Ազգային նվագարանների պետական նվագախումբը հանրակրթական դպրոցներում դաս-համերգների շարք է մեկնարկել
Արցախի ազգային նվագարանների պետական նվագախմբի և ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության մշակույթի վարչության ժամանակակից արվեստի և մշակութային կրթության բաժնի կողմից կազմակերպվել է «Ազգային նվագարանները դպրոցում» դաս-համերգների ծրագիր, որի շրջանակներում դպրոցականները ծանոթանում են ազգային նվագարաններին, ինչն նպաստում է նաեւ մասնագիտության ընտրությանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես» -ի հետ զրույցում նշել է Արցախի ազգային նվագարանների գեղարվեստական ղեկավար Լևոն Սարդարյանը:
«Նախաձեռնված ծրագրի շրջանակներում այցելել ենք Բերձորի, մայրաքաղաք Ստեփանակերտի համար 1, 5, 6, 9 դպրոցներ: Դպրոցականների համար հնարավորություն ստեղծեցինք ծանոթանալ ազգային նվագարաններին, սերտել ժողովրդական գործիքների յուրահատկությունները, փորձեցինք նրանց մեջ հետաքրքրություն և սեր առաջացնել դեպի հայկական ազգային-ժողովրդական երաժշտությունը:
Նաեւ աշակերտներին հայկական ազգային երաժշտությունը վայելելու հնարավորություն ընձեռնեցինք: Ազգայինի պահպանումն ու այդ շնչով նոր սերնդի դաստիարակությունն այսօր յուրաքանչյուրիս համար առաջնային պետք է լինի»,-ներկայացրել է Լ. Սարդարյանը:
Մեր զրուցակիցը նշել է նաև, որ ծրագիրը շարունակական է լինելու և ներդրվելու է հանրակրթական այլ դպրոցներում ևս։

Государственный оркестр народных инструментов запустил серию уроков-концертов в общеобразовательных школах
Государственным оркестром народных инструментов Арцаха и Отделом современного искусства и культурного образования Департамента культуры Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах организована урок-концертная программа «Народные инструменты в школе», в рамках которой школьники знакомятся с народными инструментами, что также способствует выбору профессии.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с "Арцахпресс" заявил художественный руководитель народных инструментов Арцаха Левон Сардарян.
«В рамках начатой ​​программы мы посетили школу Бердзора и школы  1, 5, 6, 9 столицы Степанакерта . Мы создали возможность для школьников познакомиться с народными инструментами, изучить особенности народных инструментов, постараться пробудить в них интерес к армянской национальной народной музыке.
Мы также предоставили ученикам возможность насладиться армянской национальной музыкой. Сохранение национальной идентичности и воспитание подрастающего поколения в этом духе должно быть сегодня приоритетом для каждого из нас», — представил Л. Сардарян.
Наш собеседник также упомянул, что программа будет непрерывной, она будет внедряться и в других общеобразовательных школах.