Մինչեւ Արցախի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտության համապարփակ կարգավորումը, իսկ դա 10 կամ նույնիսկ 20 տարվա գործ չէ, ռուս խաղաղապահները կմնան տարածաշրջանում։
Ռուս խաղաղապահներն կմնան այնքան ժամանակ, քանի դեռ հակամարտությունը լուծված չէ. Դավիթ Բաբայան
Ռուս խաղաղապահներն այնքան ժամանակ կմնան, մինչեւ հակամարտությունը լուծվի, դա 10 կամ 20 տարվա գործ չէ. Դավիթ Բաբայան
Մինչեւ Արցախի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտության համապարփակ կարգավորումը, իսկ դա 10 կամ նույնիսկ 20 տարվա գործ չէ, ռուս խաղաղապահները կմնան տարածաշրջանում։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը։
Նա հիշեցրեց, որ Ադրբեջանը միշտ էլ վառ ընդգծված դիրքորոշում է ունեցել թե՛ արցախահայության, թե՛ Ռուսաստանի նկատմամբ։
«Նրանք հասկանում են, որ ռուս խաղաղապահները կարեւոր գործառույթ եւ առաքելություն են կատարում տարածաշրջանում։ Քանի դեռ կա ռուսական խաղաղապահ առաքելություն, այնքան ժամանակ կա Արցախը: Սակայն Ադրբեջանի համար Արցախի կլանումը գերխնդիր է։ Ինչպե՞ս դա անել: Այս ծրագրի իրականացման ամենակարճ ճանապարհն այստեղ ռուս խաղաղապահների բացակայությունն է։ Դրանից հետո կլինի նոր պատերազմ, արյունահեղություն, ցեղասպանություն, ջարդ։
Այս կապակցությամբ մենք միշտ բարձր ենք գնահատել ռուսական խաղաղապահ առաքելության դերը։ Համարում ենք, որ այս առաքելությունը կշարունակի անել ամեն ինչ՝ կայունությունն ու խաղաղությունը պահպանելու համար։ Ավելին, Ռուսաստանը նաեւ պատմական պատասխանատվություն է կրում տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության համար»,- նշել է Բաբայանը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը երեկ ասել էր, որ ռուս խաղաղապահները ժամանակավոր են տեղակայված Ղարաբաղում։

Artsakh FM: Russian peacekeepers will remain in region until conflict is resolved
The Russian peacekeepers will remain in the region until a comprehensive settlement of the conflict between Artsakh and Azerbaijan—but this is not a matter of 10, or even 20 years, Artsakh Foreign Minister David Babayan told news.am.
STEPANAKERT, MAY 11, ARTSAKHPRESS: He reminded that Azerbaijan has always had a strong position towards both the Armenians of Artsakh and Russia.
"They [i.e., the Azerbaijanis] comprehend that the Russian peacekeepers are carrying out an important function and mission in the region. As long as there is a Russian peacekeeping mission, there is Artsakh. However, the absorption of Artsakh is a major task for Azerbaijan. How to do it? The shortest way to implement this program is the absence of Russian peacekeepers here. After that there will be a new war, bloodshed, genocide, massacre. In this connection, we have always lauded the role of the Russian peacekeeping mission. We believe that this mission will continue to do everything to maintain stability and peace. Moreover, Russia also bears a historical responsibility for peace and stability in the region," Babayan added.
To note, Azerbaijani FM Jeyhun Bayramov had stated Tuesday that the Russian peacekeepers were temporarily deployed in Karabakh.