի խոսք չկա Լեռնային Ղարաբաղի մասին, դրա կարգավիճակի մասին, որը պետք է կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով և ԵԱՀԿ ՄԽ եռանախագահների միջնորդությամբ և նրանց մանդատի ներքո։ Հայկական կողմը հենց դա հաշվի առնելով՝ լրացված առաջարկ է կատարել։ Ադրբեջանը դրա գոյությունը մերժելով՝ գնում է էսկալացիայի։
- Ինչպիսի՞ն է ներկայիս իրավիճակն Արցախում: Ի՞նչ եք կարծում, Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակն ինչպե՞ս է անդրադառնում Կովկասի տարածաշրջանի վրա։
- Իրավիճակն Արցախում այժմ պայթունավտանգ է, քանի որ Ադրբեջանը փորձում է օգտագործել միջազգային հանրության կենտրոնացումը Ուկրաինայի վրա, և հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության «վերջնական կարգավորման»՝ համաձայն իր պատկերացումների։ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից վերջին ագրեսիային հաջորդեց ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, ՌԴ-ի, նաև՝ որոշ այլ երկրների, այդ թվում և Հունաստանի կոչն՝ անհապաղ դադարեցնելու զորքերի առաջ մղումը և վերադարձը մարտի 23-ի ելման դիրքեր: Ադրբեջանը, որը խախտել է 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի հրադադարի հայտարարությունը՝ սկսած նույն տարվա դեկտեմբերից, հղում է անում նույն հայտարարությանը և յուրովի մեկնաբանում դրա դրույթները՝ արդարացնելով իր գործողությունները, ինչպես որ շուրջ երեք տասնամյակ յուրովի մեկնաբանել է 1993 թ ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերը և հրամցրել այդ մեկնաբանությունները միջազգային հանրությանը։ Զարմանալի չէ, քանի որ սա մի երկիր է, որը հղում է անում ՄԱԿ-ի նույն բանաձևերին՝ արդարացնելու համար 2020 թ․ ուժի կիրառումը, ինչը ՄԱԿ կանոնադրության կոպտագույն խախտում էր։ ՄԱԿ որևէ բանաձև Ադրբեջանին իրավունք չի տվել և չէր էլ կարող տալ պատերազմ սանձազերծել, այն էլ վարձկանների ու ահաբեկիչների մասնակցությամբ, արգելված զինատեսակների և պատերազմական հանցագործությունների կիրառմամբ, այսինքն՝ միջազգային իրավունքի կոպտագույն ոտնահարմամբ։
2021 թ․ դեկտեմբերին ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանը բավարարել է Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով գրեթե բոլոր միջանկյալ միջոցների վերաբերյալ պահանջները եւ մերժել Ադրբեջանի պահանջած միջոցների մեծ մասը։ Դատարանը որոշել է Ադրբեջանին պարտավորեցնել ապահովելու հայ ռազմագերիների իրավունքների պաշտպանությունն ու անվտանգությունը, կանխելու Ադրբեջանի պաշտոնյաների եւ հանրային մարմինների կողմից հայերի նկատմամբ ռասայական ատելության ու խտրականության հրահրումը, հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ վանդալիզմը եւ պղծումը։ Այս բոլոր կետերն Ադրբեջանն, ինչպես դատարանի որոշումներից առաջ, այնպես էլ՝ հետո, ամենօրյա կտրվածքով է խախտում։
Ռազմական գործողություններն Ուկրաինայում նույնպես ադրբեջանամետ ուժերի կողմից փորձ է կատարվում օգտագործել ընդդեմ Հայաստանի։ Օրինակ, քարոզչական դաշտում լրահոս են նետվում կեղծ և սկանդալային հայտարարություններ (իբր թե Հայաստանն իր ՍՈՒ30 ինքնաթիռներն է ուղարկել Ուկրաինա կամ Հայաստանի տարածքով սիրիացի վարձկաններ են ուղարկվել), որոնք, այնուհետև, առանց վերստուգվելու զանգվածային տարածում են գտնում անգամ փորձված նախկին պաշտոնյաների կողմից։ Այնուհետև, երբ դրանց հերքող ապացույցներ են տարածվում, որոշները ջնջում են իրենց մեկնաբանությունները, իսկ որոշները՝ հոգ չեն տանում վերանայելու իրենց կողմից տարածված սուտ տեղեկատվությունը, որը անմիջականորեն ազդում է Հայաստանի վարկանիշի վրա։ Սակայն, պետք է նաև հավելեմ, որ այս նույն մարդիկ գեթ մեկ բառ չեն արտաբերել 2020 թ․ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, երբ հազարավոր հայեր էին սպանվում։ Չմոռանանք, իհարկե, «խավիարային դիվանագիտության» ադրբեջանական ավանդույթների մասին, երբ կոռուպցիան արտահանվում էր արևմտյան մայրաքաղաքներ (ինչը դեռևս շարունակվում է), օգտվելով ժողովրդավարական համակարգում առկա որոշ բացերից՝ քաղաքական գործիչների, լրատվամիջոցների, ազդեցիկ մարդկանց փորձում են իրենց շահերի սպասարկուներ դարձնել։ Այս պահին մի շարք աղաղակող դատական գործընթացներ են ընթանում նրանցից մի մասի դեմ։
- Վերջերս Carnegie Europe կենտրոնը գրել էր, որ Ուկրաինայում տեղի ունեցող զարգացումների լույսի ներքո «Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի և Մոլդովայի դիմակայունության ամրապնդումը պետք է դառնա անմիջական առաջնահերթություն»։ Կարծում եք, որ դա անհրաժե՞շտ է: Որո՞նք են ռիսկերը:
- Վրաստանի և Մոլդովայի մասին չէի ցանկանալ մեկնաբանել։ Սակայն տարօրինակ է, որ Ադրբեջանը և Հայաստանը որևէ լուրջ մասնագետի կողմից կարող են համատեղ համարվել դիմակայության ամրապնդման բարձրացման համահավասար երկրներ։ Ինչպե՞ս կարող է սպառնալիք հանդիսացող երկիրը և ագրեսիայի ենթարկված երկիրը համատեղ դիտարկվեն որպես դիմակայությունը բարձրացնելու ենթակա երկրներ։ Նման համահավասարությունը նշանակում է, որ Հայաստանն ու Արցախն էլ ավելի խոցելի կարող են լինել ագրեսիվ պահվածքով աչքի ընկնող Ադրբեջանի համար։ Վերջերս մի վերլուծաբան նմանատիպ մոտեցումներին տվել էր դիպուկ գնահատական՝ «տոքսիկ համահավասարեցում»։
- Նախկին խորհրդային հանրապետությունները հակված են «արևմտականացման»: Վաղ թե ուշ նրանք պետք է ընտրեն՝ կկանգնեն Ռուսաստանի՞, թե՞ ԱՄՆ-ի կողքին։ Ի՞նչ համատեքստում է շարժվում Հայաստանը։
- Հայաստանը Ռուսաստանի հետ ունի ռազմավարական, դաշնակցային հարաբերություններ։ Սակայն, միևնույն ժամանակ, Հայաստանը սերտ համագործակցություն ունի ԵՄ երկրների և ԱՄՆ հետ։ Հայաստանը տարածաշրջանի ամենաժողովրդավարական երկրներից է և բարեփոխումների մեծ օրակարգով է առաջ շարժվում։ Միաժամանակ, անվտանգության իմաստով գտնվելով խիստ փխրուն տարածաշրջանում, Հայաստանը ձգտում է բոլոր բարեկամ երկրների հետ ունենալ հնարավորինս լավ հարաբերություններ։ Քարտեզին նայելով՝ հասկանալի է, թե աշխարհաքաղաքական իմաստով որքան անկայուն տարածաշրջանում է գտնվում Հայաստանը։ Արտաքին քաղաքականության հավասարակշռվածությունը և գործընկերների կողմից այդ քաղաքականության ընկալումը նաև կարևոր երաշխիք է, որպեսզի ժողովրդավարական հաստատություններն էլ ավելի ամրանան Հայաստանում։ Վերջին բոլոր հարցումները ցույց են տալիս, թե ինչպիսի հաջողությամբ է ժողովրդավարությունը ինստիտուցիոնիզացվում և որքան ժողովրդավարական իմաստով հասուն հասարակություն կա մեր երկրում։ Միաժամանակ, հասարակությունը, գիտակցելով տարածաշրջանային անվտանգային մարտահրավերները, գիտակցում է, որ Հայաստանը պարտավոր է զգուշավոր հավասարակշռվածություն պահպանելու։
- Վերջին շրջանում ջանքեր են գործադրվում, որպեսզի Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ձևավորվի հարաբերություն։ Կան ոմանք, ովքեր համաձայն չեն: Ի՞նչ եք կարծում, ինչպե՞ս կարող է զարգանալ այս մոտեցումն ու ի՞նչ պայմաններում:
- Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման հարցում Հայաստանը իր բոլոր կառավարությունների օրոք ունեցել է նույն մոտեցումը՝ «հարաբերությունները պետք է կարգավորվեն և հայ-թուրքական սահմանները պետք է բացվեն» առանց որևէ նախապայմանների։ Հայաստանը չի փակել իր սահմանները Թուրքիայի հետ, և Հայաստանը չէ, որ հրաժարվել է դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի հետ։ Երկու երկրների հատուկ ներկայացուցիչներն արդեն երկու անգամ հանդիպել են և արձանագրվել է առանց նախապայմանների հարաբերությունները կարգավորելու փոխադարձ պատրաստակամություն։ Հանդիպել են նաև ՀՀ և ԹՀ արտգործնախարարները։ Կարծում եմ, որ հարաբերությունների կարգավորումը կնպաստեն տարածաշրջանում լարվածության նվազեցմանը։
- Պետք է խոստովանենք, որ Ուկրաինայի ռազմական գործողություններում առաջատար դեր են խաղացել թուրքական անօդաչու թռչող սարքերը, որոնք նաև կիրառվել են արցախյան մարտերում: Ինչպե՞ս եք գնահատում ռազմական գործողությունների այս նոր ձևը:
- Ես ռազմական փորձագետ չեմ և չեմ կարող գնահատականներ տալ, թե ինչպիսի դեր են խաղացել «Բայրաքթար» անունը կրող անօդաչու սարքերը։ Արցախում դրանք խորհրդանշում են մահ։ Հարյուրավոր հայորդիներ զոհվեցին այդ անօդաչու սարքերի կիրառման հետևանքով։ Այդ անօդաչու սարքերով պատերազմի օրերին ադրբեջանցիները հարվածում էին հատկապես այն տեղերում, որտեղ առկա էին հայերի կուտակումներ։ Այսինքն, նպատակն էր ռազմական ենթակառուցվածքներին զուգահեռ սպանել հնարավորինս մեծ թվով հայերի։ Այնուհետև, Ադրբեջանի մայրաքաղաքի տարբեր հատվածներում էկրանների վրա ցուցադրվում էին այդ անօդաչու սարքերով հայերի ոչնչացման կադրերը, ինչը դեհումանիզացիայի բարձրագույն դրսևորումն էր։ Ադրբեջանի իշխանությունները ցանկանում էին, որ իրենց բնակչությունը վայելք ապրի հայերի սպանդի տեսարաններով և փառաբանի այդ գործողությունները։ Սա մի տեղ հիացմունք, մեկ այլ տեղ՝ սարսափ և զզվանք է առաջացրել։
Բայրաքթարների հետևանքով է նաև, որ ահռելի մեծ թիվ են կազմում անդամալույծները։ Պատերազմի ընթացքում ադրբեջանցի զինվորականները մենամարտերի մեջ չեն մտել։ Նրանց փոխարեն «գործն» արել են Բայրաքթարները, այնուհետև վարձկաններն, ի տարբերություն Արցախյան առաջին պատերազմի, երբ արցախահայերը հերոսաբար մարտնչեցին ազատ ապրելու իրենց իրավունքների համար և պարտադրեցին խաղաղություն։
- Այժմ ո՞ր կետում են գտնվում հունա-հայկական հարաբերությունները:
- Հայ-հունական հարաբերությունները ավանդաբար ամուր հիմքեր ունեն։ Միջպետական դիվանագիտական հարաբերություններն ունեն 30 ամյա պատմություն, սակայն, ի տարբերություն շատ այլ երկրների հետ հարաբերությունների, հույն ժողովրդի հետ հարաբերությունները հազարամյակների պատմություն ունեն, մենք մեկ քաղաքակրթության արյունակից եղբայրներ ենք։ Որպես կանոն, քաղաքական շփումները միշտ եղել են ինտենսիվ, փոխադարձ այցելությունները և փոխադարձ աջակցությունը տարբեր հարթակներում կարևոր նշանակություն են ունեցել և ունեն մեր հարաբերություններում։ Ռազմական համագործակցությունը նույնպես բավական լավ է զարգանում։ Հունաստանը ՆԱՏՕ անդամ այն երկրներից է, որի հետ Հայաստանն ունի առանձնաշնորհյալ փոխգործակցություն ռազմական ոլորտում։ Տնտեսական, մշակութային և գիտակրթական ոլորտներում հարաբերությունների ընդլայնման ու խորացման մեծ անհրաժեշտություն և հնարավորություններ կան։ Եվ իմ առաքելությունն է, պահպանելով ու զարգացնելով առկա ինտենսիվ դիալոգը քաղաքական, դիվանագիտական և ռազմական ոլորտներում, փորձել նոր շունչ բերել մյուս ուղղություններում համագործակցության ուղղությամբ։ Պետք է ընդգծեմ, որ այս ամենում մեծապես նպաստող դեր են խաղացել և խաղալու հունահայ համայնքի տարբեր կառույցներն ու ներկայացուցիչները, որոնք սփռված են ամբողջ Հունաստանում։

Цель Азербайджана - этническая чистка армян Нагорного Карабаха: интервью Тиграна Мкртчяна греческому сайту Pentapostagma
Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Греции Тигран Мкртчян дал интервью греческому новостному сайту Pentapostagma.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 апреля, АРЦАХПРЕСС- «Арменпресс» представляет интервью под опубликованным на греческом сайте заголовком «Цель Азербайджана - этническая чистка армян, байрактар в Арцахе символизирует смерть».
- После того, как азербайджанская сторона нарушила линию соприкосновения с Нагорным Карабахом в зоне, контролируемой российской миротворческой миссией, напряженность на границе все еще сохраняется. Как Вам кажется, будет ли дальнейшая эскалация со стороны азербайджанцев, если да, то с какой целью?
- Цель Азербайджана - этническая чистка армянского населения Нагорного Карабаха. Азербайджану нужен Арцах без армян. Азербайджан никогда этого не скрывал. Чтобы понять всю опасность, посмотрите на Нахиджеван. От десятков тысяч памятников армянской культуры, оставшихся там с 1920 года, не осталось и следа. Словами это выразить сложно, ведь речь идет о невообразимом вандализме. Армянское культурное наследие, которое присутствует на всем Армянском нагорье, является вещественным свидетельством истории армянского народа, разных этапов его развития. Его существование опровергает азербайджанский дискурс о том, что исторически эти территории якобы не принадлежат армянам. В этом причина уничтожения и искажения памятников армянской культуры, что делается с игнорированием даже призывов ЮНЕСКО и многих международных акторов.
На глазах у всех Азербайджан нагнетает ситуацию, причем, используя все пропагандистские уловки, чтобы, как всегда, свалить вину на армянскую сторону. Например, США, Россия и Франция осуждают применение силы со стороны Азербайджана и призывают к отводу войск на исходные позиции. Азербайджан отвечает, что он ни на кого не нападал и «на его территории» нет мест для отвода. Весь мир говорит о необходимости мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Азербайджан возражает, что нет единицы - Нагорный Карабах и нет такого конфликта. Иными словами, мы живем в ситуации, когда у противоположной стороны совершенно иные представления об очевидных реалиях. В составе Азербайджана нет единицы под названием Нагорный Карабах, но несколько районов, входящих в состав Нагорного Карабаха, оккупированы.
К такому негативному отношению добавляются «предложения из 5 пунктов», на которые Армения ответила через сопредседателей. Но поскольку это не в интересах Азербайджана, они трубят по всему миру, что не получили ответа. На самом деле эти предложения выделяются не тем, что там написано, а тем, чего в них нет. Ни слова о Нагорном Карабахе, о его статусе, который должен быть урегулирован мирным путем, при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ, согласно их мандату. Учитывая это, армянская сторона дополнила эти предложения. Азербайджан, отрицая их существование, идет на эскалацию.
- Какова сейчас ситуация в Арцахе? Как, на Каш взгляд, ситуация в Украине влияет на Кавказский регион?
- Ситуация в Арцахе сейчас взрывоопасна, поскольку Азербайджан пытается использовать внимание международного сообщества к Украине для достижения «окончательного урегулирования» нагорно-карабахского конфликта в соответствии со своими идеями. За последней агрессией Азербайджана в Нагорном Карабахе последовал призыв США, Франции, России, а также некоторых других стран, включая и Грецию, к немедленному прекращению агрессии и к возврату на исходные позиции, существовавшие до  23 марта. Азербайджан, который нарушил пункты заявления о прекращении огня от 9 ноября 2020 года, начиная с декабря того же года, ссылается на это же заявление и по-своему комментирует его положения, оправдывая свои действия, точно так же как на протяжении почти трех десятилетий своеобразно комментировал резолюции СБ ООН 1993 года и предлагал эти комментарии международному сообществу. Неудивительно, потому что это страна ссылается на те же резолюции ООН, чтобы оправдать применение силы в 2020 году, что было грубейшим нарушением Устава ООН. Ни одна резолюция ООН не давала Азербайджану права развязывать войну, с участием наемников и террористов, с применением запрещенного оружия, с военными преступлениями, то есть грубым нарушением международного права.
В декабре 2021 года Международный суд ООН удовлетворил требования почти всех промежуточных мер по делу Армения против Азербайджана и отклонил большинство мер, требуемых Азербайджаном. Суд постановил обязать Азербайджан обеспечить защиту и безопасность прав армянских военнопленных, не допускать разжигания расовой ненависти и дискриминации в отношении армян со стороны азербайджанских официальных лиц и государственных органов, вандализма и осквернения армянского культурного наследия. Азербайджан ежедневно нарушает все эти пункты как до, так и после судебных решений.
Проазербайджанские силы пытаются использовать против Армении и боевые действия на Украине. Например, на пропагандистском поле распространяются лживые пропагандистско-скандальные заявления, якобы Армения направила в Украину свои самолеты Су-30, или через Армению в Украину переправляются сирийские наемники. Эти заявления затем, не подвергаясь проверке, широко распространялись даже бывшими чиновниками. И когда публикуются доказательства, опровергающие их, некоторые удаляют свои комментарии, а некоторые не хотят даже пересматривать распространяемую ими ложную информацию, что напрямую влияет на рейтинг Армении. Однако я должен добавить, что эти же люди не произнесли ни одного слова в 2020 году, в дни 44-дневной войны, когда погибали тысячи армян. Не забудем, конечно, и азербайджанские традиции «икорной дипломатии», когда коррупция экспортировалась в западные столицы, что продолжается и до сих пор, благодаря некоторым пробелам демократической системы. Политики, СМИ, влиятельные люди пытаются служить своим интересам. На данный момент против некоторых из них ведется ряд громких судебных исков.
Недавно Центр Carnegie Europe написал, что в свете событий на Украине «укрепление противостояния Армении, Азербайджана, Грузии и Молдовы должно стать непосредственным приоритетом». Как Вы думаете, это необходимо? Каковы риски?
- Я не хотел бы комментировать Грузию и Молдову. Однако странно, что некоторые серьезные специалисты могут рассматривать Азербайджан и Армению как равноправные страны для противостояния. Как может страна, представляющая угрозу, и страна, подвергшаяся агрессии, рассматриваться вместе как страны противостояния? Такое приравнивание означает, что Армения и Арцах могут стать еще более уязвимыми для Азербайджана, который отличается своим агрессивным поведением. Недавно один аналитик дал точную оценку таким подходам - «токсичное равновесие».
- Бывшие советские республики склонны к «прозападности». Рано или поздно им придется выбирать, быть ли им на стороне России или Соединенных Штатов. В каком направлении движется Армения?
- У Армении стратегические, союзнические отношения с Россией. Однако в то же время Армения тесно сотрудничает и со странами ЕС и США. Армения - одна из самых демократичных стран региона, она продвигается вперед с большой программой реформ. В то же время, находясь в очень нестабильном, с точки зрения безопасности в регионе, состоянии Армения стремится иметь наилучшие отношения со всеми дружественными странами. Глядя на карту, видно, насколько нестабильна Армения в геополитическом смысле. Сбалансированность внешней политики, восприятие этой политики партнерами является надежной гарантией того, что демократические институты в Армении будут еще сильнее. Все последние опросы показывают, насколько успешно институционализирована демократия в нашей стране, насколько зрело демократическое общество. В то же время общество, осознавая вызовы региональной безопасности, понимает, что Армения обязана соблюдать осторожный баланс.
- В последнее время предпринимаются усилия по установлению отношений между Арменией и Турцией. Есть и те, кто не согласен с этим. Как, на Ваш взгляд, этот подход может развиваться и при каких условиях?
- Армения при всех своих правительствах придерживалась одинакового подхода к нормализации армяно-турецких отношений: «отношения должны быть нормализованы, армяно-турецкие границы должны быть открыты» без каких-либо предварительных условий. Армения не закрыла границы с Турцией,  Армения не отказалась от установления дипломатических отношений с Турцией. Спецпредставители двух стран уже дважды встречались, зафиксирована взаимная готовность к нормализации отношений без предварительных условий. Также встретились и министры иностранных дел Республики Армения и Республики Армения. Думаю, что нормализация отношений будет способствовать снижению напряженности в регионе.
- Надо признать, что ведущую роль в боевых действиях на Украине сыграли турецкие беспилотники, которые были использованы и в Арцахской войне. Как Вы оцениваете этот новый вид боевых действий?
- Я не военный эксперт, не могу дать оценку той роли, которую сыграли беспилотники под названием «байрактар». В Арцахе они символизируют смерть. Этими беспилотниками были убиты сотни армян. Во время войны азербайджанцы использовали эти беспилотники в местах скопления армян. Другими словами, целью было убить как можно больше армян параллельно с военной инфраструктурой. Тогда в разных уголках столицы Азербайджана на экранах показывались кадры убийств армян этими беспилотниками, что было высшим проявлением дегуманизации. Власти Азербайджана хотели, чтобы их население наслаждалось сценами убийств армян и прославляло эти действия. Это вызывало восхищение в одном месте, ужас и отвращение в другом.
Именно из-за байрактаров и появилось огромное количество людей, лишенных конечностей. Во время войны азербайджанские военные в бои не ввязывались. Работу за них выполняли байрактары, потом наемники, в отличие от первой Арцахской войны, когда арцахские армяне героически сражались за свое право жить свободно и обязали Азербайджан к миру.
Каково нынешнее состояние греко-армянских отношений?
- Армяно-греческие отношения традиционно имеют прочную основу. Межгосударственные дипломатические отношения имеют 30-летнюю историю, но, в отличие от отношений со многими другими странами, отношения с греческим народом имеют тысячелетнюю историю, мы кровные братья одной цивилизации. Как правило, политические контакты всегда носили интенсивный характер, важное значение в наших отношениях имели взаимные визиты, взаимная поддержка на разных площадках. Неплохо развивается и военное сотрудничество. Греция является одним из государств-членов НАТО, с которым Армения имеет привилегированное военное сотрудничество. Есть большая потребность в расширении и углублении связей в экономической, культурной и научно-образовательной сферах. И моя миссия - поддерживать и развивать существующий интенсивный диалог в политической, дипломатической и в военной сферах, стараться привнести новое дыхание в сотрудничество и по другим направлениям. Должен подчеркнуть, что большую роль во всем этом сыграли различные структуры и представители армянской общины Греции, разбросанной по всей Греции.