ԱրՊՀ-ում ամփոփվել են նախօրեին մեկնարկած գիտաժողովի աշխատանքները. մասնակիցներին հավաստագրեր են տրվել
Այսօր՝ մայիսի 13-ին, Արցախի պետական համալսարանում ավարտվել է բուհի` 44-օրյա պատերազմում նահատակված ուսանող-ազատամարտիկների հիշատակին նվիրված ուսանողական գիտաժողովը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Բանասիրական, բնագիտական, պատմության և իրավագիտության, մաթեմատիկայի մասնախմբերի համանախագահներն ամփոփել են ուսանողների զեկույցներն ու կատարված աշխատանքների արդյունքները:
280753292_594691588245556_2664799309635213163_n.jpg (140 KB)
Բուհի ռեկտոր Արմեն Սարգսյանն «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ գիտաժողովը համարում է կայացած:
«Պետք է նշեմ, որ գիտությունը սկսվում է բուհից: Գիտաժողովի ընթացքում առանձին մասնախմբերում բոլոր ուսանողներն էլ հանդես եկան հետաքրքիր զեկուցումներով: Ես վստահ եմ, որ մեր երիտասարդները ոչ միայն մեր ապագան, այլև մեր ներկան են, նրանք կազմակերպում են այնպիսի միջոցառումներ, որոնք նախաձեռնելը վեր է մեր ուժերից: Հույս ունենանք, որ ավանդույթի ուժ ստացած գիտաժողովներն այսուհետ կկազմակերպվեն համաչափ»,-ասել է ռեկտորը՝ հավելելով, որ զեկուցումները տպագրվելու են առանձին ժողովածուով։ Տնտեսագիտության մասնախմբում զեկույցով հանդես եկած Հայ-ռուսական համալսարանի ուսանող Վիլեն Մնացականյանը մեզ հետ զրույցում կարևորել է մասնակցությունն Արցախի Մայր բուհում կայացած գիտաժողովին:
280196653_543149124002626_7797210923438708360_n.jpg (159 KB)
«Գիտաժողովի շնորհիվ մենք կարողացանք ծանոթանալ ԱրՊՀ-ի և ՀՀ բուհերի` Արցախ այցելած ուսանողների զեկույցներին, որոնք բազմաբևեռ էին: Մեր մասնախմբում ունեցանք բավականին հետաքրքիր քննարկումներ ուսանողների և դասախոսների հետ, որտեղ կարողացանք կոնստրուկտիվ ձևով առանձնացնել որոշակի խնդիրներ: Ես վստահ եմ, որ այս համագործակցությունը դեռ սկիզբն է»,-ընդգծել է Վ. Մնացականյանը:

Подведены итоги начавшейся накануне в АрГУ конференции: Участникам вручены сертификаты
Сегодня, 13 мая, в Арцахском государственном университете завершилась студенческая конференция, посвященная памяти студентов-освободителей, погибших в 44-дневной войне.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 мая, АРЦАХПРЕСС- Сопредседатели секторов филологии, естественных наук, истории, права и математики подвели итоги докладов студентов и проделанной работы.
Ректор университета Армен Саргсян в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил, что считает конференцию успешной.
«Я должен отметить, что наука начинается с университета. В ходе конференции все студенты выступили с интересными докладами. Я уверен, что наша молодежь – это не только наше будущее, но и настоящее, они организуют мероприятия, инициировать которые нам не под силу. Будем надеяться, что конференции, обретшие силу традиции, отныне будут организованы сбалансированно», — сказал ректор, добавив, что доклады будут изданы отдельным сборником. Вилен Мнацаканян, студент Армяно-Российского университета, выступивший с докладом на конференции, рассказал нам о своем участии в конференции, прошедшей в Арцахском государственном университете.
«Благодаря конференции мы смогли ознакомиться с докладами студентов вузов АрГУ и РА, посетивших Арцах, которые были многоплановыми. У нас были довольно интересные дискуссии в нашей группе со студентами и преподавателями, где мы смогли конструктивно выделить некоторые вопросы. Я уверен, что это сотрудничество — только начало», — подчеркнул В. Мнацаканян.