ԱԺ արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովները համատեղ նիստ են հրավիրել
Մայիսի 17-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների  ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովները համատեղ նիստ են հրավիրել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 17 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես տեղեկացնում են ԱՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից, քննարկվել են ԱՀ ԱԳՆ, հանրային հեռուստառադիոընկերության, «Ազատ Արցախ» թերթի, զբոսաշրջության վարչության 2021 թվականի բյուջեով նախատեսված ծախսերի կատարողականները:
1.jpg (364 KB)
-Արտգործնախարարության պահպանման ծախսերը նախատեսված էր 868.3 մլն դրամի չափով, փաստացի ծախսվել է 718.4 մլն դրամը, կատարողականը կազմել է 82.7 տոկոս:
-ԱՀ զբոսաշրջության զարգացման ծրագրով ոլորտի հաստատված բյուջեն 10 մլն դրամ էր, փաստացի ծախսվել է 8 մլն դրամ:
-2021 թվականին Արցախ է այցելել 4391 օտարերկրյա քաղաքացի, որը 2020 թվականի համեմատ 45.6 տոկոսով ավել է, 2019 թվականի համեմատ 89.5 տոկոսով պակաս:
-Արցախի հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի բյուջեն պլանավորված էր 30 մլն 886 հազար դրամի չափով, փաստացի ծախսվել է 28 մլն 871 հազար դրամ:
-«Հանրային հեռուստառադիոընկերություն» ՓԲԸ ծախսերը պլանավորված էին 386 մլն 262 հազար դրամի չափով, փաստացի ծախսվել է 380 մլն 955 հազար դրամ:Պահուստային ֆոնդից հատկացվել է ևս 31 մլն 997 հազար դրամ, որից 12 մլն 511 հազար դրամը ուղղվել է տաղավարի ձևավորմանը:
-«Ազատ Արցախ» թերթի 2021 թվականի բյուջեն նախատեսված էր 101 մլն դրամի չափով, փաստացի ծախսվել է 93 մլն դրամը, կատարողականը կազմել է 90 տոկոս:
-Հրատարակչային փաստացի ծախսերը կազմել են 11 մլն 592 հազար դրամ, թողարկվել է 150 համար թերթ, 19 հազար տպաքանակով

В постоянных комиссиях НС начались обсуждения отчетов об исполнении госбюджета за 2021 год
СТЕПАНАКЕРТ, 17 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает отдел печати и связей с общественностью Национального Собрания Республики Арцах.
1.jpg (364 KB)
В ходе заседания были обсуждены отчеты об исполнении государственного бюджета Министерства иностранных дел Республики Арцах, Арцахской общественной телерадиокомпании, газеты "Азат Арцах", Управления по туризму за 2021 год.
Расходы на содержание МИД были предусмотрены в размере 868.3 млн драмов, фактические расходы составили 718.4 млн драмов, исполнение расходов  - 82.7 процентов.
Большая часть государственных средств, выделенных внешнеполитическому ведомству республики /75.5%/, была направлена на содержание действующих за рубежом представительств республики.
На зарубежные командировки было выделено 4.7 млн драмов.
По программе развития туризма утвержденный бюджет сферы составил 10 млн драмов, из которых фактические расходы составили 8 млн драмов.
В 2021 году в Арцах прибыл 4397 иностранный гражданин, что на 45,6% больше показателя за 2020 год и на 89.5% меньше, чем в 2019 году.
Продолжился процесс учета гостиничных хозяйств: в 2021 году был осуществлен учет 114 объектов. Впервые данная сфера была вовлечена в грантовую программу с целью стимулирования процесса развития сельского туризма.
Бюджет Совета Арцахской общественной телерадиокомпании был запланирован в размере 30 млн 886 тыс. драмов, фактические расходы составили 28 млн 871 тыс. драмов.
Расходы ЗАО "Общественная телерадиокомпания" были запланированы в размере 386 млн 262 тыс. драмов, фактические расходы составили 380 млн 955 тыс. драмов. Из резервного фонда был выделен еще 31 млн 997 тыс. драмов, из которых 12 млн 511 тыс. драмов было направлено на оформление студии.
В 2021 году бюджет газеты "Азат Арцах" был предусмотрен в размере 101 млн драмов, фактические расходы составили 93 млн драмов, исполнение расходов - 90%. Фактические издательские расходы составили 11 млн 592 тыс. драмов, было выпущено 150 номеров газет с тираж газеты составил 19 тысяч экземпляров.