Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն երեքշաբթի կայցելի Պաղեստին եւ Իսրայել:
Չավուշօղլուն կմասնակցի Թուրքիայի եւ Պաղեստինի արտաքին գործերի նախարարների համատեղ կոմիտեի նիստին, որը ստեղծվել է երկու երկրների դիվանագիտական ​​գերատեսչությունների միջեւ 2010թ. Նա բանակցություններ կվարի նաեւ իր պաղեստինցի գործընկեր Ռիադ ալ-Մալիքիի եւ արաբական պետության ղեկավար Մահմուդ Աբասի հետ։
Նույն օրը Չավուշօղլուն կմեկնի Իսրայել, որտեղ բանակցություններ կվարի արտգործնախարար Յաիր Լապիդի հետ։ Բանակցություններում նախատեսվում է քննարկել երկկողմ, տարածաշրջանային եւ միջազգային հարցեր։ Տեղական ԶԼՄ-ներն ուշադրություն են հրավիրում այն ​​փաստի վրա, որ Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարի այցն Իսրայել կլինի առաջինը պաշտոնական մակարդակով վերջին 15 տարվա ընթացքում։
Չավուշօղլուն ավելի վաղ լրագրողներին հայտնել էր, որ Իսրայել այցի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել դեսպանների վերադարձը եւ երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների լիարժեք կարգավորումը։
Մարտին Իսրայելի նախագահ Յիցհակ Հերցոգն այցելե, էր Թուրքիա, այցի հիմնական նպատակը, ինչպես նա նշել էր, երկկողմ հարաբերությունների վերսկսումն էր 2010 թ. ճգնաժամից հետո, երբ իսրայելական հատուկ ջոկատայինները գրավեցին թուրքական Mavi Marmara լաստանավը, որը պատրաստվում էր ճեղքել  Գազայի հատվածի շրջափակումը: Դրանից հետո երկրներն իջեցրեցին դիվանագիտական ​​հարաբերությունների մակարդակը եւ հետ կանչեցին իրենց դեսպաններին։

Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу во вторник отправится с визитом в Палестину и Израиль.
Чавушоглу примет участие в заседании совместного комитета министров иностранных дел Турции и Палестины, который был создан между ведомствами дипломатии двух стран в 2010 году. Он также проведет переговоры со своим палестинским коллегой Риядом аль-Малики и главой арабского государства Махмудом Аббасом.
В тот же день Чавушоглу отправится в Израиль, где проведет переговоры с главой МИД Яиром Лапидом. На переговорах планируется обсудить двусторонние, региональные и международные вопросы. Местные СМИ обращают внимание на тот факт, что визит главы турецкого МИД в Израиль станет первым на официальном уровне за 15 лет.
Чавушоглу ранее сообщал журналистам, что в ходе визита в Израиль планируется обсудить вопрос повторного возвращения послов и полной нормализации отношений между двумя странами.
В марте Турцию посетил президент Израиля Ицхак Герцог, основной целью визита, как отмечал он, была перезагрузка двусторонних отношений после кризиса в 2010 году, когда израильский спецназ захватил турецкий паром «Мави Мармара», шедший на прорыв блокады сектора Газа. После этого страны понизили уровень дипотношений и отозвали своих послов.