Մարտակերտում բացվել է առաջին ռուսական կենտրոնը
ԱՀ Մարտակերտ քաղաքում բացվել է Հանրապետության առաջին ռուսական կենտրոնը: Նախաձեռնության հեղինակը ԱՀ նախագահի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Մասիս Մայիլյանն է, ում, երկրի ղեկավարի հանձնարարականով, աջակցել է նախագահի աշխատակազմի Ռուսաց լեզվի բաժինը, իսկ կենտրոնի բացմանը ֆինանսապես օգնել են ռուսաստանաբնակ բարերարներ Վահագն Խաչատրյանն ու Արթուր Արզումանյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ԱՀ նախագահի աշխատակազմի Ռուսաց լեզվի բաժնի վարիչ Սեյրան Կարապետյանն «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ ընթացիկ տարվա փետրվարից հանրապետության մարզկենտրոններում և մայրաքաղաք Ստեփանակերտում 7-14 տարեկան դպրոցականների համար անց են կացվել ռուսաց լեզվի անվճար դասընթացներ, որից հետո նրանց տրվել են վկայականներ։
Հնարավոր է սա 11 մարդ, երեխա, մարդիկ կանգնած են և ներսումը-ի նկարն է
«Արցախում ռուսական կենտրոնների ստեղծումը նպատակ ունի նպաստելու հայ և ռուս ժողովուրդների միջև ժամանակի կողմից փորձված բարեկամության ամրապնդմանը և զարգացմանը։ Ռուսական կենտրոնները լինելու են բազմամասնագիտական և բազմաֆունկցիոնալ: Ռուսաց լեզվի դասընթացներից բացի, կենտրոններում կկազմակերպվեն տարբեր խմբակներ՝ մասնակիցներին ծանոթացնելու ռուս ժողովրդի պատմությանն ու մշակույթին, ինչպես նաև նախատեսվում է կազմակերպել մշակութային միջոցառումներ»,-նշել է Ս. Կարապետյանը։
Հնարավոր է սա 3 մարդ և մարդիկ կանգնած ենը-ի նկարն է
Մեր զրուցակիցը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում ռուսական կենտրոններ կբացվեն նաեւ Ասկերանում և Մարտունիում:

В Мартакерте открылся первый русский центр
Первый русский центр Республики был открыт в городе Мартакерт Республики Арцах. Автором инициативы является Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Арцах Масис Маилян, которому по поручению главы государства поддержал отдел по вопросам русского языка аппарата президента. Открытию центра помогли российские благотворители Ваагн Хачатрян и Артур Арзуманян.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 мая, АРЦАХПРЕСС- Как сообщил "Арцахпресс" руководитель отдела по вопросам русского языка аппарата президента Республики Арцах Сейран Карапетян, с февраля текущего года в райцентрах республики и в столице Степанакерте проводятся бесплатные курсы русского языка для школьников 7-14 лет, по окончании которых им выдаются сертификаты.
Հնարավոր է սա 11 մարդ, երեխա, մարդիկ կանգնած են և ներսումը-ի նկարն է
"Создание Русских центров в Арцахе призвано способствовать укреплению и развитию дружбы между армяно-русскими народами, проверенной временем. Русские центры будут многопрофильными и многофункциональными. Помимо курсов русского языка, в центрах будут созданы различные кружки для ознакомления участников с историей и культурой русского народа, а также планируется организация культурных мероприятий", - отметил С. Карапетян.