ԱՊՀ-ի երկրները ՀՕՊ-ի միացյալ համակարգն ադապտացնում են օդա-տիեզերական պաշտպանության խնդիրներին
ԱՊՀ-ի երկրները հակաօդային պաշտպանության միացյալ համակարգն ադապտացնում են օդա-տիեզերական պաշտպանության խնդիրների լուծմանը: Ապրիլի 13-ին այդ մասին հայտարարել Է ԱՊՀ-ի երկրների Պաշտպանության նախարարների խորհրդին կից հակաօդային պաշտպանության հարցերի համակարգող կոմիտեի փոխնախագահ գեներալ-գնդապետ Յուրի Գրեխովը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 13 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Ադապտացման հիմնական ուղղությունների իրականացման նպատակով տարվում Է համագործակցության նորմատիվային-իրավական բազայի կատարելագործման, ՀՕՊ-ի միասնական (միացյալ) տարածաշրջանային համակարգերի ստեղծման աշխատանք, իրականացվում Է կոլեկտիվ անվտանգության տարածաշրջաններում ՀՕՊ-ի միասնական (միացյալ) համակարգերի ստեղծման համաձայնագրերի գործնական իրականացում, ռազմա-տեխնիկական համագործակցություն, օպերատիվ եւ մարտական պատրաստության համատեղ միջոցառումների անցկացում:
Նաեւ, Գրեխովի խոսքով՝ «ընթանում Է ԱՊՀ-ի երկրների օդա-տիզերական պաշտպանության ստեղծման իրավական, կազմակերպական, ռազմա-տեխնիկական եւ այլ հարցերի գիտական մշակում»:
ԱՊՀ-ի Հակաօդային պաշտպանության միացյալ համակարգն ստեղծվել Է Համագործակցության 10 երկրների համաձայնագրի հիման վրա, որն ստորագրվել Է 1995 թվականի փետրվարի 10-ին Ալմաթիում: Համաձայնագրի գործողության ժամկետն անսահմանափակ Է, այն բաց Է այլ երկրների անդամակցման համար: Դրա կազմի մեջ են մտնում Ռուսաստանը, Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Տաջիկստանը եւ Ուզբեկստանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Страны СНГ адаптируют объединенную систему ПВО к задачам воздушно-космической обороны
Страны СНГ проводят адаптацию объединенной системы ПВО к решению задач воздушно-космической обороны.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 апреля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает Тасс, oб этом заявил в среду заместитель председателя Координационного комитета по вопросам ПВО при Совете министров обороны стран СНГ генерал-полковник Юрий Грехов.
"В целях реализации основных направлений адаптации проводится работа по совершенствованию нормативно-правовой базы сотрудничества, по созданию единых (объединенных) региональных систем ПВО, осуществляется практическая реализация соглашений о создании единых (объединенных) систем ПВО в регионах коллективной безопасности, военно-техническое сотрудничество, проведение совместных мероприятий оперативной и боевой подготовки", - сказал он.
Также, по словам Грехова, "идет научная проработка правовых, организационных, военно-технических и иных вопросов создания воздушно-космической обороны стран СНГ".
Объединенная система ПВО СНГ была создана на основе соглашения 10 стран Содружества, подписанного 10 февраля 1995 года в Алма-Ате. Срок действия соглашения неограничен, оно открыто для присоединения других стран. В него входят Россия, Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Таджикистан и Узбекистан.