Թուրքիայի ախորժակը բացվել է. Նա ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի անդամակցությանն աջակցելու համար F-35-եր է ուզում
Թեև պաշտոնյաները հայտարարել են, որ Թուրքիան չի պատրաստվում վիճել Ֆինլանդիայի եւ քրդական հակամարտության հանդեպ Շվեդիայի դիրքորոշման շրջանակներից դուրս եկող հարցերի շուրջ, սակայն Անկարայի հավակնությունները ՆԱՏՕ-ի հանդեպ խորն են, եւ նրա ցանկությունների ցանկը՝ երկար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին գրում է News.am-ը:
«Թուրքիան ուզում է, որ իրեն կրկին ընդգրկեն F-35 կործանիչների ծրագրում, որից դուրս էր մնացել Ռուսաստանից Ս-400 հակահրթիռային պաշտպանության համակարգեր ձեռք բերելուց հետո։
Նա նաեւ ԱՄՆ-ից պահանջել է մեկ տասնյակ F-16 ինքնաթիռներ եւ արդիականացման կոմպլեկտներ իր զինանոցի թարմացման համար:
Ավելին, Թուրքիան ցանկանում է, որ ԱՄՆ-ը չեղարկի Ս-400-ների գնման համար նախատեսված պատժամիջոցները։ Պաշտոնյաները հերքել են այն գաղափարը, որ ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի միանալուն Թուրքիայի դիմադրությունը որեւէ կապ ունի Ռուսաստանի հետ նրա կապերի կամ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի բարեկամության հետ: Թուրքիան միջին ուղի է փնտրում ուկրաինական պատերազմի մեջ՝ ձգտելով հավասարակշռել իր հարաբերությունները ինչպես Մոսկվայի, որը կարեւոր նշանակություն ունի Սիրիայում տեղակայված թուրքական զորքերի պաշտպանության համար, այնպես էլ Կիեւի հետ, որին Անկարան մարտական անօդաչու սարքեր է մատակարարել:
Աղբյուրները նաեւ հերքել են, որ ՆԱՏՕ-ի գամբիտը կապված է ներքին քաղաքականության հետ՝ հերքելով այն առաջարկությունները, թե քրդական հարցը համաշխարհային հարթակ դուրս բերելը նպատակ ունի օգուտ բերել Էրդողանին՝ հաջորդ տարի նախատեսված ընտրություններից առաջ ազգայնականների աջակցության հաշվին:
Պաշտոնյաներն ասում են, որ Թուրքիան իր ազգային շահերին համահունչ արտաքին քաղաքականություն է վարում եւ կհամաձայնի ՆԱՏՕ-ի ընդլայնմանը, եթե սկանդինավյան երկրների վերաբերյալ իր արտահայտած մտահոգությունները բավարարվեն։ Թուրքիան նաեւ ուզում է, որ Շվեդիան եւ Ֆինլանդիան չեղարկեն զենքի արտահանման սահմանափակումները, որոնք նրանք սահմանել էին Թուրքիայի եւ Եվրամիության մի քանի այլ անդամների հետ՝ 2019 թվականին Սիրիա ներխուժումից հետո: Թեեւ երկու երկրների հետ Թուրքիայի զենքի առեւտուրը աննշան է, եւ նա չի ձգտում որեւէ մեծ պաշտպանական գնումների, պաշտոնյաներն ասում են, որ Անկարան չի համաձայնի ռազմական դաշինքի ընդլայնմանն այն երկրների հետ, որոնք արգելափակում են զենքի գործարքները:
Այդ մասին հրապարակայնորեն հայտարարել է արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն՝ ասելով, որ սպառազինությունների սահմանափակումները դաշինքի «ոգուն դեմ են»։ Թուրքիան ընդունեց Հունաստանի վերադարձը ՆԱՏՕ 1980-ականներին այն բանից հետո, երբ 1974 թվականին երկու երկրները պատերազմ սկսեցին Կիպրոսի համար եւ ցանկանում է չկրկնել այն, ինչ պաշտոնյաներն ասում են, որ այժմ Անկարայում սխալ է համարվում:
Ավելի ուշ, Աթենքը եւ նրա կիպրացի դաշնակիցները դարձան հիմնական խոչընդոտները, որոնք արգելափակեցին Թուրքիայի ԵՄ անդամակցության հայտը, մերժեցին ՄԱԿ-ի քվեարկությունը Կիպրոսը միավորելու ծրագրի վերաբերյալ եւ ներքաշվեցին Թուրքիայի հետ շարունակվող տարածքային վեճերի մեջ Էգեյան եւ Միջերկրական ծովերի որոշ հատվածների շուրջ:
Այս դասը յուրացնելով՝ պաշտոնյաներն ասել են, որ անհիմն կլինի ակնկալել, որ Թուրքիան կփոխի ուղղությունը եւ կհաստատի Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին, եթե նախ վեճերը չլուծվեն, եւ սկանդինավյան երկրները հրապարակայնորեն համերաշխություն չցուցաբերեն Թուրքիայի հետ քրդական խմբերի դեմ»:

У Турции разыгрался аппетит: Она хочет истребители F-35 за поддержку членства Швеции и Финляндии в НАТО
Хотя официальные лица заявили, что Турция не собирается торговаться по вопросам, выходящим за рамки Финляндии и позиции Швеции по курдскому конфликту, претензии Анкары к НАТО глубоки, а список ее пожеланий длинный.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 мая, АРЦАХПРЕСС- Пишет Bloomberg.
«Турция хочет, чтобы ее снова включили в программу  истребителей  F-35, из которой ее исключили после приобретения у России системы противоракетной обороны С-400.
Она также запросила у США  десяток самолетов F-16 и комплектов модернизации для существующего парка. Более того, Турция хочет, чтобы США отменили санкции за покупку  С-400.
Использование рычагов влияния на расширение НАТО для достижения любой из этих целей будет сложной задачей. Но Турция продемонстрировала готовность копнуть глубже и даже нанести ущерб своей экономике в недавних геополитических спорах по поводу задержанного американского пастора, российской ракетной сделки или военных кампаний против курдов.
Официальные лица отвергли идею о том, что противодействие Турции вступлению Швеции и Финляндии в НАТО имеет какое-либо отношение к ее связям с Россией или к дружбе президента Реджепа Тайипа Эрдогана с президентом России Владимиром Путиным.
Турция ищет срединный путь в войне на Украине, стремясь сбалансировать свои связи как с Москвой, которая имеет решающее значение для защиты турецких войск, дислоцированных в Сирии, так и с Киевом, которому Анкара поставила боевые беспилотники.
Источники также отрицали, что гамбит НАТО связан с внутренней политикой, отвергая предположения о том, что выведение курдского вопроса на глобальную арену призвано принести пользу Эрдогану за счет консолидации поддержки среди националистов в преддверии выборов, запланированных на следующий год.
По словам официальных лиц, Турция проводит внешнюю политику в соответствии со своими собственными национальными интересами и согласится на расширение НАТО, если будут удовлетворены опасения, которые она изложила в отношении скандинавских стран.
По словам официальных лиц, Турция также хочет, чтобы Швеция и Финляндия сняли ограничения на экспорт оружия, которые они наложили на Турцию вместе с несколькими другими членами Европейского союза после ее вторжения в Сирию в 2019 году.
Хотя торговля оружием Турции с двумя странами незначительна и она не стремится к каким-либо крупным оборонным закупкам, официальные лица заявили, что  Анкара не согласится на расширение военного союза со странами, которые блокируют сделки с оружием. Министр иностранных дел Мевлют Чавушоглу публично заявил об этом, заявив, что ограничения на вооружения «противоречат духу» альянса.
Турция приняла возвращение Греции в НАТО в 1980-х годах после того, как две страны вели войну в 1974 году из-за Кипра, и стремится не повторять то, что, по словам официальных лиц, сейчас рассматривается в Анкаре как ошибка.
Позже Афины и их кипрские союзники стали ключевыми препятствиями, блокирующими заявку Турции на членство в ЕС, отклонили голосование ООН по плану объединения Кипра и были вовлечены в постоянные территориальные споры с Турцией из-за частей Эгейского и Средиземного морей.
Усвоив этот урок, официальные лица заявили, что было бы неразумно ожидать, что Турция изменит курс и одобрит членство Швеции и Финляндии в НАТО, если сначала не будут разрешены споры и страны Северной Европы публично не проявят солидарность с Турцией против курдских группировок».