Ֆրանկոֆոնիայի կենտրոնը Արցախի և Ֆրանսիայի մշա­կու­թա­յին հա­մե­րաշ­խու­թյու­նն ապահովող կամուրջ է. Տնօրենը՝ կառույցի գործունեության մասին
Ստեփանակերտի գործող «Պոլ Էլյուարի Տուն Ֆրանկոֆոնիայի Կենտրոն» հիմնադրամն այսօր արցախցիների համար դարձել է ոչ միայն ժամանցի, միջոցառումների կազմակերպման վայր, այլև՝ բարեկամ երկու երկրների՝ Արցախի և Ֆրանսիայի մշա­կու­թա­յին հա­մե­րաշ­խու­թյու­նն ապահովող ամուր կապ։
Ֆրանկոֆոնիայի կենտրոնը Արցախի և Ֆրանսիայի  մշա­կու­թա­յին հա­մե­րաշ­խու­թյու­նն ապահովող կամուրջ է. Տնօրենը՝ կառույցի գործունեության մասին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 3 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Կենտրոնի շենքի բացման հանդիսավոր արարողությունը կայացել էր 2021 թվականի սեպտեմբերի 14-ին, որին ներկա էին «Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակ»֊ի նախագահ, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Ֆրանսուա Պուպոնին, «Ֆրանկոֆոնիան Արցախում» միության նախագահ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Ֆրանսուա Ռոշբլուանը, «Պոլ Էլյուարի տուն ֆրանկոֆոնիայի կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Ժերար Գերգերյանը և այլք։
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Պոլ Էլյուարի տուն ֆրանկոֆոնիայի կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Ժերար Գերգերյանը նշել է, որ կենտրոնը բաղկացած է երեք մասից՝ ոչ կոմերցիոն մաս՝ կենտրոն, կոմերցիոն մաս՝ սրճարան և պարտեզ:
279350687_410688330802174_8881827211896999696_n (1).jpg (2.13 MB)
«Ոչ կոմերցիոն մասում՝ այսինքն կենտրոնում, գործում է IT դպրոց, որտեղ ոլորտի լավ մասնագետներ են պատրաստում։ Սենյակը զբաղեցնում է 150մ/ք մակերեսով տարածք, որը հագեցած է համակարգիչներով ու գույքով։ Երկրորդ հարկի տաղավարներից մեկում անց են կացվում ֆրանսերեն լեզվի դասընթացներ։ Վերջերս այստեղ բացվել է նաև «Sand Planet» ավազանկարչության կենտրոնը։ Կենտրոնում տեղակայված է նաև Հադրութի մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնը, որի սաները հաճախակի են հանդես գալիս միջոցառումներով, ստեղծագործական աշխատանքների ցուցադրությամբ»,-ներկայացրել է Ժ. Գերգերյանը։
Նրա խոսքով՝ շաբաթական երկու անգամ կենտրոնում հետաքրքիր իրադարձություններ են տեղի ունենում՝ դասախոսություններ, կոնֆերանսներ, հավաքույթներ։
279265132_567510351325418_4471146703806734786_n.jpg (1.80 MB)
««Պոլ Էլյուարի տուն» Ֆրանկոֆոնիայի կենտրոն հիմնադրամի և Հադրութի մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնի կողմից Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրվա կապակցությամբ միջոցառում է կազմակերպվել, Ստեփանակերտի և Արցախի շրջանների մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնների միջև անց է կացվել ձեռքի աշխատանքների ցուցահանդես-մրցույթ՝ նվիրված կանանց միամսյակին։ «Շուշի քաղաքի թանգարաններ» ՊՈԱԿ-ի կողմից կազմակերպվել են տարաբնույթ ցուցահանդեսներ»,-նշել է նա։
Մեր զրուցակիցը կարևորում է Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամական կապը։
«Կենտրոնի հիմնադրման նպատակը հայ-ֆրանսիական կապի ուժեղացումն է։ Պատերազմից հետո մարդիկ լիցքաթափման կարիք ունեն, և կենտրոնում գործող սրճարանը հնարավորություն է տալիս նրանց այցելելու այստեղ և մի բաժակ սուրճի շուրջ իրենց զրույցը կազմակերպելու՝ հագեցած օր ունենալով»,-ընդհանրացրել է Ժ. Գերգերյանը։

Центр Франкофонии является мостом, обеспечивающим культурную солидарность Арцаха и Франции: Директор о деятельности структуры
Фонд Центра франкофонии «Дом Поля Элюара», действующий в Степанакерте, сегодня стал не только местом развлечений и мероприятий для арцахцев, но и прочным связующим звеном, обеспечивающим культурную солидарность двух дружественных стран, Арцаха и Франции.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 мая, АРЦАХПРЕСС- 14 сентября 2021 года состоялась торжественная церемония открытия здания Центра, в которой приняли участие президент «Круга дружбы Франция-Арцах», депутат французского парламента Франсуа Пупон, президент союза «Франкофония в Арцахе», бывший депутат парламента Франсуа Рошблуан, директор фонда Центр франкофонии «Дом Поля Элюара» Жерар Гергерян и другие.
В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" директор фонда Центр франкофонии «Дом Поля Элюара» Жерар Гергерян отметил, что центр состоит из трех частей: некоммерческая часть - центр, коммерческая часть - кафе и сад.
279350687_410688330802174_8881827211896999696_n (1).jpg (2.13 MB)
"В некоммерческой части, то есть в центре, есть IT-школа, где готовят хороших специалистов в этой области. Комната занимает площадь 150 квадратных метров, которая оборудована компьютерами и мебелью. Курсы французского языка проходят в одном из павильонов на втором этаже. Недавно здесь открылся центр песочной живописи «Sand Planet». В центре также находится Гадрутский центр детского и юношеского творчества, воспитанники которого часто принимают участие в мероприятиях и выставках творческих работ", -представил Ж. Гергерян.
По его словам, два раза в неделю в центре проходят интересные мероприятия: лекции, конференции, посиделки.
279265132_567510351325418_4471146703806734786_n.jpg (1.80 MB)
«Фонд Центр франкофонии «Дом Поля Элюара» и Гадрутский центр детского и юношеского творчества организовали мероприятие по случаю Международного дня франкофонии. Среди «Центров детского и юношеского творчества» города Степанакерта и районов Арцаха прошла выставка-конкурс рукоделия, посвященная международному женскому дню. Различные выставки были организованы ГНКО «Музеи города Шуши», - отметил он.
Наш собеседник подчеркивает дружеские связи Франции и Арцаха.
«Цель создания центра – укрепление армяно-французских связей. Людям нужно расслабиться после войны. Кафе в центре позволяет им зайти сюда и побеседовать за чашечкой кофе, проведя насыщенный день»,- обобщил Ж. Гергерян.