Մինչեւ Արցախի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտության համապարփակ կարգավորումը, իսկ դա 10 կամ նույնիսկ 20 տարվա գործ չէ, ռուս խաղաղապահները կմնան տարածաշրջանում։
Ռուս խաղաղապահներն կմնան այնքան ժամանակ, քանի դեռ հակամարտությունը լուծված չէ. Դավիթ Բաբայան
Ռուս խաղաղապահներն այնքան ժամանակ կմնան, մինչեւ հակամարտությունը լուծվի, դա 10 կամ 20 տարվա գործ չէ. Դավիթ Բաբայան
Մինչեւ Արցախի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտության համապարփակ կարգավորումը, իսկ դա 10 կամ նույնիսկ 20 տարվա գործ չէ, ռուս խաղաղապահները կմնան տարածաշրջանում։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը։
Նա հիշեցրեց, որ Ադրբեջանը միշտ էլ վառ ընդգծված դիրքորոշում է ունեցել թե՛ արցախահայության, թե՛ Ռուսաստանի նկատմամբ։
«Նրանք հասկանում են, որ ռուս խաղաղապահները կարեւոր գործառույթ եւ առաքելություն են կատարում տարածաշրջանում։ Քանի դեռ կա ռուսական խաղաղապահ առաքելություն, այնքան ժամանակ կա Արցախը: Սակայն Ադրբեջանի համար Արցախի կլանումը գերխնդիր է։ Ինչպե՞ս դա անել: Այս ծրագրի իրականացման ամենակարճ ճանապարհն այստեղ ռուս խաղաղապահների բացակայությունն է։ Դրանից հետո կլինի նոր պատերազմ, արյունահեղություն, ցեղասպանություն, ջարդ։
Այս կապակցությամբ մենք միշտ բարձր ենք գնահատել ռուսական խաղաղապահ առաքելության դերը։ Համարում ենք, որ այս առաքելությունը կշարունակի անել ամեն ինչ՝ կայունությունն ու խաղաղությունը պահպանելու համար։ Ավելին, Ռուսաստանը նաեւ պատմական պատասխանատվություն է կրում տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության համար»,- նշել է Բաբայանը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը երեկ ասել էր, որ ռուս խաղաղապահները ժամանակավոր են տեղակայված Ղարաբաղում։

МИД Арцаха: Российские миротворцы останутся до урегулирования конфликта, это дело не 10 и даже не 20 лет
До всеобъемлющего урегулирования конфликта между Арцахом и Азербайджаном, а это дело не 10 и даже не 20 лет, российские миротворцы останутся в регионе.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентомNEWS.amзаявил министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян.
Он напомнил, что Азербайджан всегда имел ярко выраженную позицию и в отношении армян Арцаха, и в отношении России.
«Они понимают, что российские миротворцы выполняют важнейшую функцию и миссию в регионе. Сколько есть российская миротворческая миссия, столько есть Арцах. А вот для Азербайджана поглощение Арцаха является сверхзадачей. Как это сделать? Самый короткий путь для реализации этой программы – отсутствие здесь российских миротворцев. После этого будет новая война, кровопролитие, геноцид, резня.
В связи с этим мы всегда высоко оценивали роль российской миротворческой миссии. Считаем, что эта миссия продолжит делать все для сохранения стабильности и мира. Более того, Россия несет также историческую ответственность за мир и стабильность в регионе», – отметил Бабаян.
Напомнил, что министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов вчера заявил, что российские миротворцы размещены в Карабахе временно.