Էներգաշուկայի իրադրությունը պահանջում է վերանայել կանաչ էներգիայի աղբյուրներին անցնելու ծրագրերը
Էներգետիկ շուկայում ստեղծված իրավիճակը համաշխարհային հանրությունից պահանջում է վերանայել կանաչ էներգիայի աղբյուրներին անցնելու ծրագրերը և պահպանել ներդրումները նավթի ու գազի նախագծերում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում regionpress.am-ը։
Այս մասին երկուշաբթի օրը Financial Times-ի կայքում հրապարակված հարցազրույցում ասել է Սաուդյան Արաբիայի Saudi Aramco ազգային նավթային ընկերության ղեկավար Ամին Նասերը։
«Ընթացիկ ճգնաժամը պարզապես ցույց է տալիս մեզ, որ ամբողջ աշխարհում պակասում են ռեզերվային հզորությունները», - հայտարարել է Նասերը, որը Դավոսում մասնակցում է Համաշխարհային տնտեսական համաժողովին:
«Փոխանակ աշխատելու էներգետիկ ոլորտի զարգացման ուղղությամբ, որը մինչև 2050 թվականը կօգնի ամբողջ աշխարհին, մենք աշխարհին դրդում ենք ավելի շատ ածուխ օգտագործել և լրջորեն չենք վերաբերվում էներգետիկ անվտանգության խնդիրներին, գնային մատչելիությանը և էներգակիրների առկայությանը», - հավելել է նա:
Նասերի խոսքով՝ նույնիսկ համաշխարհային էներգետիկ ակտիվության նվազման դեպքում նավթի համաշխարհային պահանջարկը չի նվազի օրական 100 մլն բարելից, իսկ մոտ ապագայում կարող է աճել օրական մինչև 105 մլն բարել՝ COVID-19 համավարակից հետո տրանսպորտային հոսքերի վերականգնման ֆոնին:
«Ներդրումների բացակայության պայմաններում 100 մլն բարելի պահանջարկ ենթադրող համակարգը շատ խոցելի է դառնում անկանխատեսելի խափանումների համար, որոնք կարող են տեղի ունենալ», - ասել է նա՝ կրկնելով, որ գների կայուն մակարդակ ապահովելու համար անհրաժեշտ են ներդրումներ նավթագազային ոլորտում:
Աշխարհի նավթի արդյունահանման ծավալների խոշորագույն ընկերության ղեկավարը հավելել է, որ Սաուդյան Արաբիան կարող է 30 օրվա ընթացքում ավելացնել արդյունահանումը 10,2 մլն բ/վ-ից մինչև 12 մլն բ/վ առավելագույն հնարավոր ցուցանիշը՝ պահանջարկը ծածկելու համար:
Նասերը ակնկալում է, որ Ռուսաստանում արդյունահանման մակարդակը չի ընկնի 8 մլն բ/վ-ից ցածր, քանի որ զեղչերի հաշվին այդ ծավալները կվաճառվեն:
Ընդ որում, նրա խոսքով, ՌԴ-ի համար ավելի դժվար կլինի գնորդներ գտնել իր գազի համար այն դեպքում, երբ եվրոպական երկրները սկսել են կրճատել դրա սպառումը:

Глава Saudi Aramco: ситуация на энергорынке требует пересмотреть планы зеленого перехода
Ситуация на рынке энергоносителей требует от мирового сообщества пересмотреть планы перехода на зеленые источники энергии и сохранять инвестиции в нефтегазовые проекты.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 мая, АРЦАХПРЕСС-ТАСС. Об этом в интервью, опубликованном в понедельник на сайте газеты Fin
"Текущий кризис просто показывает нам, что во всем мире не хватает резервных мощностей [в нефте- и газодобыче]", - заявил изданию Нассер, принимающий участие во Всемирном экономическом форуме в Давосе. "Вместо того чтобы работать над [энергетическим] переходом, который к 2050 году поможет всему миру, мы подталкиваем мир к тому, чтобы использовать больше угля и не относимся серьезно к проблемам энергетической безопасности, ценовой доступности и наличия энергоносителей", - добавил он.
По словам Нассера, даже при снижении мировой энергетической активности глобальный спрос на нефть не будет опускаться ниже 100 млн баррелей в сутки, а в ближайшей перспективе может вырасти до 105 млн баррелей в сутки на фоне восстановления транспортных потоков после пандемии COVID-19.
"В отсутствие инвестиций система, предполагающая спрос на уровне 100 млн баррелей, становится очень уязвимой для непредвиденных перебоев, которые могут случиться", - сказал он, повторив, что для обеспечения стабильного уровня цен необходимы инвестиции в нефтегазовую отрасль.
Глава крупнейшей по объемам добычи нефтяной компании мира добавил, чтоСаудовская Аравияможет в течение 30 дней нарастить добычу с 10,2 млн б/с до максимально возможного показателя в 12 млн б/с, чтобы покрыть спрос. Нассер ожидает, что в России уровень добычи не будет падать ниже 8 млн б/с, так как за счет дисконтов эти объемы будут раскупаться. При этом, по его словам, РФ будет сложнее найти покупателей для своего газа по мере того, как европейские страны будут сокращать его потребление.