Արարատ Միրզոյանը Մումբայում քննարկել է տեղի նավահանգստից Հայաստան բեռնափոխադրումների իրականացման մանրամասները
Աշխատանքային այցով Հնդկաստանում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունն ապրիլի 27-ին Հայաստանից ժամանած գործարարների հետ այցելել է Հնդկաստանի ֆինանսական կենտրոն Մումբայ քաղաք։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 28 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Մումբայում Արարատ Միրզոյանը բացել է Չեննայի ՀՀ պատվո հյուպատոսության ներքո գործող հայկական առևտրային գրասենյակը։
Նույն օրը ՀՀ ԱԳ նախարարը հայ գործարարների պատվիրակության հետ այցելել է Հնդկաստանի ամենամեծ` Մումբայի նավահանգիստ, որտեղով անցնում է երկրի ծովային բեռնափոխադրումների ավելի քան կեսը։
Հայկական պատվիրակությունը շրջայց է կատարել Մումբայի նավահանգստում և հյուրընկալվել նավահանգստի օպերատոր-կառավարիչ PSA Mumbai ընկերության կենտրոնակայանում, որտեղ կայացած շնորհանդեսին ներկայացվել է նավահանգստի պատմությունը, աշխատանքի մանրամասները, տարբեր ուղղություններով բեռնափոխադրումների հնարվորությունները, աշխարհի տարբեր կենտրոնների հետ կապերը։
Շնորհանդեսի ընթացքում կայացած քննարկմանը մտքեր են փոխանակվել Մումբայի նավահանգստից Հայաստան բեռնափոխադրումների իրականացման հնարավորությունների ու տեխնիկական մանրամասների շուրջ։
Նույն օրը Մումբայում տեղի են ունեցել հայ և հնդիկ գործարարների հանդիպումներ (B2B):
Հնդկաստանում ՀՀ դեսպանի մասնակցությամբ կայացել է նաև հայ գործարարների հանդիպումը հնդկական խոշորագույն «Tata Group» տրանսնացիոնալ կոնգլոմերատի մաս կազմող «IHCL» ընկերության փոխնախագահի հետ։

Арарат Мирзоян обсудил в Мумбаи детали транспортировки груза из местного порта в Армению
27 апреля делегация во главе с министром иностранных дел Республики Армения Араратом Мирзояном, находящимся в Индии с рабочим визитом, вместе с бизнесменами из Армении посетила финансовый центр Мумбаи, Индия.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 апреля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщили в Министерстве иностранных дел, Арарат Мирзоян открыл армянский торговый офис в Мумбаи при Почетном консульстве Республики Армения в Ченнаи.
В тот же день глава МИД РА вместе с делегацией армянских предпринимателей посетил крупнейший порт Индии Мумбаи, через который проходит более половины морских грузов страны. Армянская делегация посетила порт Мумбаи, была принята в штаб-квартире портового оператора-менеджера компании PSA Mumbai, где была представлена презентация истории порта, подробности работы, возможности грузоперевозок в разных направлениях, связи с разными центрами мира.
В ходе презентации стороны обменялись мнениями о возможностях и технических деталях перевозки грузов из порта Мумбаи в Армению.
В тот же день в Мумбаи состоялись встречи армяно-индийских бизнесменов (B2B).
При участии посла РА в Индии состоялась также встреча армянских предпринимателей с вице-президентом компании «IHCL», входящей в состав крупнейшего индийского транснационального конгломерата «Tata Group».