Արարատ Միրզոյանն ԱՊՀ երկրների ԱԳ նախարարներին ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի (ԱԳՆԽ) նիստին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 13 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Նեղ, այնուհետև ընդլայնված ձևաչափով անցկացված նիստի ընթացքում ԱՊՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ, անդրադարձել ԱՊՀ շրջանակներում փոխգործակցության ամրապնդման հնարավորություններին: Քննարկվել են կազմակերպության գործունեության հետագա ուղղությունները։
Նիստի ընթացքում նախարար Միրզոյանը նաև անդրադարձ է կատարել մայիսի 12-ին տեղի ունեցած Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների եռակողմ հանդիպմանը՝ հույս հայտնելով, որ այն քայլ կլինի տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման ուղղությամբ։ Նա վերահաստատել է ՀՀ հանձնառությունը 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի, 2021թ․ հունվարի 11-ի ու նոյեմբերի 26-ի հայտարարություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է հայկական կողմի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման վերաբերյալ և այս առումով կարևորել խաղաղ գործընթացի առաջմղումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո։
ԱՊՀ ԱԳ նախարարները դիտարկել են ԱՊՀ շրջանակներում արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև բազմամակարդակ խորհրդակցությունների 2021թ. ծրագրի մասին զեկույցը, անդրադարձ կատարել մասնակից պետությունների հիմնարար հետազոտությունների գերակա ուղղությունների վերաբերյալ գիտական նախագծերի ցանկին։ Համաձայնեցվել են «Մետաքսե ճանապարհ» զբոսաշրջության միջազգային համալսարանին զբոսաշրջության ոլորտում ԱՊՀ մասնակից պետությունների բազային կազմակերպության կարգավիճակ շնորհելու մասին որոշումը և այլ փաստաթղթեր։ Ընդունվել է որոշում «ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաք» միջազգային նախագծի վերաբերյալ, որի նպատակն է ակտիվացնել ԱՊՀ մասնակից պետությունների փոխգործակցությունը` երիտասարդության ներուժի խթանման համար պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ։

Mirzoyan presents Armenia’s position on NK conflict settlement to CIS Foreign Ministers
Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan participated in the session of the Council of Foreign Ministers of the CIS participating states in Tajikistan’s capital of Dushanbe, the ministry said in a news release.
STEPANAKERT, MAY 13, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: During the extended-format session the CIS foreign ministers exchanged views about the issues of mutual interest relating to regional and international agenda, touched upon the opportunities of strengthening the mutual partnership within the CIS. The further activity directions of the organization were also discussed.
During the session the Armenian FM also touched upon his meeting with the Russian and Azerbaijani foreign ministers on May 12, expressing hope that it will be a step towards establishment of peace and stability in the region. Mirzoyan reaffirmed Armenia’s commitment to the implementation of the agreements reached by the 2020 November 9, 2021 January 11 and November 26 statements.
FM Mirzoyan also presented the position of the Armenian side over the comprehensive settlement of the Nagorno Karabakh conflict and in this respect highlighted promoting the peace process under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
The CIS Foreign Ministers observed the report on the 2021 multi-level consultation plan between the CIS foreign ministries. The decision on granting “Silk Road” International University of Tourism a status of a base organization of the CIS participating states in tourism sector and other documents were agreed upon. A decision was also made about the CIS Youth Capital international project which aims at boosting the cooperation of the CIS states towards creating conditions for promoting youth potential.