Իրանի հետ միջուկային գործարքը կարող է կնքվել հունիսի սկզբին
Վերջերս մի քանի հակասական ազդանշաններ են եղել այն մասին, թե արդյոք Իրանի հետ միջուկային համաձայնագիրը կարող է կնքվել հունիսի 6-10-ն ընկած ժամանակահատվածում: Այս օրերին պետք է ավարտվի Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության և Թեհրանի միջև մարտին ստորագրված համաձայնագրի ժամկետը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին տեղեկացնում է regionpress.am-ը:
Բացի այդ, հունիսի 6-ին տեղի կունենա ՄԱԳԱՏԷ-ի Կառավարիչների խորհրդի հերթական նիստը։ Ինչպես երեկ հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը, իրանական միջուկային ծրագրի լուծման՝ Գործողությունների Համատեղ համապարփակ ծրագրի (JCPOA) ամբողջական իրականացմանը վերադառնալու փաստաթուղթը գտնվում է բարձր պատրաստվածության աստիճանի, իսկ մնացած խնդիրները կրում են քաղաքական բնույթ։ Մինչդեռ, ինչպես նշում է The Jerusalem Post-ը, մի քանի անգամ Իրանը և համաշխարհային տերությունները սկսել են ավելի լուրջ խոսել ՄԱԳԱՏԷ-ի Կառավարիչների խորհրդի եռամսյակային հանդիպումների ժամանակ։
Գործարքի հետ կապված մեծ հույսեր էին կապվում 2021 թվականի վերջին, իսկ հետո նորից մարտին: Դա պայմանավորված էր այն ակնկալիքով, որ այաթոլլականները կցանկանային գործարք կնքել ՄԱԳԱՏԷ-ի Կառավարիչների խորհրդի նիստից առաջ։ 2020 թվականի հունիսին Կառավարիչների խորհուրդը դատապարտեց Թեհրանի այս մոտեցումը, որը կարճ ժամանակում հանգեցրեց Իսլամական Հանրապետությանը գնալ մի շարք զիջումների՝ ՄԱԳԱՏԷ-ի տեսուչներին: Եթե կազմակերպությունը վերստին դատապարտեր Իրանին վերջին հանդիպումներից որևէ մեկում կամ հունիսի 6-ին կայանալիք հանդիպման ժամանակ, հավանականությունն ավելի մեծ կլիներ, որ նա կարող էր հարցը փոխանցել նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին: Թեհրանը սրանից է ցանկանում խուսափել։ Այնուամենայնիվ, դեռևս պարզ չէ, թե արդյոք Թեհրանը պատրա՞ստ է իրական փոխզիջումների։ Արդյո՞ք նա ՄԱԿ ԱԽ-ն բավական վտանգավոր կհամարի՞ գործարք կնքելու համար:
Ընդհանուր առմամբ, բանակցող կողմերը հարցերի մեծ մասը արդեն համաձայնեցրել են դեռ մարտ ամսին։ Հաղորդվում է, որ ԱՄՆ-ն Իրանին թույլ կտա պահպանել հարյուրավոր նոր առաջադեմ ցենտրիֆուգները՝ դրանք ոչնչացնելու փոխարեն: Գործարքը մեծապես նման կլինի JCPOA-ին, որով Իրանը պետք է սահմանափակի իր հարստացրած ուրանի քանակը և իր կողմից գործարկվող ցենտրիֆուգների որակն ու քանակը՝ պատժամիջոցների չեղարկման դիմաց:
Այստեղ անկյունաքարային հարցն այն էր, թե արդյոք ԱՄՆ-ը Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի զորքերը կհանի ահաբեկչական կազմակերպությունների ցուցակից, և արդյոք Թեհրանը որոշակի պարտավորություն կստանձնի չհակադրվել ամերիկյան շահերին: Եթե Թեհրանը գնա զիջումների, ապա ԱՄՆ-ը պատրաստ է կա՛մ վերադառնալ ԳՀՀԾ-ին՝ չշոշափելով Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հարցը, կա՛մ հանել «Ալ-Քուդսի» ուժերը ահաբեկիչների ցուցակից։ Հարցն այն է, թե Իրանը կընդունի՞ Բայդենի վարչակազմի առաջարկած այս երկու տարբերակներից որևէ մեկը։ Ապրիլի վերջին ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսսին ասել էր, որ Իրանը տեղափոխում է ցենտրիֆուգների արտադրության օբյեկտները մի վայր, որտեղ դրանք ավելի ապահով կլինեն։
Գրոսսին ասել էր, որ իր գործակալությունը դեռ փորձում է ճշգրտել Թեհրանի պատասխանները երկրի երեք տեղամասերում հարստացված ուրանի հետքերի հետ կապված առկախ հարցերին: Ամեն անգամ, երբ Գրոսսին հրապարակայնորեն բարձրացնում է այս խնդիրները, թվում է, թե Արևմուտքը կորցրել է համբերությունը և պատրաստ է առճակատման։
Միևնույն ժամանակ, Իրանը, կարծես, դեռ փորձում է կողմնորոշվել, թե արդյոք կարող է գոյատևել արևմտյան պատժամիջոցների պայմաններում, հաշվի առնելով փոփոխված աշխարհաքաղաքական համատեքստը, որում Ռուսաստանը, Չինաստանը և այլ երկրներ շարունակում են առանձնանալ Արևմուտքից:

Ядерная сделка с Ираном может быть заключена в начале июня
На днях было подано несколько противоречивых сигналов о том, может ли в районе 6-10 июня быть заключена ядерная сделка в Ираном. В эти дни как раз должен истечь срок действия соглашения между Международным агентством по атомной энергии и Тегераном, подписанного в марте. Кроме того, 6 июня состоится очередное заседание Совета управляющих МАГАТЭ.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает regionpress.am.
Как заявил вчера замглавы МИД РФ Сергей Рябков, документ для возвращения к полноценному выполнению Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по урегулированию вокруг иранской ядерной программы находится в высокой степени готовности, остающиеся проблемы носят политический характер.
Между тем, как отмечает The Jerusalem Post, несколько раз Иран и мировые державы начинали более серьезно разговаривать во время ежеквартальных заседаний Совета управляющих МАГАТЭ. Большие надежды на заключение сделки возлагались в конце 2021 года, а затем вновь в марте. Это связывалось с ожиданием того, что аятоллы захотят заключить сделку до заседания Совета управляющих МАГАТЭ. В июне 2020 года совет управляющих осудил Тегеран, что за короткое время привело к тому, что Исламская Республика пошла на ряд уступок инспекторам МАГАТЭ. Если бы организация вновь осудила Иран на каком-либо из недавних заседаний или на предстоящем заседании 6 июня, было бы больше шансов, что она также могла бы передать этот вопрос в Совет Безопасности ООН. Этого Тегеран хочет избежать.
Однако до сих пор неясно готов ли Тегеран на реальные компромиссы. Будет ли он рассматривать СБ ООН достаточно опасным, чтобы пойти на заключение сделки?
В общих чертах стороны переговоров уже договорились по большинству вопросов еще в марте. По сообщениям, США позволят Ирану оставить сотни своих новых передовых центрифуг на хранении вместо того, чтобы уничтожать их. Сделка будет в основном напоминать СВПД, в котором Ирану пришлось бы ограничить объем обогащаемого им урана, а также качество и количество эксплуатируемых им центрифуг в обмен на ослабление санкций.
Камень преткновения заключался в том, будут ли США исключать силы Аль-Кудс Корпуса стражей Исламской революции из своего списка террористических организаций и возьмет ли Тегеран на себя некоторые обязательства в отношении того, чтобы не противостоять американских интересам. Если Тегеран пойдет на уступки, США готовы либо вернуться в СВПД, не затрагивая проблему КСИР, либо исключить силы Аль-Кудс из списка террористов. Вопрос в том, примет ли Иран любой из этих двух вариантов, предложенных администрацией Байдена.
В конце апреля генеральный директор МАГАТЭ Рафаэль Гросси заявил, что Иран переносит производственные мощности центрифуг в место, где они будут более защищенными. Гросси сказал, что его агентство все еще пытается уточнить ответы Тегерана на нерешенные вопросы, связанные со следами обогащенного урана на трех объектах в стране. Каждый раз, когда Гросси поднимает эти вопросы публично, кажется, что Запад потерял терпение и более готов к конфронтации.
В то же время Иран, кажется, все еще пытается определить, сможет ли он пережить западные санкции, учитывая изменившийся геополитический контекст, в котором Россия, Китай и другие страны продолжают отделяться от Запада.