Լեհաստանը պատրաստ Է մշտական ռազմակայաններ կառուցելու ՆԱՏՕ-ի արեւելյան թեւում. Մատեուշ Մորավեցկի
Լեհաստանի իշխանությունները հանդես են գալիս ՆԱՏՕ-ի արեւելյան թեւում ռազմակայանների կառուցման օգտին մշտական հիման վրա դաշինքի թեթեւ ստորաբաժանումների տեղակայան համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մայիսի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մայիսի 19-ին այդ մասին հայտարարել Է Լեհաստանի վարչապետ Մատեուշ Մորավեցկին՝ հանդես գալով Լեհաստանի Միջազգային գործերի ինստիտւտում կայացած խորհրդաժողովում:
Նրա խոսքով՝ «ՆԱՏՕ-ի արեւելյան թեւի երկրներում պետք Է ստեղծված լինեն մշտական ռազմակայաններ»: «Լեհաստանը պատրաստ Է կառուցելու այդպիսի ռազմակայաններ»,- ընդգծելով, որ այդ ռազմակայանները «կլինեն մշտական հիման վրա թեթեւ ստորաբաժանումների տեղաբաշխման վայր»: «Ռուսաստանը պետք իմանա, որ մենք ՆԱՏՕ-ի տարածքի ոչ մի թիզ չենք չիջի»,- հավելել Է Մորավեցկին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Премьер Польши заявил о готовности строить постоянные базы НАТО на восточном фланге
Власти Польши выступают за строительство военных баз для размещения на восточном фланге НАТО легких подразделений альянса на постоянной основе.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 мая, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом заявил в четверг премьер-министр Польши Матеуш Моравецкий, выступая на конференции Польского института по международным делам.
По его словам, "в странах на восточном фланге НАТО должны быть созданы постоянные базы". "Польша готова строить такие базы", - указал он, подчеркнув, что эти базы "были бы местом дислокации легких подразделений на постоянной основе", сообщает Тасс.