«Արցախպրես» անկախ լրատվական գործակալությունը ութ տարեկան է
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Լրատվամիջոցը հիմնադրվել է 2014 թվականին: «Արցախպրես» անկախ լրատվական գործակալության թիմն այս ութ տարիների ընթացքում իր ամենօրյա անխոնջ աշխատանքով շարունակում է ակտիվորեն լուսաբանել Արցախում տեղի ունեցող դեպքերն ու իրադարձությունները՝ հնարավորինս հասանելի դառնալով բոլորին:
Գործակալությունն ակտիվորեն գործում է սոցիալական տարբեր՝ ֆեյսբուք, թվիթթեր, օդնոկլասսնիկ մեդիահարթակներում, և համագործակցում է արցախյան, հայաստանյան և Սփյուռքի լրատվամիջոցների հետ:
Օրվա առթիվ իրենց շնորհավորանքներն են հղել Արցախի լրագրողական համայնքի ներկայացուցիչներ:
«Հիմնադրման առաջին ամիսներից աշխատակցել եմ «Արցախպրես» լրատվական գործակալությանը, և այդ ժամանակից ի վեր գործակալության աշխատակիցները դարձել են իմ բարեկամները: Գործակալությունն այսօր կատարում է բավականին անհրաժեշտ ու կարևոր աշխատանք: Դեռևս 90-ական թվականներին մենք մտածում էինք Արցախում բացել լրատվական գործակալություն, բայց կողքից խորհուրդ չտվեցին մրցակցել Երևանի և Մոսկվայի լրատվական գործակալությունների հետ, և ես ստիպված եղա համակերպվել: Սակայն «Արցախպրես»-ի աշխատանքային գործունեության սկիզբը և ապա ընթացքը ցույց տվեց, որ ճիշտը գործակալության հիմնադրումն է»,-մեզ հետ զրույցում ընդգծել է լրագրող, հրապարակախոս Միքայել Հաջիյանը:
Արցախի Ժուռնալիստների միության նախագահ, լրագրող Կիմ Գաբրիելյանի համոզմամբ՝ «Արցախպրես» լրատվական գործակալությունն իր ծնունդով վերացրեց բոլոր այն կաղապարներն օպերատիվության առումով, որոնք կային մինչ այդ:
««Արցախպրես»-ը ամենաօպերատիվ լրատվամիջոցն է եղել և կա այսօր: Օպերատիվությունը, որով իրադարձությունները կարողանում է հասցնել իր ընթերցողներին, շատ ողջունելի է: Շնորհավորում եմ գործակալության ստեղծման օրվա կապակցությամբ և լրատվամիջոցին թղթակցող լրագրողներին: Թող «Արցախպրես»-ը միշտ մնա իր բարձրության վրա»,-նշել է ժուռնալիստների միության նախագահը:
Արցախի հանրային ռադիոյի տնօրեն Տաթև Միրզոյանն ընդգծել է՝ «Արցախպրեսը» եկավ լրացնելու մեր մեդիադաշտի բացը։
«Լրատվական գործակալությունը արցախցի մեդիասպառողի համար նորություն էր։ Գործակալությունը ոչ միայն լրացրեց բացը, այլև դարձավ առաջատար լրատվամիջոցներից մեկը։ Թող «Արցախպրեսը» երբեք չկորցնի իր արդիականությունը»,-ասել է Տ. Միրզոյանը։

Независимому информационному агентству «Арцахпресс» исполнилось восемь лет
СТЕПАНАКЕРТ, 23 мая, АРЦАХПРЕСС- Информационное агентство было основано в 2014 году. В течение этих восьми лет коллектив независимого информационного агентства «Арцахпресс» своей неустанной ежедневной работой продолжает активно освещать события и происшествия в Арцахе, становясь максимально доступным для всех.
Агентство активно работает в различных социальных сетях, медиа-платформах: Facebook, Twitter, «Одноклассники», сотрудничает с арцахскими, армянскими и диаспорскими СМИ.
Свои поздравления с праздником прислали представители журналистского сообщества Арцаха.
«Я работал в информационном агентстве «Арцахпресс» с первых месяцев его основания, и с тех пор сотрудники агентства стали моими друзьями. Сегодня агентство выполняет очень нужную и важную работу. Еще в 90-е мы думали открыть информационное агентство в Арцахе, но нам не советовали конкурировать с информагентствами Еревана и Москвы, поэтому пришлось смириться. Но начало деятельности «Арцахпресс», затем процесс показали, что создание агентства было правильным», - сказал в беседе с нами журналист, публицист Микаел Гаджиян.
По словам председателя Союза журналистов Арцаха, журналиста Кима Габриеляна, с его рождением информационное агентство "Арцахпресс" устранило все шаблоны в плане оперативности, существовавшие ранее.
««Арцахпресс» был и сегодня есть самым оперативным СМИ. Оперативность, с которой ему удается донести события до своих читателей, очень приветствуется. Поздравляем журналистов, освещающих СМИ, с днем основания агентства. Пусть "Арцахпресс" всегда будет на высоте", - сказал председатель Союза журналистов.
Директор Общественного радио Арцаха Татев Мирзоян подчеркнула, что агентство "Арцахпресс" пришло восполнить пробел в нашем медиаполе.
«Информационное агентство было новостью для медиапотребителя Арцаха. Агентство не только восполнило пробел, но и стало одним из ведущих СМИ. Пусть "Арцахпресс" никогда не потеряет своей актуальности», - сказала Т. Мирзоян.