Մարտակերտում բացվել է առաջին ռուսական կենտրոնը
ԱՀ Մարտակերտ քաղաքում բացվել է Հանրապետության առաջին ռուսական կենտրոնը: Նախաձեռնության հեղինակը ԱՀ նախագահի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Մասիս Մայիլյանն է, ում, երկրի ղեկավարի հանձնարարականով, աջակցել է նախագահի աշխատակազմի Ռուսաց լեզվի բաժինը, իսկ կենտրոնի բացմանը ֆինանսապես օգնել են ռուսաստանաբնակ բարերարներ Վահագն Խաչատրյանն ու Արթուր Արզումանյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ԱՀ նախագահի աշխատակազմի Ռուսաց լեզվի բաժնի վարիչ Սեյրան Կարապետյանն «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ ընթացիկ տարվա փետրվարից հանրապետության մարզկենտրոններում և մայրաքաղաք Ստեփանակերտում 7-14 տարեկան դպրոցականների համար անց են կացվել ռուսաց լեզվի անվճար դասընթացներ, որից հետո նրանց տրվել են վկայականներ։
Հնարավոր է սա 11 մարդ, երեխա, մարդիկ կանգնած են և ներսումը-ի նկարն է
«Արցախում ռուսական կենտրոնների ստեղծումը նպատակ ունի նպաստելու հայ և ռուս ժողովուրդների միջև ժամանակի կողմից փորձված բարեկամության ամրապնդմանը և զարգացմանը։ Ռուսական կենտրոնները լինելու են բազմամասնագիտական և բազմաֆունկցիոնալ: Ռուսաց լեզվի դասընթացներից բացի, կենտրոններում կկազմակերպվեն տարբեր խմբակներ՝ մասնակիցներին ծանոթացնելու ռուս ժողովրդի պատմությանն ու մշակույթին, ինչպես նաև նախատեսվում է կազմակերպել մշակութային միջոցառումներ»,-նշել է Ս. Կարապետյանը։
Հնարավոր է սա 3 մարդ և մարդիկ կանգնած ենը-ի նկարն է
Մեր զրուցակիցը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում ռուսական կենտրոններ կբացվեն նաեւ Ասկերանում և Մարտունիում:

The first Russian center opened in Martakert
STEPANAKERT, MAY 12, ARTSAKHPRESS: The initiator is Ambassador on Special Assignments of the President of the Republic of Artsakh, Masis Mailyan, who, on the instructions of the President, supported the opening of the Russian Language Department of the Presidential Administration.
Russian philanthropists Vahagn Khachatryan and Arthur Arzumanyan assisted in the opening of the center.
Seyran Karapetyan, Head of the Russian Language Department of the Office of the President of the Republic of Artsakh, told “Artsakhpress” that since February of this year, free Russian language courses for schoolchildren aged 7-14 have been held in the regional centers of the republic, in the capital Stepanakert.
"The establishment of Russian centers in Artsakh aims to promote the strengthening and development of the friendship experienced by the Armenian-Russian peoples over time. The Russian centers will be multidisciplinary and multifunctional.
Apart from tge Russian language courses, various groups will be organized in the centers to acquaint the participants with the history and culture of the Russian people, as well as it is planned to organize cultural events," said Karapetyan.
Seyran Karapetyan informed that in the near future Russian centers will be opened in Askeran and Martuni.