Նյու Ջերսիի Բրուքդեյլ համայնքում կբացվի Հայոց ցեղասպանության նվիրված ցուցահանդես
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Asbury park press պարբերականի փոխանցմամբ՝ այդ ցուցահանդեսով Հայոց ցեղասպանության վերապրածների ժառանգները ասում են, որ թույլ չեն տա մոռացության մատնել ցեղասպանությունը կամ վերաբերվել այնպես, իբրև թե այն տեղի չի ունեցել:
«Այս ցեղասպանությունը ժխտվում է: Մենք գիտենք, որ այն տեղի է ունեցել և ցանկանում ենք բարձրաձայնել դրա մասին մեր հանրության առջև», - ասել է Բրուքդեյլի քոլեջի Հոլոքոստի, Մարդու Իրավունքների և Ցեղասպանագիտության կենտրոնի ղեկավար Դեյլ Դանիելսը:
Ապրիլի 12-ին բացվելիք ցուցադրությանը կներկայացվեն լուսանկարներ և արխիվային նյութեր, որոնք պահպանվել են Հայոց ցեղասպանությունից:  Կցուցադրվեն «Ճանապարհորդություն դեպի կյանք. Հայաստան, պատմական ցուցադրություն» (A Journey to Life: Armenia, an historical exhibit) և  «Պատկերների ցուցադրություն. Հարյուր տարվա հիշողություն»  (Illuminating Images: A Hundred-Year Remembrance) խորագրով տեսաֆիլմեր:
Միջոցառմանը նաև կներկայացվեն 54 ականատեսի վկայություններ, որոնց ընտանիքները ներկայումս ապրում են Մոնմոթ համայնքում: Այդ վկայությունները ամփոփված են «Հարյուր տարվա արիության ժառանգությունը. հարգելով մեր համայնքի Հայոց ցեղասպանության ականատեսների կյանքերը» (Hundred-Year Legacy of Courage: Celebrating the Lives of Armenian Genocide Survivors in Our Community) գրքում:

Exhibit commemorating the 100th anniversary of the Armenian Genocide to open on Brookdale campus
Descendants of the Armenian Genocide will not allow their history to be forgotten or, worse, treated as if it didn't happen, the Asbury Park press reports.
STEPANAKERT, APRIL 11, ARTSAKHPRESS։ "This genocide is a genocide that is denied. We know it happened and we wanted to make a statement to the community," said Dale Daniels, executive director of the Center for Holocaust, Human Rights and Genocide Education, located at Brookdale Community College's Lincroft Campus.
On Sunday CHHANGE and the local Armenian community will tell the story of the genocide through surviving photographs and archival items at the opening of an exhibit commemorating the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
On display will be "A Journey to Life: Armenia, an historical exhibit," and an art exhibit "Illuminating Images: A Hundred-Year Remembrance."
An estimated 1.5 million people died when the Ottoman Empire — now Turkey — attempted to purge its Armenian population in 1915.
"Part of the story is how the victims reclaimed their humanity after being dehumanized," said Daniels.
CHHANGE will present the finished collection of 54 eye witness accounts told from the descendents of the survivors whose families now live in Monmouth County. The book, titled "Hundred-Year Legacy of Courage: Celebrating the Lives of Armenian Genocide Survivors in Our Community," took volunteers one year to compile.
"We've captured this history for future generations," said Daniels. "It's a very powerful book and a testament to the genocide."
Daniels said the Turkish government still denies the genocide. Even the United States government, she said, does not recognize the genocide.